Kas yra socialinių tinklų botai ir kaip juos atskirti?

Kodas: TIESA
3 min readNov 15, 2021

--

The New York Times nuotr.

Kamilė Piličiauskaitė

Įsivaizduokite situaciją: vakaras, po darbų prisėdote panaršyti po Facebook‘ą, akis užkliūna už vieno populiariausių portalų straipsnio komentaro. Skaitote ir negalite patikėti. Atrodo tokia nesąmonė, nors griūk negyvas. Skamba girdėtai?

Arba dar vienas pavyzdys: nusprendžiate palikti tą Facebook‘ą ir geriau persikelti į Instagram‘ą — gal ten nebus tokių nesąmonių?… Įsijungiate žinutes, o ten jum, paprastam socialinių tinklų naudotojui, kažkokia neaiški paskyra siūlo reklamuoti apyrankes ir papuošalus. Nors griūk negyvas, antrą kartą. Neįtikėtinas vakaras!

Abiem atvejais susidūrėte su interneto medijų manipuliacijos forma. Arba kitaip — botu. Pati boto savoką pateikiama kaip kompiuterių valdymo sistema, automatizuotai atliekanti tam tikrus veiksmus, kuriuos galėtų atlikti kompiuteriu dirbantis žmogus. Tiesa, tai yra ne vien propagandos įrankis. Botai gali būti panaudojami ir gerais tikslais, pavyzdžiui, kai kurios įmonės naudoja botus norėdamos palengvinti komunikaciją su klientais.

Vis dėlto „blogieji“ botai socialiniuose tinkluose valdo netikras paskyras. Jie apsimeta tikrais vartotojais: dalinasi post‘ais, komentuoja, like‘ina. Botai, norėdami atrodyti kuo įtikinamiau, stengiasi elgtis kuo įprasčiau — jie gali pasidalinti orų prognoze, kokiu anekdotu ar vaizdo įrašu su kačiukais. Viskas priklauso nuo to, kaip jie yra užprogramuoti. Vis dėlto tokie „nekalti“ post‘ai, kurių pavyzdžius paminėjau, yra tik maža dalis to, kuo dalinasi ir ko siekia pats botas.

Didžiausia dalis boto paskyros įrašų yra propagandiniai ir nukreipti į tam tikrą vartotoją, vartotojų grupę. Botai siekia daryti įtaką rinkimų rezultatams, demoralizuoti, diskredituoti ar izoliuoti politinius oponentus, dalyvauti visuomenės apklausose, skleisti ir populiarinti propagandą ir melagingas naujienas. Trumpai tariant, paveikti žmogų taip, kaip jis neturėtų būti paveiktas.

Taigi, kaip atpažinti botą ir nepakliūti į jo pinkles?

1. Botas — kompiuterinė sistema, todėl asmeninės informacijos, tikėtina, jis neturės. O jeigu ir turės, tai labai mažai, todėl svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokia tai informacija. Pasižiūrėkite į paskyros pavadinimą, jeigu tai yra raidžių, skaičių, simbolių kratinys, matyt, tai bus botas. Tokie pavadinimai yra sugeneruojami automatiškai naudojantis algoritmais. Jeigu tai yra vardas ir pavardė, pabandykite paieškoti internete. Dažniausiai botų pavadinimai nesikartoja, todėl tokio vardo ir pavardės, matyt, nerasite.

2. Atkreipkite dėmesį ir į paskyros nuotrauką. Botai, imituodami žmones, neretai naudojasi svetimomis nuotraukomis. Tai patikrinti galite pasinaudodami nuotraukų paieškos priemone. Pavyzdžiui, TinEye, Google image search, reverse image search ir kt. Taip pat nuotraukose gali būti ir iš interneto paimti paveiksliukai, pavyzdžiui, gyvūnų, augalų nuotraukos. Autentiškumą galite patikrinti jau minėtomis paieškos priemonėmis.

3. Pasižiūrėkite į paskyros draugus. Ar tik nebus drauguose anketos, kurios atrodo panašiai į boto anketą? Be to, botai seka labai daug žmonių. Taip jie siekia, kad jų žinutės pasiektų kuo didesnę auditoriją.

4. Botai siekia sudaryti vienašališką nuomonę, todėl daugiausia post‘ų bus viena tema. O jeigu tų post‘ų per dieną bus ne keli, o keliasdešimt, ir beveik visi viena tema, tikėtina, kad tai botas. Botai to ir siekia, kad tam tikra tema socialiniuose tinkluose taptų vyraujanti, o tikslui pasiekti dalijasi ta pačia žinute daugybę kartų.

Žinoma, pastebėję bent vieną iš aukščiau išvardintų punktų, nepulkite priimti neginčijamą sprendimą, kad tai botas. Jeigu jums paskyra pasirodė įtartina, o jos skleidžiamomis žiniomis abejojate, tiesiog stebėkite ją, galbūt pamatysite ir daugiau neįprastų požymių, būdingų botui.

--

--

Kodas: TIESA
0 Followers

Portalas „Kodas: TIESA“ nagrinėja svarbiausias bei aktualiausias šių dienų propagandos teorijas ar internete plintančią dezinformaciją.