Evde Saç Bakımı

Evde saç bakımı hem kendi elleriniz için yapacağınız için daha güvenli hem de doğal malzemelerin kullanılması açısından daha sağlıklıdır. Bundan kaynaklı sizlere evde saç bakımı nasıl yapılacağını aktaracağız iyi okumalar dileriz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Evde saç bakımında ilk adım saç hijyeninizi sağlamanızdır. Uygun bakım altın ortalamasını ihtiyaç için soğuk ya da sıcak su ile saçınızı yıkamayın. Ilık su kullanın. Evde saçlarınızı sık sık yıkamamalı ve sülfatsız , parabensiz şampuanlar tercih etmelisiniz.

Saçlarınızı kurularken düşük ısı kullanmalı, hafif nemli kalmasına izin vermelisiniz. Ayrıca saçlarınız eğer çok kuru ise doğal nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Saçlarınızda kepek sorunu varsa bir pamuk yardımı ile saçlarınıza zeytin yağı sürebilirsiniz. Zeytin yağı ile kepeklenme sorunundan kurtulma eskilerden gelen bir alışkanlıktır.

Saçlarınızdaki ölü deri hücrelerinin temizlenmesi için elma sirkesi ve ılık su ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İlk olarak saç derisini doğal yağlar ile masajlayın ; evde bir saç tedavisine başlamak için ilk adım budur. Bunun için hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ısıtarak(kafamızı yakmayacak şekilde hafif ısı ile) kullanabilirsiniz. Bu kan dolaşımınızı arttıracak ve saç büyümesini katkı sağlayacaktır.

Bir diğer yöntem ise saçlarınıza buhar uygulamasıdır bir havluyu ılık suya daldırın fazla suyu sıkın ve havluyu saçınıza sarın. Bu saçınızdaki yağın saç derisinin derinliklerine nüfuz etmesini sağlar.Ve sağlıklı bir saç derisine sahip olursunuz. Bunu yaklaşık 5–6 dakika yapın.

Şimdi saçlarınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Sıcak su saç köklerine zararlı olduğu için sadece soğuk su kullanın. Ardından saç kremi kullanın. Ayrıca, birkaç damla limon suyu ilave edilen çay yaprağı suyunu da kullanabilirsiniz. Sonra sadece ılık su ile ve şampuan olmadan yarım saat sonra durulayın.

Son adım olarak saçlarınıza besleyici bir maske uygulayın;

Bir kapta iki yumurta, bal ve hindistancevizi yağlarını karıştırın. Hindistan cevizi yağı yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Maskeyi 20 dakika saçlarınıza uygulayın ve açık bırakın, sonra hafif bir şampuanla yıkayın. Bu saç maskesindeki yumurta saçlarınızdaki keratine katkı sağlayacaktır.