Dobré ráno!

vyzkoušejte v předstihu skvělý vánoční bramborový salát! Tahle varianta je veganská — neobsahuje žádné živočišné produkty a dokonce ani brambory. A asi si říkáte proč jsem brambory vynechala. Je samozřejmě mnoho přístupů ke stravování a každý se na konzumaci brambor dívá jinak:

  1. konvenční způsob stravování vidí na bramborách pozitiva: Obsahují málo tuku, považují se za rychlý zdroj energie díky obsahu škrobů a najdeme v nich vysoké množství vlákniny a vitamíny B a C. Krom toho v našem podnebním pásmu se brambory pěstují už dlouho — do Evropy je dovezli Španělé už v polovině 16. století.
  2. pohled čínské dietetiky a makrobiotiky je však zcela odlišný: Škrob obsažený v bramborách naše tělo velice rychle přemění na glukózu, tedy jednoduchý cukr. Díky němu nám vzroste hladina inzulinu a po jídle budeme mít nejspíš ještě chuť na sladké. Obsahují pro tělo toxickou látku solanin, kterou musíme po konzumaci odbourávat a to nám bere další energii. Zelené, naklíčené a na na světle z půdy vykukující brambory mají solaninu více, protože se jím brání proti napadení škůdců a okusování hlíz. Je plno lidí, kterým se po vynechání brambor z jídelníčku ulevilo — od bolesti kloubů, revmatismu ale i od lupénky.

Určitě jste slyšeli, že je někdo zdravý jako tuřín, zdravý jako řípa, ale zdravý jako brambora? Naopak se říká, že po bramborách se hloupne a čím hloupější sedlák, tím má větší brambory.

Samozřejmě si utvořte názor, a pokud byste si chtěli dát od brambor očistu, můžete zařadit takový salát do jídelníčku.

Zajímavostí na salátu je také obměna majonézy — není to jogurt, ale je to sojanéza. Mezi největší její výhody patří nízký obsah tuku, obohacení vitamíny a minerály a mnohem snazší stravitelnost.

K salátu jsem volila smažené jáhlové placičky (ty se dají udělat také výborně na sladko a pak jsou z nich dokonalé zdravé lívance!) a čerstvý řapíkatý celer.

Po obědě si pochutnejte na celozrnném špaldovém koláčku, opět veganském. K mouce jsem přidala kokosový olej, rýžové mléko, opravdu málo třtinového cukru a do těsta zamíchala jablečné pyré. Navrchu jsou jahody, které jsem v létě sbírala ve Vraňanech. Už zabíraly dost velkou část mrazáku. A všimněte si drobenky z ovesných vloček, můžete ji použít na jakýkoli koláč.

Dobrou chuť!

P.S. Pro zájemce ráda sdělím přesné suroviny do salátu. Uhádnete, co nahradilo brambory?

Like what you read? Give katerina.buzkova a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.