Рецензія на роман Ромена Роллана «Жан-Крістоф». Том. 1

Ромен Роллан — французький письменник, музикознавець, театрознавець і мистецтвознавець. І те, що він був музикознавцем, це відчувається упродовж всього роману. Бо тільки обізнана людина, може так глибоко занурити читача у світ митця.

До першого тому роману увійшли три книги: «Зоря», «Ранок», «Отроцтво». Кожна з цих книг, це нібито сходинки пізнання, якими прямує головний герой Жан-Крістоф.

У першій книзі «Зоря», автор дає можливість побачити світ очима немовля. Спочатку цей світ чужий дитині. Але це до того моменту, поки вона не ознайомиться і не звикнеться з ним. У головного героя, це знайомство відбувається через перші звуки, дотики, силуети, першу жорстокість і несправедливість.

Дитина, яка описується Роменом Ролланом, дуже відрізняється від інших дітей. І через таку вдачу дуже сильно страждає.

Ф.Мазерель

Жан-Крістоф народився в сім’ї потомствених музикантів. Завдяки цьому успадкував дар творити великі симфонії зі звуків природи. Він непросто їх творив, а ними жив. Крістоф кожен звук відчував усім тілом. Все його єство відкликалося і жило їх життям. Але головний герой стикнувся з тим, що не все, що він чує, можна дарувати іншим. Виявилось, що все треба підпорядковувати нотній грамоті. А це його сильно розчаровувало і часом відштовхувало від музики. Але врешті-решт музика не лишала його.

Жан-Крістоф стикнувся не тільки з розчаруванням у музиці, але і з недовірою батьків. Які ніяк не хотіли розуміти, що насправді переживає в душі маленький Крістоф. І наскільки сильно він потребує їх підтримки і розуміння.

Ф.Мазерель

У другій книзі «Ранок», головний герой вперше побачив смерть у погляді улюбленого дідуся. Того дня він став нібито на кілька років дорослішим. І тепер, будучи ще дитиною, він змушений йти працювати. Бо батько пропивав все, що заробляв. Того ж часу головний герой роману пізнає першу дружбу і перше кохання у всіх найяскравіших проявах.

У Третій книзі «Отроцтво», помирає батько Жан-Крістофа. Ця трагедія штовхає хлопчика до нових випробовувань.

Хоч батько і не був для нього взірцем і не зміг обдарувати батьківською любов’ю. Але на диву для самого Крістофа, це для нього стало ударом. Бо якими б батьки не були поганими, вони назавжди лишаються частиною тебе самого.

Водночас з трагедією книга «Отроцтво» занурює читача у вирів підліткового кохання. Одне було чисте і тихе, як вода в криниці. А друге бурхливе, як неспокійне море.

Отже, впродовж цих трьох книг автор знайомить читача з геніальною дитиною. Яскраво вимальовує її перше пізнання світу. Показує, як ця дитина вчиться жити. Іноді зачиняється від жорстокого оточення, а іноді бореться. Але тим самим не перестає бути собою.

А також Роллан показує, як у душі цієї ж геніальної дитини зароджується музика, як він її чує, відчуває, переживає. І все це описується настільки яскраво і бурхливо, що важко лишитися байдужим. І щось подібне уявити також неможливо.

Like what you read? Give Калейдоскоп думок. Автор- Оксана Кривоніс a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.