Keratin ve Formaldehit

Keratin zararlı bir madde midir?

Keratin ve formaldehit farklı maddelerdir. Keratinin herhangi bir zararı bulunmazken formaldehit ise kanserojen etkisi olan ve ısı ile bu etkisini açığa çıkaran bir maddedir. Keratin tedavisinde ise sanki düzleştirme işlemini yapan keratinmiş gibi bir sunum söz konusudur. Fakat keratin doğal hali asla saç düzleştirmez. Bizim için gerekli olan besin öğelerini dışarıdan nasıl alıyorsak ve bize zararı yoksa keratin de saçlarımız için olmazsa olmaz maddelerden biridir sadece . Saçlarda doğal halde bulunmasının yanı sıra saçlarımızı korumada ve onarmada görev almaktadır.

Keratin Nedir

Keratin saç ve tırnakları insan vücudunun farklı parçalarında, elyaflı bir proteindir. amino asitler ile oluşturulan ve saçlarda yaklaşık% 90 civarında bulunan bu madde saçlarımızın sağlıklı, güçlü ve parlak olmasını sağlar. Keratin ayrıca saç bütünlüğünden sorumludur ve saçların dağılmasını, kurumasını da engeller.

Bu proteinin olmaması kimyasal işlemlerin, güneşin, saç kurutma makinasının kuru saçlara sebep olmasına ve saç kirlenmesinin artmasına neden olur.

Formaldehit

Formaldehit keratin tedavisi sırasında kullanılan ve uygulanan ısı ile ortaya çıkan bir tür kimyasal gazdır. Bu gaz hem cildinize hem de ciğerlerinize zarar verebilir. Ama her keratin uygulamasın da bu zaralar ortaya çıkacak diye bir şey söz konusu değildir. İçeriğinde formaldehit bulunmayan keratin bakımlarında böyle bir sorun yoktur ve keratin bakımında ısı kullanımı olmamaktadır. Aşağıda keratin ve formaldehit arasındaki farklar ile size bunları daha iyi açıklayacağız.

Keratinle Formaldehit Arasında Farklar Nelerdir

Keratin saçlarınızı düzleştirmez.Formaldehit saçlarınızı düzleştirir.Keratinde kimysal maddeler yoktur.Formaldehit başlı başına bir kimyasaldır.Keratinde ısı kullanılmaz.Formaldehitli işlemlerde ısı kullanılır ve kanserojen madde açığa çıkar.Keratin içeriğindeki doğa yağlar, vitaminler, doğal yağ asitleri ile saçlarınız korur, güçlendirir ve canlı bir hale getirir.Formaldehit saçlarınızı geçici olarak düzleştirir ve parlaklık kazandırır fakat ileriki aşamalarda saçlarınızı yıpratır.Keratin saçlarınızı kaplamaz ve sıvı olarak kullanılır. Ardından saçlar yıkanır.Formaldehit saçlarınızı kaplar ve nefes almasını engeller.Keratin içersin bir çok doğal ürün bulunmasından kaynaklı ucuz bir maddedir.(pahalı satan markalar da vardır.)Formaldehit ise pahalı bir şeymiş gibi sunulan fakat son derece ucuz olan adi bir kimyasaldır.