Karol Strzelec
May 15 · 1 min read

Doceniam starania autorki ale polecam najpierw zaznajomić się ze sposobem funkcjonowania blockchaina a potem pisać artykuły. Blockchain sam w sobie nie jest i nigdy nie będzie zdecentralizowany, rozproszony itd. Bitcoin tak. 90% wszystkich blockchainów (mam tu na myśli zarówno coiny jak i projekty ICO) stoi na zaledwie kilku serwerach, często wprowadzanie zmian na nich jest ograniczone do kilku podmiotów a niekiedy jak np w Ripple nie ma nawet możliwości pobrania i zweryfikowania na swoim komputerze pełnej księgi całej sieci.

Podsumowując, ludzie nie wiedząc czym jest Bitcoin przypisują jego cechy Blockchainowi szukając odpowiedzi na to czemu jego kurs wzrósł. To zła droga.

Co do smart kontraktów, tutaj również bym był ostrożny. Żaden blockchain ani baza danych nie może sama weryfikować ani gromadzić danych z zewnątrz. Blockchain może być jedynie narzędziem które zachowa się tak lub inaczej w momencie kiedy ktoś w protokole wprowadzi zmianę w sposób przewidziany i opisany w tymże kontrakcie. Smart kontrakt to nie jest system operacyjny a raczej bramka logiczna. Ma pozycję włączoną lub wyłączoną ewentualnie jakieś bajery gdy są spełnione trochę bardziej rozbudowane warunki. Nie mniej jednak żaden smart kontrakt nie może i nigdy nie będzie w stanie samemu nawet sprawdzić jaki jest kurs danej waluty gdyż musiał by on umieć sięgać poza własny protokół a jest to dla niego tak samo trudne jak dla nas zbudowanie bazy na księżycu nie wiedząc czym jest elektryczność.

Podsumowując, ludzie utożsamiają blockchain nie tylko z Bitcoinem ale i ze sztuczna inteligencją itd podczas gdy to tylko zwykła pocięta baza danych połączona ze sobą ciągiem hashy.

Pozdrawiam

    Karol Strzelec

    Written by