Mikrofalowa Przygoda Pana Nowaka w Elektrycznym Świecie, Rozdział 14

Pan Nowak obudził się. Powoli zwlekł się z tapczanu i otworzył oczy. W mieszkaniu Zenona nie było nikogo. Pan Nowak wstał.

- Zenon! — krzyknął. — Zenon, gdzie jesteś?

Odpowiedziała mu cisza. Zdezorientowany pan Nowak poszedł do kuchni. Na blacie znalazł kartkę, na której napisane było:

„Przepraszam, Panie Nowaku, ale musiałem iść do pracy, żeby nie wzbudzić niczyich podejrzeń. Gdyby był Pan głodny, proszę zajrzeć do lodówki. Jeżeli chciałby się Pan przespacerować po Elektrycznym Świecie, niech Pan włoży maskę, żeby P.A.T.O. Pana nie rozpoznało…”

- Jaką maskę? — zastanowił się pan Nowak.

Rozejrzał się po kuchni. Obok listu od Zenona leżała chyba wspomniana przez niego maska. Były to doczepione do okularów: plastikowy nos, wąsy i brwi. Pan Nowak założył niepewnie maskę i przejrzał się w szybie. W przebraniu wyglądał tak samo jak bez niego, ale postanowił zaufać Zenonowi. Nie zastanawiając się nad tym dłużej, powrócił do czytania listu.

„… Powinienem wrócić z pracy koło godziny 18.

Zenon

P.S. Gdyby wyszedł Pan na spacer, proszę uważać na lisich szpiegów.”

-Jakich lisich szpiegów? — zdziwił się pan Nowak.

Poszedł do salonu i usiadł w fotelu, zastanawiając się, kim byli wspomniani przez Zenona lisi szpiedzy. Zaraz jednak myśli pana Nowaka zostały zagłuszone przez głośne burczenie dobiegające z jego brzucha. Poszedł więc z powrotem do kuchni i otworzył lodówkę. W środku stała butelka wódki, flaszka octu, napoczęty słoik ogórków kiszonych i zawinięta w gazetę pasztetowa. Pan Nowak był zbyt głodny, żeby wybrzydzać i zaraz przygotował sobie śniadanie. Zjadłszy kawałek pasztetowej i kilka ogórków, usiadł w fotelu i wpatrując się w zegar na ścianie salonu, czekał na powrót Zenona.W końcu cierpliwość pana Nowaka dobiegła końca. Emeryt wstał, włożył maskę, zapiął płaszcz i wyszedł z domu Zenona. Niebo w Elektrycznym Świecie zasnuwały gęste chmury, ale na szczęście już nie padało. Pan Nowak zastanawiał się przez chwilę, jak miałby wyglądać jego „spacer po Elektrycznym Świecie”, gdy zobaczył rozciągnięty między skałą, na której stał dom inżyniera Maciejaka, a sąsiednią lewitującą górą, wiotki, linowy most.

- O matko! — pomyślał.

Pan Nowak przeszedł powoli chwiejącym i trzęsącym się mostem. Gdy dotarł na najbliższą latającą skałę, odetchnął z ulgą i przysiadł na chwilę, wycierając pot z czoła. Kiedy pan Nowak doszedł do siebie, jego uwagę zwrócił migoczący na horyzoncie duży obiekt. Pan Nowak z zaciekawieniem zaczął kierować się w stronę tego budynku.

W końcu po półgodzinnej przeprawie rozpiętymi między unoszącymi się w powietrzu skałami mostami linowymi, pan Nowak stanął przed dużym, betonowym budynkiem.

Nad wejściem do gmachu widniał napis:

„Szkoła”.

Pan Nowak uznał, że wejście do środka mogłoby być ryzykowne (w końcu był poszukiwany przez P.A.T.O.), ale pamiętał, co poprzedniego dnia opowiadał mu Zenon o indoktrynacji, jaką przechodziły dzieci w Elektrycznym Świecie. Pan Nowak bezmyślnie zaczął wspinać się po murze szkoły.

Wkrótce dotarł do okna na pierwszym piętrze. Uważając, żeby nie wychylić się za bardzo, zerknął do środka. W oświetlonej zimnym światłem starej jarzeniówki, udekorowanej portretami Wielkiego Wodza i flagami Ludowej Republiki Elektrycznego Świata klasie siedziało w ławkach kilkoro dzieci. Przed nimi, przy katedrze znajdowała nauczycielka i wskazywała palcem jednego z uczniów. Wskazane dziecko wstało i zaczęło recytować z uczuciem:

„Nasz najdroższy Wielki Wódz

Kocha wszystkie dzieci.

Niech mu gwiazdka pomyślności

W niebie zawsze świeci.”

Nauczycielka zanotowała coś w dzienniku i wskazała następnego ucznia. Ten zaraz wstał i wygłosił:

„Kto dba o wszystkie dzieci?

To nie tatuś i nie mama…

To władza ludowa kochana.”

Pan Nowak prawie spadł z parapetu, o który się opierał. Gdy zobaczył tę „lekcję”, przypomniał mu się film dokumentalny o Korei Północnej, który kiedyś obejrzał.

- Matko Boska! — szepnął zaszokowany.

Nagle w dole, za panem Nowakiem rozległ się krzyk:

- Panie, co pan tam robisz?! Złaź pan stamtąd!

Pan Nowak był tak zaskoczony, że spadł na dół. Obolały podniósł się z ziemi i zobaczył stojącego przed nim człowieka z miotłą w ręku.

- I co, pijaku jeden?! — warknął mężczyzna.

- Pijaku? — zdziwił się pan Nowak.

- Po coś tam wlazł?!

- Za kogo pan się uważa, żeby mówić do mnie takim tonem? Kim pan w ogóle jest? — powiedział urażony pan Nowak.

- Jestem tu woźnym, psia krew! — krzyknął w odpowiedzi. — A teraz zabieraj się pan, bo zadzwonię na P.A.T.O.!

Groźba konfrontacji z P.A.T.O. poskutkowała, więc pan Nowak postanowił nie kłócić się dalej z woźnym. Nie mając nic innego do roboty, wrócił do domu Zenona i czekał na powrót inżyniera Maciejaka.