Keratinle Saç Bakımı

Keratin bakımı son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Fakat keratini popüler hale getiren saçları düzleştirme işlemedir ve aslında bunun keratin ile değil formaldehit ile alakası bulunmaktadır. Formaldehit ise ucuz bir madde olmasının yanı sıra saçlarınıza ve genel sağlığınıza zarar vermesinin yanında ayrıca ısıl işlemler ile kanserojen maddeleri de açığa çıkarmaktadır. Size aşağıda keratin nedir, keratin ile saç bakımı, keratinin saça yararları başlıkları hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Keratin Nedir

Keratin lifli yapısal proteinler ailesindedir. Keratin, epitel hücrelerini hasar veya stresten koruyan proteindir . Keratin suda ve organik çözücülerde son derece dayanaklı bir yapıya sahiptir ve çözünmez. İnsan cildinin dış tabakasını oluşturan anahtar yapı malzemesidir . Keratin monomerler oluşturmak üzere demetleri halinde birleşir , ara filamentleri zor ve kuvvetli mineralleştirilmemiş bulunan epidermal eklentileri sürüngenler , kuşlar , amfibiler , memelilerde bulunur. Keratinize dokunun tokluğuna yaklaştığı bilinen tek biyolojik madde kitindir .


Keratinle Saç Bakımı

Bazılarımız sağlıklı saçlar ile kutsanmışızdır. Diğer yandan daha güzel ve daha sağlıklı saçlar isterseniz yardımcı keratin bakımları sizin işinize yarayabilir. Sağlıklı saçlara ulaşmada en iyi müttefikiniz saç kurtarıcı keratintir. Keratin hakkında oldukça sık duymuş olsanız da, keratinlerin saç bakımı üzerindeki rolü tamamen tanıdık gelmeyebilir. Saç bakımı alanındaki keratin ve mucizevi etkileri hissi için bazı temel bilgi paylaşmalıyız.Saçınızın % 90'ı keratin ve % 5-10 su , diğer saç bileşenleri lipidlerdir (yağ), pigmentler ve minerallerdir. Keratin, iç ve dış saçınızı dayanıklı hale getirerek ve elastik bir yapıya kavuşmasını sağlar. Fakat unutmamanız gerekir ki bizim sizlere sunacağımız keratin formaldehit gibi zararlı maddeler içeren ve düzleştirme işlemleri yapan keratin değildir. Biz doğal sıvı ve bitkisel keratinden bahsetmekteyiz. Doğal keratin saçlarınızı doğal yağlar , vitaminler ve proteinler ile koru, onarır, besler, güçlendirir ve canlı tutar.

Keratinin Saça Yararı

Sağlam keratin, sadece saçlarınızı elastik bir yapıya kavuşturmayı sağlamaz aynı zamanda suda da çözünmezdir. Keratin, hem yüksek hem de düşük sıcaklıklara karşı koruma sağlamaktadır. Aynı zamanda saçlarınızı içeriğindeki vitaminler ile besler ve saç derinizdeki ölü derinin arındırılmasını sağlar. 
 
Yeterli keratinle saçları çevresel etkilere — rüzgar, toz, güneşin UV ışınları,- karşı korur. Yine de, sürekli olarak bu çevresel etkilere maruz kalma sonucunda saçınızdaki keratin azalır. Keratin yeterince dış etkilere maruz kalınca suda çözünür hale gelir ve saçınızdan eksilir. Böylece saçlarınız yıpranmaya başlar. Bu sebeple saçlarınıza keratin bakımı yapmak bir zorunluluk haline gelir.