درمان زخم دیابت

درمان زخم دیابت

درمان زخم دیابت با عسل
 
 پیشنهاد عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.
 گروهی از محققان میگویند با مالیدن عسل بر روی زخم یک فرد مبتلا به دیابت میتوان از لزوم قطع یک پای عفونی پیشگیری کرد.
 به گزارش خبرگزاری فرانسه از مدیسون، پزشکی در دانشگاه ویسکانسین که شش بیمار دیابتی خود را از خطر قطع عضو نجات داده است، آزمایشی را برای ترویج استفاده گسترده از عسل درمانی در درمان زخم دیابت آغاز کرده است.
 
 در این درمان پس از برداشت پوست و باکتری مرده لایه عسل وارد زخم میشود. جنیفر ادی پروفسور دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی دانشگاه ویسکانسین گفت : عسل به دلیل خاصیت اسیدی خود باکتری را از بین میبرد و از بروز عوارض مقاومت باکتریایی که در مصرف آنتی بیوتیکهایی استاندارد دیده میشود پیشگیری میکند. وی این موضوع را برای بهداشت جهانیبسیار حایز اهمیت خواند.
 
 ادی گفت : افراد مبتلا به دیابت معمولا از جریان خون ضعیفی برخوردارند و از آنجا که تواناییآنان برای مبارزه با عفونت کاهش می یابد، زخم هایشان به سختی درمان میشود. وی افزود تقریبا هر ۳۰ ثانیه یک قطع عضو ناشی از دیابت در جهان انجام میشود . وی ابراز امیدواری کرد که اگر بتوان ثابت کرد که عسل موجب درمان زخم دیابت افراد دیابتی میشود. میتوان امیدهای تازه ای برای بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت بوجود آورد.
 وی احتمال این امر را بسیار زیاد توصیف کرد. عسل درمانی هم اکنون در نیوزلند برای درمان زخم دیابت و در اروپا بعنوان یک شکل درمان زخم دیابت جایگزین استفاده میشود
 
 تاثیر عسل در درمان زخم دیابت
 عسل تاثیر فراوانی در درمان زخم دیابت دارد.
 عسل می تواند با معالجه درمان زخم دیابت، مانع از قطع عضو در افراد گرفتار زخم دیابت شود.
 عسل’، مانند اسید میكروبها را می كشد و مانع افزایش مقاومت آنها در برابر آنتی بیوتیك ها می شود.
 پس از برداشتن بافت فاسد و آلوده به میكروب، لایه ضخیمی از عسل بر روی زخم نهاده شود تا به درمان زخم دیابت کمک کند.
 پس از شكست دیگر راه های درمان زخم دیابت از این الگو استفاده شد و با توجه به اینكه در هر 30 ثانیه، یك عمل قطع عضو درجهان انجام می شود، باید این روش درمان زخم دیابت را جدی گرفت.
 هنگام استفاده از عسل نباید برای بیماران آنتی بیوتیك تجویز كرد، چرا كه بر اساس نتایج این پژوهش، فقط پس از توقف استفاده ازآنتی بیوتیك، بیماران بهبود یافته اند.
 
 درمان درمان زخم دیابت و جراحت ها در افراد دیابتی
 
 چنانچه به دیابت مبتلا هستید نباید حتی از زخم های کوچک و سطحی چشم پوشی کنید زیرا حتی همین زخم ها احتیاج به مراقبت های پزشکی دارند. گاهی اتفاق می افتد که ناخنهای خود را از انتها کوتاه می کنید یا بر اثر کفش پایتان تاول می زند،یا هنگام تراشیدن صورت قسمتی از چانۀ خود را می برید، ایجاد این نوع جراحت ها در افراد عادی مسئلۀ کوچکی است اما اگر به دیابت مبتلا هستید حتماً برای درمان زخم دیابت آن باید اقدام کنید. چنانچه از چگونگی مراقبت از زخم های کوچک مطلع باشید از ایجاد عفونت در محل جراحت جلوگیری خواهیدکرد و با مراقبت کافی ترمیم محل زخم را تسریع می کنید.
 چرا زخم های دیابتی می توانند مشکل ساز باشند
 دیابت یک بیماری مزمن است که در آن بدن قادر به استفاده از قند خون از راهی که در افراد طبیعی انجام می گیرد، نیست. این بیماری سبب ایجاد عوارضی می شود که برخی از این عوارض سبب تأخیر در درمان زخم دیابت می گردد این عوارض شامل:
 — تخریب عصب (نوروپاتی): چنانچه به نوروپاتی مبتلا باشید حس درد ایجاد زخم یا تاول را در پاهای خود از دست می دهید و غالباً متوجۀ ایجاد زخم یا تاول بروی پای خود نمی شوید تا اینکه وضعیت زخم وخیم شده و عفونی می شود.
 — ضعف سیستم ایمنی
 زمانیکه سیستم دفاع طبیعی بدن ضعیف می شود حتی یک زخم کوچک می تواند عفونت کرده و مشکل ساز گردد.
 — باریک شدن سرخرگها
 در افرادی که سرخرگهای ناحیۀ پایشان مسدود شده است، احتمال ایجاد زخم بیشتر است و غالباً زخم هایی که در ناحیۀ پاها ایجاد می شود درمان زخم دیابت آنها بسیار کند و با تأخیر صورت می گیرد و به عفونت های شدید می انجامد. باریک شدن و مسدود شدن رگها کار خون رسانی به زخم را دچار اختلال می کند.خون رسانی به محل زخم باعث تسریع ترمیم زخم می شود و هر گونه اختلال در خون رسانی سبب مستعد شدن زخم برای عفونت می گردد.
 
 راه های درمان زخم دیابت
 
 درمان زخم دیابت به طرق مختلف انجام می‌گیرد:
 
 مراقبت پا: که شامل مرطوب نگه داشتن محیط زخم با ا انتخاب ماده مناسب، همچنین خشک نگه داشتن لبه‌های زخم. در بیماران دیابتی وابسته به انسولین که مبتلا به زخم هستند، مراقبت‌ها حدود ۳ سال ادامه می‌یابد.(راه های درمان زخم دیابت)
 آنتی بیوتیک‌ها: آنتی بیوتیک‌ها حتی زمانی که عفونت‌ها بروز نکرده‌اند (پروفیلاکتیک) تجویز می‌شوند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.
 کنترل قند خون: یکی از عوامل ایجاد زخم‌های دیابتی، بالا بودن قند خون است. بالا بودن قند خون ایمنی را کاهش می‌دهد و بهبودی زخم را به تأخیر
 می‌اندازد. کنترل قند خون چه به صورت تجویز دارویی و چه به صورت غذایی و همچنین تجویز انسولین به صورت کوتاه مدت زخم را بهبود می‌بخشد و قند اولیه را کنترل می‌کند. (راه های درمان زخم دیابت)
 
 پیوند پوست: پیوند پوست نیز می‌تواند منجر به درمان زخم دیابت شود.
 جراحی: برداشت بافت مرده اطراف محل زخم معمولاً برای تمیز کردن و بهبودی زخم‌ها انجام می‌شود. جراحی بای پس، جریان خون را در شریان پا بهبود می‌بخشد که ممکن است در التیام زخم و جلوگیری از قطع عضو کمک کننده باشد و در پایان قطع عضو برای متوقف کردن گسترش عفونت نیاز است.(راه های درمان زخم دیابت)
 اکسیژن درمانی هایپر باریک: افزایش ۵ برابر غلظت اکسیژن از ۲۰ ٪ تا ۱۰۰ ٪ و افزایش فشار آن از ۱ اتمسفر به ۲ اتمسفر در مجموع منجر به ۱۰ برابر شدن میزان اکسیژن می‌شود که یکی از اثرات آن به وجود آمدن رگ‌های خونی بیشتر در محل می‌باشد که منجر به کاهش جریان خون و مناسب تر شدن جریان به مناطقی که بلوک خونی دارند می‌گردد. به نظر می‌رسد درمان اکسیژن هایپر باریک به کاهش قطع عضو کمک می‌کند.(راه های درمان زخم دیابت)
 
 درمان زخم دیابت در طب سنتی
 طب سنتی بر این باور است که می‌تواند زخم دیابت را به خوبی درمان کند. یکی از مهم‌ترین داروهای شیمیایی که برای این بیماران استفاده می‌شودد نیز ترکیب گیاهی دارد.در طب کلاسیک برای درمان زخم دیابت معمولا داروهایی تجویز می‌شود تا عفونت شکل‌گرفته در پای دیابت را خشک کند و در صورتی که دارودرمانی موثر نبود، عضو بیمار قطع می‌شود، اما در طب سنتی راه‌های مختلف برای درمان زخم دیابت پیشنهاد می‌شود تا به موقع جلوی پیشروی زخم گرفته شود.یکی از راه‌های رایج گیاه‌درمانی است؛ مثلا گیاه آلوئه‌ورا تاثیر بسیار خوبی در درمان زخم دیابت دارد.(درمان زخم دیابت در طب سنتی)در درمان زخم دیابت عسل نیز باعث تغذیه مطلوب بافت‌هایی می‌شود که به علت کاهش خونرسانی دچار محرومیت غذایی شده‌اند.روش دوم، در درمان زخم دیابت بادکش کردن است. این درمان از نظر طب کلاسیک هم پذیرفته شده است. اگر اطراف زخم را بتوان بادکش کرد، عروق بازتر می‌شود و زخم بهبود پیدا می‌کند.روش سوم، در درمان زخم دیابت زالو گذاشتن است.در دهان زالو بزاقی وجود دارد که جلوی بند آمدن خون را می‌گیرد و باعث جریان یافتن خون به اطراف زخم می‌شود.(درمان زخم دیابت در طب سنتی)روش چهارم، در درمان زخم دیابت لارودرمانی است. بعضی از مگس‌ها برای تکثیر، نیاز به بافت مرده بدن دارند و در آنجا تخمگذاری می‌کنند تا لاروهای کوچک بیرون‌آمده از تخم بتوانند از همان بافت مرده تغذیه کنند.وقتی مگس‌ها بافت مرده را می‌خورند، خونرسانی به عضو بهتر انجام می‌گیرد.بعضی از ماهی‌ها هم می‌توانند همین کار را انجام دهند و برای زخم‌های دیابتی از ماهی هم می‌توان به جای زالو و مگس استفاده کرد.این درمان‌ها برای نجات عضو بیمار است. همچنین باعث می‌شود زخم زودتر ترمیم شود و جوشگاه بدی به‌جای نگذارد. زخم‌های ناشی از دیابت گاهی اجتناب‌ناپذیرند ولی با درمان به موقع باید جلوی پیشرفت زخم و به‌جای ماندن جوشگاه‌های بدشکل را گرفت.(درمان زخم دیابت در طب سنتی)
 
 داروی گیاهی برای درمان زخم‌ دیابت
 
 داروی گیاهی درمان زخم جراحی و درمان زخم دیابت داروی موثر بر درمان بر پایه عصاره پنیرک یا سرخ گیاه به همراه بادام تلخ ساخته شده که برای بیماران با زخم دیابتی نیز کاربرد دارد و اثربخشی آن به اثبات رسیده است.اثر بخشی پماد ساخته شده در ترمیم سریع زخم‌های جراحی و زخم‌هایی که در انتهای دست و پای بیماران دیابتی ایجاد می‌شود بسیار موثر بوده است.با پماد ساخته شده ازداروی گیاهی برای درمان زخم‌ دیابت دوره زمانی درمان به نصف می‌رسددرمان زخم دیابت با گیاه پنیرک : در حالت طبیعی درمان این نوع زخم بیش از چهار هفته به طول می‌انجامد تا بتواند ترمیم را کامل کند اما با استفاده از این گیاه و پماد ساخته شده روند درمان به حدود 14 روز می‌رسد.برای درمان زخم‌ دیابت استفاده از پماد ساخته شده ازداروی گیاهی برای درمان زخم‌ دیابت که دارای یک پنس جراحی دو منظوره است این پنس دو منظوره به عنوان قیچی و پنس سوزن گیر استفاده می‌شود(داروی گیاهی برای درمان زخم‌ دیابت) پماد ساخته شده ازداروی گیاهی برای درمان زخم‌ دیابت دارای یک سرنگ میباشدکه این سرنگ کاملا جدا می‌شود و یک شیت یا قلاف دارد که می‌تواند وارد آن بشود و از برخورد سر سرنگ با دست جلوگیری کند برخی دیگرازگیاهان دارویی برای درمان زخم دیابت 1-کلوندی، زمان مصرف این گیاه برای درمان دیابت را بین پنج تا شش ماه است کلوندی با اشاره به اینکه اکثر افرادی که مبتلا به دیابت هستند خون آنها غلیظ می شود یکی از مهمترین دلیل ترمیم نشدن زخم های دیابتی وجود خون غلیظ است که باید رقیق شود تا امکان ترمیم زخم فراهم شود.دیابت نوع اول ارثی و ژنتیکی است و تعداد مبتلایان این بیماری در کشور بسیار پایین است.(داروی گیاهی برای درمان زخم‌ دیابت)
 
 2-برای درمان زخم دیابت ازیونجه زرد گونه ای از بُنشَن است به رنگ کاه یا زرد مایل به سفید که درون دانه آن زرد است. امروزه این گیاه در آمریکای شمالی، آفریقا و استرالیا هم کشت می شود. در ایران در چراگاه ها و کوهستان ها به ویژه در سبلان می روید.(داروی گیاهی برای درمان زخم‌ دیابت)این گیاه به صورت یکساله یا دوساله کشت می شود و ارتفاع آن بیش از یک متر می شود. مقاومت نوع گل زرد آن به خشکی بیشتر است، اندام های کوچک تری دارد و بوی آن خیلی خوبی و خوش خوراک است. این گیاه که یک گیاه داروست یکی از مهمترین دلیل ترمیم نشدن زخم های دیابتی وجود خون غلیظ است که باید رقیق شود تا امکان ترمیم زخم فراهم شود.(داروی گیاهی برای درمان زخم‌ دیابت)
 
 پیشنهاد عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.پیشنهاد عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.پیشنهاد عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.پیشنهاد عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.سرعت درمان زخم دیابت شما به عوامل مختلف از جمله تغذيه مناسب ، بيماري ، سن، ميزان تحرك ، رعايت توصيه هاي پزشك ، كنترل قند خون (در بيماري ديابت) ، عدم مصرف داروهاي كورتوني ، شرايط روحي مناسب ، حمايت خانوادگي ، عدم ابتلا به بيماريهاي جدي ، عفوني نبودن زخم و… بستگي دارد. بنابراين دراین شرايط زخم هم سريعتر بهبودي خواهد يافت.

از انجا كه اصولا ايجاد اين نوع زخم ها عمدتا در اثر كاهش خون رساني به اين مناطق رخ مي دهد راه رفتن موقعي امكان پذير مي باشد كه :

1) شش ماه از خوب شدن زخم گذشته باشد. 2) كفش مناسب تهيه شده باشد. 3) مشكل خونرساني به روشهاي دارويي و جراحي بر طرف شده باشد.

در درمان زخم دیابت مانند بسياري از بيماري هاي ديگر مصرف آنتي بيوتيك اهداف مختلفي را دنبال مي كند. پيشگيري ازعفونت،درمان عفونت خفيف موجود،درمان عفونت هاي شديد. مسلما پزشك شما از تجربه ي خود به اندازه ي كافي استفاده خواهد كرد تا هر كدام از مواد فوق را با تعداد مناسب آنتي بيوتيك موثر درمان كند.پس از درمان وي دخالت نكنيد واجازه دهيد با بر طرف شدن كامل عفونت ، درمان زخم دیابت را مشاهده كنيد.

در صورت وجود زخم برای درمان زخم دیابت می توان به دو شیوه عمل کنید :

الف ) قسمت زخم را بطور مناسب با پوشش نایلونی ببندید .

ب ) در روزی که نوبت مراجعه به پزشک دارید می توانید پانسمان ها را بردارید واستحمام کامل انجام دهید ، داخل و روی زخم از گاز وازلینه استفاده کنید و بلافاصله به مرکز درمانی خود ، مراجعه نمایید.یکی از روش های درمان زخم دیابت ، که واقعا روی آن تحقیقات شده است ، استفاده از پماد عسل کیمیا برای درمان زخم دیابت می باشد. زمان ، مرحله وضعیت بیمار و زخمش ، می تواند راهنمای زمان استفاده از عسل در درمان زخم دیابت باشد.(دردرمان بیماران دیابتی با احتیاط استفاده می شود.

درمان زخم دیابت برای جلوگیری از عفونت زخم و تسریع بهبودی آن، به توصیه های زیر عمل کنید، فورا به دنبال درمان زخم دیابت باشید حتی اگر خیلی سطحی و کوچک باشد زیرا بعد از جراحت پوستی، میکروب ها فورا روی زخم قرار می گیرند و عفونت می کند.

- زخم را تمیز کنید : اول زخم را با آب معمولی بشویید تا آلودگی آن از بین برود بدون صابون یا آب اکسیژنه (یک ماده ضدعفونی کننده) یا بتادین زیرا باعث سوزش زخم می شوند ، بعد کمی پماد آنتی بیوتیک روی زخم خود بمالید تا عفونت نکند و روی زخم را با گاز استریل یا چسب زخم یا پانسمان تمیز بپوشانید ، هر روز پانسمان زخم را عوض کنید و فقط اطراف زخم را با صابون بشویید .

- روی زخم فشار نیاورید تا بهبود پیدا کند ، مثلااگر زخم زیر پا ایجاد شده است، تا حد امکان از وارد آمدن فشار به این قسمت جلوگیری کنید تا زخم بهبود یابد، زیرا پای بیماران دیابتی زیاد دچار تاول، پینه و زخم می شود ( علاوه بر بی حسی پاها ، اغلب بیماران دیابتی مشکلات بینایی نیز دارند لذا زخم های کوچک پا را نه حس می کنند و نه می بینند تا اینکه زخم جدی و خطرناک می شود )

در بیماری مزمن دیابت بدن قادر به استفاده مطلوب از گلوکز یا قند خون نیست لذا میزان قندخون بالا می رود و با ایجاد آسیب های سیستماتیک باعث می شود که درمان زخم دیابت سختتر شود . این مشکلات در بیماری دیابت عبارتند از:

- آسیب اعصاب نوروپاتی: در دیابت اعصاب نوروپاتی یا همان اعصاب بدن آسیب می بینند و موجب مشکلاتی مثل بی حسی پاها، عدم احساس درد ناشی از بریدگی یا تاول پوستی میشود تا اینکه آن زخم یا تاول بدتر می شود و یا عفونت می کند.

- ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن: وقتی سطح دفاع طبیعی بدن کاهش می یابد، حتی یک زخم کوچک مهم می تواند عفونت کند.

- تنگ شدن عروق خونی : با گرفتگی و تنگی شریان های (سرخرگ) پا ، خون سخت تر و کمتر به زخم ها می رسد لذا باعث بدتر شدن زخم ها و عفونت شدید زخم ها شده و موجب ممانعت از بهبودی آنها می شود .

پیشنهاد عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.پیشنهاد عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.پیشنهاد عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.پیشنهاد عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.پیشنهاد عسل درمانی برای درمان زخم دیابت و جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت.

Click to Post

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.