Nie zabezpieczyłeś smartfona antywirusem? Hacker to wykorzysta!

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Play wśród polskich użytkowników smartfonów wynika, że aż 65% z nich płaci za zakupy w Internecie przy pomocy urządzeń mobilnych, 23% przy okazji transakcji podaje swój numer karty kredytowe. Jednocześnie, jak podaje analiza F-secure, zaledwie 37% użytkowników smartfonów pomyślało o tym, aby zabezpieczyć go jakimkolwiek programem antywirusowym! Brak zabezpieczenia jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych osobistych danych i — co za tym idzie — zawartością naszego konta bankowego.

Zakupy przez Internet na urządzeniach takich jak smartfon i tablet oraz korzystanie z bankowości on-line stają się powoli normą. Smartfon mamy zawsze pod ręką, co sprawia, że możemy skorzystać z jego pomocy zawsze, gdy tylko przyjdzie nam do głowy pomysł na nowy zakup lub potrzebujemy puścić przelew bankowy. Zakładamy, że wystarczającym zabezpieczeniem jest korzystanie z aplikacji udostępnianych przez banki lub operatorów finansowych i w rezultacie zapominamy o podstawowym zabezpieczeniu, jakim jest program antywirusowy. Mylnie kojarzymy go jedynie z urządzeniami typu laptop czy komputer stacjonarny.

Jak pokazują badania F-Secure aż 93% Polaków deklaruje, że korzysta z jakiejś formy zabezpieczenia antywirusowego, co wydaje się dość dobrym wynikiem. Jednak, gdy zaczynamy zgłębiać temat okazuje się, że w przypadku użytkowników smartfonów jakikolwiek program antywirusowy ma na nim zainstalowane zaledwie 37% ankietowanych. Polacy zapominają bowiem, że identyczna ochrona jest potrzebna na każdym urządzeniu podłączonym do internetu — w tym także na smartfonach — zwłaszcza jeśli służy nam on do zakupów on-line lub do bankowości mobilnej.

Tymczasem badania Play zrealizowane w październiku 2016 roku wykazały, że aż 65% użytkowników smartfonów płaci za zakupy w internecie właśnie przy pomocy telefonu lub tabletu. 23% podaje w trakcie takich zakupów numer karty kredytowej. Jeśli dodamy do tego informację, że 66% użytkowników smartfonów i tabletów korzysta z aplikacji do bankowości mobilnej, to widzimy, że mamy do czynienia ze sporym problemem.

Zwłaszcza, że w ciągu minionego roku 36% użytkowników zetknęło się (osobiście, w rodzinie lub gronie najbliższych znajomych) z jakąś formą ingerencji osób trzecich w ich smartfon, w tym 19% miało do czynienia z zainfekowaniem smartfona przez wirus, a 5% przez program szpiegowski.

A hackerzy prześcigają się w coraz to nowych pomysłach na kradzież naszych danych. Są w stanie na przykład przejąć zupełnie kontrolę nad cudzym telefonem i dzwonić z niego na płatne numery narażając właściciela smartfona na duże straty i jednocześnie przynosząc dochód przestępcy. Do popularnych metod należy również phishing, czyli wyłudzanie wrażliwych danych, takich jak numery kart kredytowych, dane kont bankowych, hasła do skrzynek e-mailowych i kont w portalach społecznościowych, Phishing przyjmuję zwykle formę fałszywych powiadomień z banków lub dostawców systemów e-płatności i innych organizacji, po których nie spodziewamy się, że będą chciały wykorzystać nasze poufne informacje.

W obliczu tych zagrożeń nasuwa się pytanie: skąd taka beztroska postawa Polaków? Badania ujawniają, że głównym winnym jest zatrważający brak wiedzy — co piąty ankietowany stwierdził, że korzystanie z bankowości on-line lub zakupy przez smartfona są bezpieczniejsze, niż te wykonywane za pomocą laptopa lub komputera stacjonarnego!

Jest jednak nadzieja na ocalenie finansów Polaków. Z badania Play wynika, że 66% użytkowników smartfonów i tabletów chciałoby lepiej zabezpieczyć swoje dane podczas korzystania z Internetu na urządzeniu mobilnym, zaś 64% uważa, że korzystając z aplikacji bankowej w telefonie lepiej posiadać zainstalowaną dodatkową ochronę.

Wychodząc naprzeciw tej potrzebie Play zaproponował swoim użytkownikom roczną ochronę antywirusową w smartfonie za wręcz symboliczną kwotę 29 zł 90 gr (zwykle takie programu kosztują blisko 100 zł). Program można zainstalować korzystając ze sklepu Play (Android) lub z iStore (IOS). Dwa pierwsze miesiące użytkownik ma za darmo, a przez kolejne 10 miesięcy chroni swoje transakcje on-line za 2,99 PLN miesięcznie. Usługę można także uruchomić wysyłając SMS na numer 228.

Bezpieczeństwo w Internecie jest kwestią, której nie można bagatelizować. Cyberprzestępcy są w stanie w łatwy sposób wykraść dane użytkowników, używanych do transakcji internetowych, takich jak numer karty kredytowej, oraz login i hasło do e-konta bankowego, nie tylko na naszych komputerach, ale i urządzeniach mobilnych. Usługa Ochrona Internetu w Play umożliwia skuteczną ochronę przed atakami hakerów i złośliwym oprogramowaniem.