Doğal Yağlar ile Saç Bakımı

Saç dökülmesi yavaşça gerçekleşir ve yalnızca şiddetli bir saç dökülmesi sorunu olduğunda çözüm aramaktayızdır. Sadece saç dökülmesinde değil diğer saç problemlerimiz de de aynı durumla hareket ederiz.Saçlarımızın durumu genetik durumumuz, yaşam biçimimiz, beslenme alışkanlığımız ve saç bakımı ne kadar yaptığımızla alakalıdır. Genetik faktörleri kontrol edemezken saçlarımızda ki diğer problemlere karşı bazı doğal yağlar ile koruyucu önlemler alabiliriz. Bu yağlar saçlarımızı hem dışarıdan hemde içeriden koruyarak var olan saç keratinini de koruyarak saç kayıplarını engeller.

Saç Bakımımız için Bazı Doğal Yağlar

Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı saç derimizede nüfuz ederek saçlarımızı korur. Ayrıca saçlarımızın da parlak görünmesini sağlar.Diğer yandan anti-bakteriyel özelliği ile saçlarımızın etkileyecek mikroplara karşıda savaşır ve sağlıklı saçlara sahip olmamızı sağlar. Bu yağı kafa derimize hafif ısıtarak bir fırça yardımı ile veya ellerimizle sürebiliriz. Bir müddet bekledikten sonra saçlarımızı yıkayabiliriz.

Badem yağı

Bu yağın saçlarımız için yumuşatıcı bir etkisi vardır. Badem yağı, D ve E vitaminleri ,kalsiyum,magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir; saçlarınız için doğal bir nemlendirici olarak işlev görür ve kuru kırılgan saçların önüne geçer.Uygulaması Hindistancevizi yağı ile aynıdır.

Zeytin yağı

Zeytinyağıda E vitamini bakımından zengin en doğal yağlardan bir tanesidir. Ve saçlarınızı nemledirme özelliğine sahiptir. Özellikle kepeğe karşı etkilidir.Kullanımı Hindistancevizi yağından farklı değildir.

Doğal Saç Bakımında Argan Yağı

Argan yağı Fas’ta yetişen ağaçların meyvesinden elde edilen doğal bir yağdır. dünya çapında kullanılan bu yağ bazen saç bakım kremlerine ve şampuanlarına katılarak uygulanmaktadır. Ayrıca saçlara harici olarak da uygulanabilmektedir. Argan yağı ile saç bakımının yararları aşağıda yer almaktadır;

• Omega-3 ve omega-9 yağ asitleri sayesinde saçların kurumasını engeller.

• Argan yağı saçlarınızdaki dalgalanmaları gidermektedir.

• Saçlarınızı yumuşatarak daha kolay şekil vermenizi sağlar.

• Saçlarınıza uygulanan kimyasal işlemler, saç boyama işlemleri sonrasında saçlarınızdaki olumsuz etkileri azaltmaktadır.

• Saç dökülmesini engeller.

• Çevresel kirlilikten ve güneşin UV ışınlarının olumsuz etkilerinden saçı korur;

• Argan yağı, yüksek E vitamini kombinasyonu saç büyümesi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

  • Argan yağı düzenli kullanımı saç yapısını güçlendirir ve saçlardaki keratinin azalmasını engeller.

kaynak:

http://www.vue.com.ua/krasa/volossya/833-arhanova-oliia-koryst-i-sekrety-zastosuvannia.html