Berke Şerbetçi

Harran’a soğuk yağmurlu günlerin birbiri ardına geldiği bir haftada çok güneşli bir günde KODA Gönüllüsü arkadaşlarla ulaştık. O gün programımızda üç okula gidip “Çocuklar İçin Felsefe” uygulaması yapmak var… KODA için ilk kez sahaya taşıdığımız Çocuklar. İçin. Felsefe. atölyemiz kimbilir belki de Harran için de bir ilk.

Image for post
Image for post

Hava masmavi, etrafta pamuk tarlaları… Sonradan öğretmenlerden öğreneceğim ki meğer bu tarlalardan pamukların hasat edilmesi ile öğrenim takvimi arasında doğrudan bir ilişki varmış. Ekim ayı civarı, pamuk hasatlarının toplanması bitince ve aileler yerleşik düzene geri dönünce okul mevcudu tamamlanırmış. Pamuk dikim zamanı olan Nisan ayında ise okul mevcudu ailelerin tarlalara gitmesiyle azalırmış.

Programımızdaki ilk sınıfa varmak üzereyiz. O gün tanışacağım tüm öğretmenler gibi Canan öğretmen de bizi çok güzel karşılıyor. Bugün ziyaret edeceğimiz sınıflar arasında Canan öğretmenin sınıfı yaş ve Türkçe bilgisi seviyesi açısından Çocuklar İçin Felsefe uygulamasına en uygun sınıf. Aklımda iki tane kavram var, öğretmenime soruyorum “sevgi mi, iyilik mi tartışalım?” diye. “İyilik” diyor Canan öğretmen. Çocukların kendi aralarında da tartışma çıkabildiği için bu kavramda karar kılıyoruz. …


Çocuk Atölyeleri Programımıza katılan Eğitim Fakültesi öğrencilerinden, Muş Alparslan Üniversitesi, Sınıf Öğretmenliği öğrencilerinin sürece dair görüşlerini sorduk.

Keyifli okumalar! 🌼

Image for post
Image for post

Öncelikle dün çok eğlendim, mutluydum ve heyecanlıydım. Çünkü bu projeye dahil olduğumdan beri her geçen gün yeni yeni etkinlikler öğreniyorum, öğretmenlik mesleğine anlamlar yükleyebiliyorum ve bir nebze de olsa öğretmenlik mesleğinin verdiği mutluluğu ve hazzı yaşıyorum.

Dün, köydeki gözlemlerimiz hakkında konuştuk, duygu ve gözlemlerimizi ilettik. Veliler, öğrenciler ve öğretmenler hakkında görüşlerimizi ve duygularımızı ilettik. Bu konular üzerine konuşmak beni çok umutlandırdı ve mutlu etti. Tuğba hocayla tanıştık ve bir öğretmenin imkansızlıkları nasıl iyilestirebildiğini ve nasıl yeni umutlar, mutluluklar doğurabileceğine şahit oldum. Daha 1.sınıftayım ve bu duyguları yaşamak öğretmenlik mesleğine erkenden başlamak, bir sınıf ortamına girmek ve öğrencilerle bir arada olmak beni çok mutlu etti. …


Topluma Hizmet Dersi kapsamında Samsun’daki köy okuluna gitmek üzere maratonumuz sabahın erken saatlerinde başladı. Yolculuğumuzda KODA proje sorumlumuz Gökçen Abla da bize eşlik etti ve ziyaret sırasında doldurmamızı istediği formları dağıttı.

Image for post
Image for post
(köye gidiyoruuz ! :D)

Heyecanlı ve meraklı geçen yolculuğumuzun ardından köye ulaştık. Okulun girişinde okul velisi Sönmez Bey ve diğer velilerimiz bizi sevinçle karşıladı. Doğrusu bu kadar ilgiyle karşılanmayı beklemiyordum. Köye girdiğimiz andan itibaren etrafımız öğrenciler ve velilerle çevrelendi. Okul öğretmenlerimiz Merve Hanım ve Zeynep Hanım da aynı ilgi ve alakayla bizimle teker teker görüştü.

İlk dikkatimi çeken şey köyün tuvaletinin dışarıda oluşu ve okul bahçesi içerisinde ineklerin dolaşıyor olmasıydı. İşte köyde görebileceğimiz manzaralardan biri. Okul iki derslikten, bir öğretmen odasından ve bir mutfaktan (evet küçük bir mutfakları var :D)oluşuyordu. …

About

Köy Okulları Değişim Ağı

Köylerde değişim yaratmak için köylerde görev yapan öğretmenlerle eğitim gönüllülerinin ortak girişimi…

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store