feminist bir kadın olarak milliyetçilerin annesine küfür etmem, babalarına edebilirim belki.
feminist bir kadın olarak milliyetçilerin annesine küfür etmem, babalarına edebilirim belki.
Midori Kocak
12

Feminist bir kadın olarak, yukarıda okuduğum bir cevapta gördüğüm üzere, bütün bir millete “orospu çocuğu” demişsiniz. “Annelerine değil babalarına orospu dedim.” gibi bir mazeret sunabilirsiniz ama inandırıcı olmaz, sonuçta insanlar tutarlı olmadığınız kanısına varır.

Uğraşlarınızdan, diğer yazılarınızdan entelektüel bir insan olduğunuzu anlıyorum ancak hiçbir soruna çözüm olamayacak leş bir retoriğiniz var. Kızgın olmakta haklısınız, ancak, öfkenizi böyle kamuya açık bir biçimde dışavurduğunuzda bazı insanların fikirlerinizi değiştirmeye veya sorgulamaya çalışacağını öngörebilirsiniz. Bu insanlar size saldırırsa elbette birçok tepkiniz meşru sayılacaktır ancak, nezaketi elden bırakmayan ve temelde hemfikir olabileceğiniz insanları bilinçli olarak üzmeniz mantıklı değil. Tanımadığınız insanları sebepsiz olarak kızdırmaktan veya üzmekten keyif almadığınızı varsayıyorum. Durum böyleyse üslup konusunda yanlış yoldasınız. Bu platformda (Medium’da) belli konulara hakim olup Türkçe yazan (dandik, BuzzFeed-vari metinleri çevirenleri saymıyorum) insanın çok az olduğunu görüyorum. Bu durumda sizin de dahil olduğunuz bir grup yazar, bu platformun sağlıklı ve mantıklı diyaloglara ortam oluşturmasına katkıda bulunabilir, ki bu durumdan eminim siz de memnun olursunuz. Kendi kendinize pis bir ortam yaratmayın.

Eğer “Platformu da diyalogu da yerin dibine batsın, ben mi uğraşıcam” derseniz, öyleyse en azından ilerleyen yazılarınızda okurlarınızı düşünün.

Okurlarınızın ne düşündüğünü umursamıyorsanız, ne yapalım, kendi kendinize buralarda yazar, kendi zehirli söyleminize sinirlenir bulursunuz kendinizi. Zarar gören mideniz olur.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Herkes için yararlı olacak kararlar vermenizi umuyorum.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Kerem Madran’s story.