İngiltere Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Tier 2 Çalışma Vizesi

İngiltere’de faaliyet gösteren şirketlerin yabancı uyruklu işçi istihdam talebi doğrultusunda ve bu pozisyon açığının İngiliz vatandaşı veya AB ülke vatandaşları tarafından doldurulamaması halinde, Tier 2 Çalışma Vizesi ile yüksek nitelikli göçmen olarak İngiltere’de yaşama ve çalışmasına izin verilmektedir.

İngiltere Hükümeti’nin “Yüksek Nitelikli Göçmen Programı” için belirlemiş olduğu Tier 2 İngiltere çalışma vizesi için belirlenen kriterler, vize başvuru sahibinin sahip olduğu özelliklerin ölçülebilmesi için bir puanlama sistemi ile değerlendirmeye alınır. Tier 2 Çalışma Vizesi için geçerli olan bu puanlama sistemine göre; toplamda 70 puan alınması gerekmektedir. Bu puanlama da lisanslı şirket sponsorluğu, yıllık maaş geliri, dil yeterlilik seviyesi, maddi yeterlilik gibi birçok özellik derecelendirme sistemi ile puanlamaya tabi tutulur. Bu online puanlama sistemi içinde gösterilen her bilginin, İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi başvurularında yasal olarak ilgili evraklarla da ispatını gerektirmektedir. Tier 2 İngiltere çalışma vizesinde en az B1 seviyesinde(Intermediate-orta seviye) İngilizce bilme şartı vardır, ancak bunu sadece IELTS sınavı üzerinden göstermek zorunda değilsiniz, başka bir sınav veya belge üzerinden de gösterebilirsiniz. Ancak İngilizce dil seviyenizi IELTS üzerinden göstermeniz, IELTS İngiltere tarafından tanınan ve en çok geçerliliği olan uluslararası İngilizce sınavlarından biri olmasından dolayı tavsiye edilmektedir.

Bu vize türü için öncelikli olan işverenin sponsorluk kaydını yaptırmış ve gerekli izinleri almış olmasıdır. İngiltere çalışma vizesi ile İngiltere’ye giriş yapıldığında hiçbir şekilde devletten sosyal yardımlarından yararlanamazsınız. Bu vizeyle İngiltere’ye giriş yapıldıktan sonraki 7 gün içerisinde polis kaydı yaptırılmalıdır.

İngiltere Tier 2 Vizesi için Gerekli Evraklar

İngiltere Konsolosluğu Tier 2 vize başvuru işlemlerini doğrudan müracaat ile kabul etmemektedir. İngiltere Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online olarak önbaşvuru alınırken; Tier 2 vizesi işlemleri için başvurular, İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezleri ve akredite olmuş seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. İngiltere Vize Başvuru Merkezleri, İngiltere Tier 2 çalışma vizesi başvurularının idari işlem ve randevu takibinden sorumludur. İngiltere vize başvurularının değerlendirilmesi, karar aşaması ve vize süresi tamamen İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından değerlendirilerek, karara bağlanmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu’na İngiltere’ye seyahat amacına uygun sunulan Tier 2 vize başvuru dosyası içinde online İngiltere Vize Başvuru Formu çıktısı, Randevu Bildirimi, vize ücretinin ödeme e-maili ve evrakların orijinalleri ile fotokopileri birlikte hazır bulunmalıdır. İngilizce olmayan evrakların tercümelerinin tasdik şerhli olarak sunulması zorunludur.