Baharda Tasarrufun Keyfi Bir Başkadır

Bildiğimiz üzere, oda termostatları evlerimizi konforlu hissettiğimiz sıcaklıklarda sabit tutarken bir yandan da tasarruf etmemizi sağlayan cihazlar. Üstelik 50 TL’ye alabileceğimiz kablolu basit bir oda termostatı bile %5 ila %10 arasında bir tasarruf sağlayabiliyor. Özellikle soğuk kış günlerinde evlerimizi sabit sıcaklıkta tutarak, çoğu balkonlarda duran kombilerimiz ile yaşadığımız kötü ilişkimizi sona erdirip, gecenin bir soğuğunda pijamalarımızla dışarı çıkarak kombi üzerinden sıcaklık ayarı yapma derdine de son veriyor. Bunların akıllı olanları ile, yani internete bağlanıp da cep telefonlarımızdan kontrol edilenleri sayesinde bırakın balkona çıkmayı yerimizden, yatağımızdan bile kalkmamıza gerek kalmıyor. Akıllı olmaları sadece cep telefonundan yönetilmeleri ile değil, kullanım alışkanlıklarınızı ve evlerimizin ısıl dinamiklerini öğrenebilmeleri ile sağlanacak tasarruf oranını %30’ların üzerine de çıkarabiliyor.

Kış aylarında gece saatlerinde de gün içinde de sürekli ısıtma ihtiyacımız oluyor. Ancak bahar aylarında durum biraz daha farklı. Bahar aylarında, gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı oldukça fazla. Özellikle karasal iklimlerde, gün içinde sıcaklık geceye göre çok daha yüksek olabiliyor. Bu yüzden de gün içinde daha az ısıtma ihtiyacı oluşuyor. İşte oda termostatlarının asıl faydası burda devreye giriyor. Eğer bir oda termostatı kullanmıyorsak ve sabah evlerimizden ayrılıp işlerimize gittiğimizde, evde açık bıraktığımız kombi sürekli çalışıyor. Dış hava sıcaklığının gün içinde yükseldiği durumlarda kombilerimiz sürekli çalışıyorsa evlerimiz gereğinden fazla ısınarak fazladan doğalgaz tüketmiş oluyoruz. Halbuki oda termostatı kullandığımız durumlarda, gün içinde zaten kendiliğinden ısınan evimizdeki kombinin çalışması engellenmiş oluyor. Hele bir de oda termostatımız akıllı ve evimizde olmadığımızı anlıyorsa, o zaman tasarrufu maksimize edecek şekilde kombimizi yönetiyor. Örneğin, Cosa akıllı oda termostatı olan bir evde havanın ılık olduğu bir Mart gününü ele alalım. Havanın 8–10 derece civarlarında olduğu gece saatlerinde ev sıcaklığını sabit tutacak şekilde kombinin çalışmasını sağlayan Cosa, hava sıcaklığının 10–15 derecelerde olduğu gün içinde evde kimsenin olmadığını algılar ve ısıtma ihtiyacı yoksa kombinizi gereksiz yere çalıştırmaz. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere Cosa, kombiyi gün içinde hiç çalıştırmamış akşam evde biri olduğu zaman sıcaklığı sabit tutacak kadar çalıştırmış. Bu durumda söz konusu evde kombi 24 saat içinde toplamda sadece 2 saat kadar çalışmış. Eğer Cosa olmasaydı ve kombimizi sabit sıcaklıkta çalıştırıyor olsaydık gün içinde hiç ihtiyaç yokken bile kombi çalışıyor olacaktı.

Dış hava sıcaklığının gün içinde 10–15 derece arasında olduğu bir günde Cosa ile ısınan ev

Aynı ev için soğuk bir kış gününe bakalım. Aşağıdaki şekilden de görüleceği üzere soğuk kış gecelerinde Cosa, evin sıcaklığını sabit tutmak için daha fazla devreye girmiş; gün içinde evde kimse yokken de kombiyi çok kısa zaman dilimleri için devreye sokarak evi tekrar kolayca ısıtabilecek şekilde sıcaklığı sabitlemiş. Bu gün için kombi yaklaşık 6 saat kadar çalışmış.

Dış hava sıcaklığının gün içinde 0–5 derece arasında olduğu bir günde Cosa ile ısınan ev

Özetle bahar ayları daha da fazla tasarruf yapılabilecek aylar. Güneş bize gün içinde gereksiz yere doğalgaz harcamamız için yardımcı oluyor. Güneşin yardımından maksimum miktarda yararlanmak için akıllı bir oda termostatı gerekli. Öyle ki böyle günlerde, gün bazında tasarruf oranı %50’nin üzerine çıkabiliyor. Hep tasarruftan bahsettik ama atlamamız gereken çok önemli bir detay var grafiklerde. O da Cosa kullanan evlerde sıcaklığın hep istenilen derecede sabit kalması. Kısaca, Cosa ile bahar demek maksimum tasarruf ve konfor demek. Başka bir deyişle, Cosa kullananlar için “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.” atasözü tarihe karışıyor demek…