Šílený Max:

Zběsilá cesta

Mad Max: Fury Road


Čtvrtý film kultovní série je v mých očích tak trochu zázrak. Může, ale nemusí být pokračováním. První film proslavil Mela Gibsona a stal se kasovním trhákem. V novince se nově role Maxe zhostil Tom Hardy.


Proč jsem v úvodu nazval Mad Maxe zázrakem? Je to pokračování, na které snad kromě režiséra/scenáristy/producenta původních snímků i popisované novinky snad nikdo nečekal. Je to restart, o kterém bylo slyšet jen občasně, většinou v souvislosti s problémy. Je to téměř 2 a půl hodiny dlouhý film, v kterém se skoro nemluví. Akce střídá akci, a to hezky postaru šťavnatými kaskadérskými kousky, takže na mluvení téměř není čas. Postavy se přitom neustále vyvíjejí.

Rozpočet filmu byl neuvěřitelných $150 milionů. Nejde tolik o částku, ta je u blockbusterů posledních let poměrně běžná, ale o to, že jde o film na Hollywoodské poměry neuvěřitelně osobitý, tvůrčí a plný “divnonápadů”. George Miller navázal po dlouhých letech na sérii filmem, u kterého bych očekával spíše low budget. Buďme však rádi, že se ve studiu našel producent, který vyšší částku povolil, protože se dá očekávat, že Mad Max ovlivní akční filmy příštích let.

Záměrně se vyhybám spoilerům, kterých je vpravdě pomálu. Ve velmi krátké úvodní sekvenci se dozvíme, že příběh se odehrává ve válkami zničené a zamořené pustině, kde cennější než život je “benál” (z původního kánonu “gazzoline”) a voda.

Režisér i kameraman jsou oba muži kolem sedmdesátky, kteří ale pracují s neuvěřitelnou zběsilostí se střihem a často mistrně natočený materiál značně zrychlí, aniž by to na diváka působilo negativně. Celý snímek je doladěn skvělými barvami, které úžasně dokreslují postapokaliptický svět, jaký tu dlouho nebyl.


Jestli máte letos vidět v kině nějaký film, pak určitě je to právě Cáklej Max. Podívejte se, kde ho ještě promítají a běžte!

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.