Jak napisać dobre CV?

Kinga Milewska
5 min readJun 13, 2018

CV to ciągle najpopularniejsza forma prezentacji swojego doświadczenia i narzędzie właściwie niezbędne w procesie szukania pracy. W tym artykule zebrałam subiektywnie najważniejsze wskazówki, które będą pomocne do stworzenia dobrego CV. A na koniec kilka narzędzi, które pomogą w napisaniu dokumentu lub nawet stworzą go za nas. Dobrze jednak wiedzieć, jakie informacje powinny się tam znaleźć, ponieważ aplikacji też będziemy musieli je dostarczyć.

Po co w ogóle piszemy CV? Naszym celem jest zwrócenie uwagi potencjalnego pracodawcy i otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Jeśli firma do nas zadzwoni, mamy sukces. Bardzo ważne jeszcze przed napisaniem CV jest sprecyzowanie, jakiej pracy szukamy, aby stworzyć dokument mając w głowie ten cel i zaprezentować siebie w kontekście stanowiska, o jakie się ubiegamy.

Jeśli miałabym dać tylko jedną radę w tym temacie, to moim zdaniem bycie zwięzłym jest kluczowe. Nie chodzi o to, aby napisać swój życiorys od momentu ukończenia szkoły średniej, ale żeby zakomunikować, dlaczego jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko dobierając najbardziej istotne informacje.

Ile stron powinno mieć dobre CV? Nie ma złotej reguły. Jednak podążając za zasadą zwięzłości polecam dobierać uważnie słowa, wtedy będziesz w stanie zmieścić wszystko, co istotne na jednej do trzech stron.

Jak zacząć, czyli Twój profil zawodowy

Na samym początku CV należy podać dane osobowe i warto umieścić krótkie podsumowanie swoich kompetencji i doświadczenia. Jeśli chodzi o dane osobowe, wystarczy imię i nazwisko, mail, numer telefonu, miasto zamieszkania lub kraj. Dobrym pomysłem jest utworzenie maila dedykowanego do rekrutacji, na przykład według wzoru — imię.nazwisko.praca/work@domena.com. Nie podawaj wszystkich danych osobowych, takie informacje jak wiek czy stan cywilny są zbędne, a mogą dawać pole do ocen, na korzyść lub niekorzyść, a także dyskryminacji.

Dodawać zdjęcie czy nie? To jest Twoja decyzja, nie ma takiego obowiązku, ale na pewno dokument ze zdjęciem na dłużej zatrzymuje wzrok rekrutera niż czyste strony tekstu. Jeśli umieszczasz zdjęcie, niech wygląda profesjonalnie i nie będzie wykadrowanym fragmentem fotki z wakacji.

Wspomniany profil zawodowy, który też warto umieścić na początku dokumentu, to kilka zdań lub haseł, które podsumują Twoje doświadczenie i kompetencje. Należy tu umieścić takie informacje jak: specjalizacja lub informacja, jakiej pracy poszukujesz, jakie masz kompetencje, ile lat pracujesz w danej branży/zawodzie. Warto wymienić kilka kluczowych umiejętności, ponieważ są one kluczowe na obecnym rynku pracy. I jeszcze jedno, ważne moim zdaniem, pisz w pierwszej osobie, a nie w trzeciej, jak o kimś innym „Jan jest menedżerem z 10-letnim doświadczeniem…”

Doświadczenie zawodowe i edukacja

To główna sekcja CV, którą należy zacząć od doświadczenia w obecnym lub ostatnim miejscu pracy i chronologicznie opisywać poprzednie doświadczenia. Podaj okres zatrudnienia, firmę, stanowisko. Nie ma potrzeby pisania całymi zdaniami — ”W latach x — y pracowałem w firmie A, na stanowisku B”. Pisanie hasłowe ułatwi rekruterowi pracę, nie przytłoczy nadmiarem treści i zatrzyma go na dłużej przy Twoim CV.

Żeby zwiększyć skuteczność CV, zidentyfikuj słowa kluczowe istotne dla danego stanowiska lub branży i umieść je w dokumencie. Jeśli nie znasz tych słów kluczy, polecam przeczytać dokładnie kilka ogłoszeń, na które aplikujesz i zanotować powtarzające się słowa. Wpisz do CV te hasła, które możesz poprzeć swoim doświadczeniem. Rekruterzy szukają a narzędzia sztucznej inteligencji skanują kandydatów w oparciu o słowa kluczowe, dlatego to ważne odrobić tę pracę domową. Czasami warto poprosić doradcę zawodowego o audyt CV, albo ChatGPT o pomoc ;)

Pisząc CV polecam zastosować język korzyści, to naprawdę robi różnicę! Pochwal się zawodowymi sukcesami, wyciągnij wszystkie osiągnięcia i podaj liczby/wyniki, jeśli to możliwe. Zamiast „realizowałam projekty dla liderów w branży” — „zrealizowałam X projektów dla takich klientów jak X, Y, Z.” Nazywaj klientów i firmy współpracujące. Warto unikać sformułowań, które rozmywają osobiste zaangażowanie takich jak: wspierałem, brałem udział. Jeśli dopiero zaczynasz karierę zawodową i Twoje doświadczenia są nieliczne, pomyśl o projektach naukowych czy komercyjnych, które realizowałeś. Warto wtedy poprosić o referencje szefa projektu lub współpracownika i dopisać informację o tym, że udostępniasz je na prośbę.

Po sekcji z doświadczeniem, opisz swoją edukację zaczynając od szkół zawodowych i studiów, wcześniejsze etapy można a nawet należy pominąć. Podaj nazwę uczelni i kierunek studiów, często istotny jest też wydział. Uważaj, żeby nie popełnić błędu w nazwie. Czy na pewno studiowałaś na Wydziale Zarządzania i Marketingu czy może był to Wydział Zarządzania? Warto to sprawdzić. Używaj też pełnych, prawidłowych nazw uczelni. Jeśli CV jest w języku angielskim, zajrzyj na angielską stronę uczelni i sprawdź, jakie jest oficjalne angielskie tłumaczenie.

Jeśli masz tytuł naukowy — inżyniera, licencjata czy magistra, wymień go w CV. Studia, nawet bez tytułu, mogą być ważne, dlatego najlepiej pisać precyzyjnie, w jakich latach na jakich kierunkach studiowałaś. To ważna informacja, że studiowałaś konsekwentnie przez 4 czy 5 lat na danym kierunku lub dokonała zmiany.

unsplash.com

Kursy, szkolenia i inne

W tej sekcji warto wymienić to, co kluczowe dla stanowisk, na jakie aplikujesz. Często kończymy dużo kursów hobbystycznie, jednak polecam umieszczać w CV tylko te, które mają związek z pracą zawodową, aby nie zaśmiecać dokumentu i pozostać zwięzłym. W tej części CV można też opisać umiejętności, cechy charakteru, a są one szczególnie istotne w zawodach związanych z pracą z ludźmi lub zarządzaniem zespołem. Niech będą to naprawdę cechy opisujące Ciebie, a nie takie, które uchodzą za modne czy pożądane. Jeśli najefektywniej pracujesz samodzielnie i w skupieniu, to tak napisz w CV. Podkreśl to, co Cię wyróżnia zamiast podawać pożądane informacje, które nie są prawdziwe. Chodzi przecież o to, żeby znaleźć pracę dopasowaną do Ciebie, a nie wpasowywać się na siłę i być później niezadowolonym.

Teraz kolej języki obce. Określ stopień znajomości używając skali CEFR, która definiuje poziomy od A1 do C2. Jeśli posiadasz certyfikaty językowe, wymień je wraz z informacją, jakiemu poziomowi znajomości języka odpowiadają.

To już wszystko, albo prawie. To zależy od Ciebie, czy chcesz się pochwalić zainteresowaniami. Uważam, że warto napisać, czym się interesujemy, co robimy po pracy, aby pokazać siebie i dać pretekst do small talku. Ale nie uważam, że jest to konieczne, jeśli wolisz traktować CV wyłącznie jako wizytówkę zawodową.

W wielu branżach mamy obecnie rynek pracownika i to firmy walczą o kandydatów, a profil na LinkedIn jest wystarczający. Jednak również na LinkedIn część powyższych wskazówek znajdzie zastosowanie.

Na koniec niezbędna formalność, czyli aktualna klauzula o przetwarzaniu danych osobowych. Bez niej Twoje CV nie może być przechowywane w bazie kandydatów pracodawcy czy agencji rekrutacyjnej.

Podsumowując…

Pisz konkretnie i językiem korzyści. Unikaj błędów ortograficznych i mieszania języków, niech CV będzie w jednym języku. Wybierz czytelną i oryginalną czcionkę oraz przejrzystą oprawę graficzną. Gotowe szablony znajdziesz na przykład na Canvie, a całe CV możesz przygotować dzięki takim stronom i aplikacjom jak InterviewMe, VisualCV czy inne. Powodzenia!

unsplash.com

--

--