Цікава доля Сергія Горбачевського

Горбачевський Сергій Олександрович, 1978 р. нар., Київ.

Батьки: Горбачевський Олександр Антонович, банкір; Горбачевська Ірина Анатоліївна, економіст. За батьківської лінії походять з поліської гілки давньої шляхетської родини гербу Корчак.

Навчався в КНЕУ ім. Вадима Гетьмана 1995–2000. Одружений: має двох дітей від першого шлюбу.

Кар’єра

«Хрещатик», липень 1999 — серпень 2001: спеціаліст кредитно-економічного відділу, провідний економіст відділу дилінгу;

«Укрсоцбанк», серпень 2001 — квітень 2003: економіст, провідний дилер відділу операцій з маржинальної торгівлі казначейства;

Банк «Інтеграл», липень 2003 — січень 2015: провідний економіст відділу дилінгових операцій та кореспондентських відносин казначейства, начальник відділу міжнародного дилінгу казначейства, заступник начальника казначейства;

DV Bank, січень 2015 — вересень 2017: заступник голови правління, голова правління банку. З вересня 2017 року — радник голови правління банку, співзасновник.

DV Bank

У 2015 році Сергій Горбачевський став співвласником DV Bank. З часу заснування у 2011 р. до моменту зміни власників DV Bank на 100% належав компанії DVGroup Limited (Кіпр), одним із головних бенефіціарів якого був співвласник агрохолдингу «Мрія» Микола Гута.

За словами Горбачевського, придбання активу відбулося формально за 1 грн під зобов’язання нових власників докапіталізувати та закрити заборгованості перед бюджетом, контрагентами та вкладниками. Кандидатури нових бенефіціарів банку пройшли погодження в АМКУ та НБУ в 2015 р. До кінця того ж року банком було виконано комплекс заходів із відновлення платоспроможності, внаслідок чого регулятором були скасовані обмеження на активні та пасивні операції банку.

У серпні 2015 року банк заявив про зменшення статутного капіталу шляхом зниження номінальної вартості простих іменних акцій з 1 грн/шт до 0,43 грн/шт. Напередодні статутний капітал банку становив 590 млн грн. Після процедури санації — 253,7 млн грн. Про причини скорочення Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку не повідомила.

У квітні 2016 р. незалежна агенція «Кредит-рейтинг» повідомила про підвищення довгострокового кредитного рейтингу DV Bank до рівня uaА — «стабильный». Цей показник засвідчив високу кредитоспроможність фінансової інституції, достатність капіталу, високі показники ліквідності та якість активів у рамках нормативних вимог НБУ. Цей рейтинг було підтверджено в грудні 2017 р. з урахуванням фінансової звітності банку за І-ІІІ квартали 2017 року.

Аудит, проведений в 2017 р. компанією Deloitte, підтвердив достатність капіталу та нормативних вимог НБУ. На поточний момент Горбачевський з родиною є власниками істотної участі в статутному капіталі банку. Детально структура викладена на офіційному сайті.

Конфлікт

На початку 2017 р. Сергій Горбачевський став фігурантом кримінального провадження, порушеного слідчими ГПУ та Нацполіції в справі про банкрутство Інтеграл банку. Попри те, що Горбачевський як заступник казначея Інтеграла не мав за посадовими інструкціями права підпису на кредитних зобов’язаннях і не входив до правління і комітетів банку, йому була вручена підозра у причетності до заподіяння збитку вкладникам Інтеграл-банку. 11 квітня 2017 року в його будинку було вчинено обшук із застосуваннями спецпідрозділу Нацполіції КОРД, відтак банкира заарештовано й доправлено в СІЗО на два місяці.

Слідство запевняло, що ізоляція Горбачевського мотивована тим, що він начебто тиснув на свідків у справі з розслідування обставин банкрутства Інтеграл банку, «погрожуючи їм через Фейсбук», а також міг втекти з-під домашнього арешту, маючи на руках не зданий слідчому закордонний паспорт.

Попри те, що Державна міграційна служба України офіційно підтвердила недійсність (анулювання) знайденого в будинку Горбачевського під час обшуку закордонного паспорту, він продовжив перебувати у СІЗО.

Згодом Печерський суд м. Києва змінив рішення, повернувши Горбачевського до домашнього арешту у нічний час, а невдовзі пом’якшив запобіжних захід на особисте зобов’язання.

Протягом відведеного Законом строку слідство так і не знайшло переконливих фактів причетності Горбачевського до доведення Інтеграл-банку до банкрутства й не передало справу до суду. За фактом ув’язнення Сергія Горбачевського з порушенням норм КПК України суд уповноважив детективів НАБУ розпочати кримінальне провадження проти слідчих Нацполіції та ГПУ.

Сам Сергій Горбачевський на запити ЗМІ ситуацію коментував як спробу тиску на нього та його бізнес в інтересах третіх осіб. ЗМІ також висловлювали припущення, що йдеться про помсту з боку посадових осіб НБУ, яких Горбачевський офіційно обвинуватив у розкраданні коштів збанкрутілого Українського Професійного Банку через підконтрольний НБУ банк «Розрахунковий центр».

Цю версію не підтвердив адвокат Горбачевського Денис Статніков, який зазначав, що йдеться про використання правоохоронних структур в інтересах третіх осіб, що діють з рейдерськими намірами.

Справа Горбачевського неодноразово поставала у фокусі як українських, так і зарубіжних ЗМІ. Жодне обвинувачення не доведено, справа до суду не передана.

Статті

Горбачевський про бізнес-клімат в Україні та захист прав інвесторів: http://bunews.com.ua/opinion/item/opinion-ukraines-progress-depends-on-ending-oligarch-dominated-clan-culture