5 N 1 KODA

Köy Okulları Değişim Ağı. Kısa adıyla KODA. Nedir? Neler yapıyor? Nasıl çalışıyor? Projemiz ne zaman başladı, ne zaman genişleyecek? KODA ekibi kim? Nasıl destek olabilirsiniz? KODA’dan bahsettiğimiz birçok kişinin aklına ilk andan itibaren bunlara benzer birçok soru geliyor. Bu yazıda sizlere KODA’dan kısaca bahsetmek istiyoruz.

2015 yılı Haziran ayında masabaşı araştırmalar, dünyadaki örnekleri inceleme ve saha ziyaretleri ile başlayan uzun soluklu maceramız 5 Aralık 2016'da Köy Okulları Değişim Ağı Derneğini kurmamızla birlikte yeni bir döneme girmiş oldu (Bu 1,5 yıllık ön hazırlık yolculuğunu ayrı bir blog yazısı olarak paylaşacağız.)

Bu değişim için uğraşırken aklımızda şöyle bir eğitimin hayali var:

Değişim teorimiz, köy okullarındaki öğrencilerin ve öğretmenlerin kendilerini geliştirebildikleri alternatif bir eğitim modellemesi ile birlikte Türkiye’de çocuk merkezli yeni bir eğitim vizyonuna katkıda bulunmak ve kır-kent arasındaki eğitimde fırsat eşitsizliğinin azaltılmasına öncülük etmektir.

Yapacağımız çalışmaları ilk aşamada 4 bölüme ayırdık: 1) Köy okullarındaki çocuklarla yapılacak atölyeler, 2) Köy okullarında görev alan öğretmenlerle gerçekleştireceğimiz buluşmalar, 3) 2017 yaz döneminde köylerde yapacağımız yaz şenlikleri ve 4) 2017 yaz döneminde projemizi yürüttüğümüz köylerden gelecek çocuklara ve öğretmenlere yönelik bir yaz kampı.

Bu çalışmalarımızı yapmak için köylerde görev alan öğretmenlerle yaptığımız anket ve mülakatlar sonucunda 4 pilot şehir belirledik: Kastamonu, Samsun, Mardin ve Muş. Bu şehirlerin yanına 2017–2018 eğitim-öğretim yılının başında 4 şehir daha ekleyeceğiz.

İstanbul’da bir araya gelen gönüllü öğretmen, eğitimci, öğrenci ve diğer alanlarda çalışan ama konuya ilgili profesyonellerle birlikte bu 4 ilde belirlemiş olduğumuz okulları ayda 1 kez ziyaret edip buralarda aylık temaya uygun olarak çocuklara okullarındaki öğretmenlerle birlikte atölyeler düzenleyeceğiz. İlk dönem için seçtiğimiz temalar: Kuyruklu Yıldız, Atlantis, İkebana ve İglo. (Atölyelerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizi izlemeye devam edin :) )

Her şehrin gönüllü ekibi ayrı olup her hafta sonu o şehrin gönüllü grubu köylere gidiyor olacak. Bu şekilde her şehre ayda 1 kere gidilecek. (Örnek: Şubat 2. hafta Mardin, 3. hafta Kastamonu, 4. hafta Samsun, Mart 1. hafta Muş…)

Bunun yanında gerçekleştireceğimiz öğretmen buluşmaları ile bu okullarda görev yapan öğretmenleri bir araya getirerek onların mesleki ve kişisel gelişimlerini desteklemeyi, kaynaklara erişimlerini kolaylaştırmayı ve atölyelerde yaptığımız çalışmaları derslerine de yansıtabilmelerini sağlamayı hedefliyoruz.

Öğretmen buluşmalarında öncelikle atölyelerin değerlendirmesini yapıyoruz, atölyelerdekine benzer uygulamaların sınıf içinde de nasıl hayata geçirilebileceğini tartışıyoruz. Buluşmaların diğer yarısında ise öğrenme çemberleri oluşturup kendimize belirlediğimiz eğitim ilkeleri çerçevesinde birinci elden kaynakları okuyor/dinliyor/izliyor ve tartışıyoruz. Bu buluşmalarda konuşulan konu başlıklarına göre kimi zaman öğretmenlerden kimi zamansa gönüllülerden biri kendisinin özel bilgi ve deneyiminin olduğu bir alanda paylaşım yapabiliyor, öğretmenler her türlü konuda birbirlerinden ve gönüllerimizden fikir ve destek alabiliyor.

Peki yaz tatili geldiğinde ne oluyor, faaliyetlerimize ara mı veriyoruz? Hayır. Yaz ayları için de yıl boyunca yaptığımız çalışmaları destekleyecek ikisi de birbirinden heyecanlı planımız var: Çalıştığımız köylerde Sinemasal ve Kent ve Çocuk Atölyesi ile işbirliği yaparak içinde temalarımızla bağlantılı etkinliklerin, okul tasarım atölyelerinin ve sinema gösterimlerinin olduğu şenlikler düzenlemek ve Gençtur ile işbirliği yaparak İzmir’in Bergama ilçesindeki Afacan Gençlik Evi’nde bu köylerden gelecek çocuklar ve öğretmenlerle bir yaz kampı gerçekleştirmek!

Yukarıda bahsettiklerimizi ve daha fazlasını yapabilmemiz için sizlerin desteklerine ihtiyacımız var. Öncelikle websitemizi ziyaret edebilir, bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz:

kodegisim.org
facebook.com/kodegisim 
twitter.com/kodegisim 
instagram.com/kodegisim 
medium.com/kodegisim

Derneğimize destekte bulunmak isterseniz fonzip platformu üzerinden güvenli olarak tek seferlik veya düzenli bağışçımız olabilirsiniz.

Gönüllümüz olmak isterseniz bilgi@kodegisim.org’dan bize ulaşabilirsiniz.

Lütfen bu yazıyı KODA’yı en az sizler kadar seveceğini düşündüğünüz tüm sevdiklerinizle paylaşın. Sizleri de en yakın zamanda KODA ailemiz arasında görmek dileğiyle,

KODA Ekibi 
Ocak 2017