Máte svůj sen bydlet v tiny housu, ale nemáte na něj dostatek finančních prostředků? Nebo vás prostě láká postavit si svůj dům? Protože ten pocit dá vašemu domu úplně jiný rozměr?Možná jste teď spoustu let pracovali hlavou, nebo jste kutilové od přírody a dává vám smysl postavit si svůj tiny domek svépomocí, hezky česky DIY (Do It Yourself — udělej si sám). Úplně celý nebo si koupit hrubou stavbu a zbytek dotáhnout sami.
Ať je to tak či tak, máme pro vás pár tipů.
Výhodou je, že nebudete ani první a doufejme, že ani poslední, kdo se do takového projektu pouští. Proto se dá v hlubokých vodách internetu najít dostatek rad, návodů, plánů a instruktážních videí, jak na to.
VÝHODY
- cesta je cíl a vyrobené věci mají pro majitele vyšší hodnotu
- úspora při pořizovacích nákladech, pokud příliš nespěchám nebo mám dostatek času
- můžu si pořídit jen dům a pozemek dlouhodobě pronajmout
- nízké náklady na energie, na vybavení, údržbu atd.
- více času spolu, více času venku (nejčastější výhoda, kterou opakují všichni, kdo do tiny šli původně z jiných důvodů)
- možnost dalšího rozšíření domu do budoucna
Co potřebuju vědět, znát, mít:
- rozmyslet si jak na vyřešení situace s bydlením spěchám a jaké jsou moje finanční možnosti
POZEMEK
Vybrat si pozemek, který je pro mě vhodný a v lokalitě, která mi vyhovuje i dostupností — zda si ho chci pronajmout nebo rovnou hledám pozemek ke koupi; zda ho chci v zástavbě nebo spíše na samotě nebo je mi to jedno; zda chci připojení k sítím nebo půjdu do alternativějších, dnes už dostupných možností (kompostovatelné wc, solární panely, filtrace dešťovky). Pokud zvažujete off-grid (ostrovní) variantu domu, spojte se s námi, máme tým odborníků, kteří vám pomohou navrhnout systém právě pro váš budoucí tiny.
DŮM
Nejdůležitější úkol je, vybrat si ten správný. Rozhodnout se, jaký má být právě ten můj vysněný tiny house. K jakému účelu ho stavím? Pro kolik osob? Na jak dlouho? Kolik na to mám financí a času?
Je dobré začít inspirací. Projít si hotové projekty a zkusit si navrhnout ten svůj. Nebo si projekt koupit od těch, kteří už tiny house postavili a odladili. A protože chybami se člověk učí, je dobré si i vyslechnout zkušenosti lidí, kteří v tiny housu bydlí, co by příště udělali určitě jinak:)
Příběhy lidí, kteří v tiny housech bydlí najdete v sekci Inspirace a pokud ovládáte angličtinu, vřele doporučujeme zhlédnout videa od Living Big In a Tiny House.
Svůj život v tiny housu sdílí třeba i Veronika (aka Verunity), která si s partnerem postavila tiny také svépomocí uprostřed Šumavy.
Pomoc pro rozhodování můžete zkusit najít i u Kateřiny, která odešla z města na venkov a spolu se svojí rodinou si postavila Boudu svépomocí. O své zkušenosti se rozhodla podělit v e-booku, který najdete na jejích stránkách ke stažení architekturazivota.cz nebo z příběhů lidí, kteří si už svoje domky, chatky postavili Život bez nákladů.
Pokud už máte jasno o tom, v jakém stylu by váš tiny měl být, můžeme se posunout o krok dál.
Nyní máte v podstatě dvě možnosti, postavit si jej od základů celý svépomocí, nebo využít nabídky několika výrobců a koupit si hrubou stavbu k dokončení. Všechno má své pro a proti a záleží, jaké máte schopnosti a možnosti.
Hrubou stavbu si třeba můžete koupit od Nanodomy, doporučujeme projet si nabídku domů našich výrobců ve verzi “hrubá stavba”.
Pokud jste se rozhodli, začít od podlahy, je potřeba si svůj dům nakreslit a dobře naplánovat. Ani tady v tom nemusíte být sami a můžete si již hotové a propracované plány koupit. Jan Němec z Tiny Home nabízí dokumentaci ke svým tiny dřevostavbám. Nebo, pokud jste se rozhodli pro přestavbu kontejneru, plány si můžete koupit zde Tiny House — Chci svůj dům. Jeho výrobu pak můžete shlédnout tady Kontejnerový dům — svépomocí — od začátku do konce.
Další možnosti jsou na stránce Small Cabin Plans českého architekta Vojtěcha Valdy, který vydal i knížku Jak postavit malý dům svépomocí Jak postavit malý dům .
Pro stavbu v zimním období je dobré mít kde stavět, suché a aspoň trochu teplé místo, kde také uskladníte materiál. Potřebujete fyzickou sílu (nebo pár kamarádů) a pár základních nástrojů. Pokud nemáte času nazbyt, je to dobrá varianta a stále zbývá spousta práce pro vás.
Nejvíce možností a inspirací je možné čerpat v zahraničí, kde je tradice malých domků delší než u nás. Vizuály tedy můžete hledat na Pinterestu a také je možné najít a koupit dost plánů 8 Simple Steps to Build Your Own Tiny House in 2023 nebo třeba Quartz Tiny House — Free Tiny House Plans. Velmi propracované návrhy domů nabízí také novozélandská firma Shaye, která staví domy přes 8 let a jsou to dle našeho názoru cadillacy mezi tiny housy, ve kterých efektivně vměstnáte 3kk do dvou podlaží.
U zahraničních zdrojů je jen potřeba vzít v úvahu, že je možné, že pocházejí ze země, kde jim nikde nenapadlo tolik sněhu jako u nás a tak nepotřebují takovou odolnost střechy, zateplení a také se můžou lišit limity pro převoz po silnicích.
Jaký je postup výstavby tiny house, moc hezky napsala a nafotila Eva Zupančič v jednom starém článku pro Dřevostavitele Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí — Díl 1: Od myšlenky k maketě. Nebo se můžete inspirovat TADY.
Je dobré nepodcenit přípravu a nešetřit tam, kde toho potom budete litovat. Na druhou stranu na sebe neklást takové nároky a nebýt perfekcionista. Když vám někdo udělá něco trochu křivě, budete se na to pořád dívat a bude vás to štvát. Ale když si to křivě uříznu sama, budu na to s láskou vzpomínat :)
Rádi vám pomůžeme a nasměrujeme na výrobce, kteří nabízí k prodeji jen součástky, třeba podvozek, konstrukci, hrubou stavbu atd., stačí nám napsat :)
Pokud vám zkušenosti jiných pomohly, neváhejte je také sdílet! Posílat je můžete k nám na moje@kodu.cz a my je zveřejníme v sekci Inspirace.
FINANCOVÁNÍ
Kolik potřebuju peněz na začátku?
- Pokud nemáte našetřeno, na tiny dům si můžete půjčit, i když si jej budete stavět svépomocí. Dokážeme vám zajistit cenově dostupné financování a pokud si dům budete stavět svépomocí, za 1 milion nebo méně už můžete mít vymazlený dům. Všechny scénáře financování (když mám/nemám čím ručit, jsem na rodičovské, krátce po škole, v důchodu, OSVČ, na firmu, chceme si tiny pořídit s kamarády) najdete TADY, ten, který se týká přímo stavby svépomocí pak TADY.
Skládám nějakou kauci na pozemek?
- Na pozemek obvykle složíte kauci 1 měsíčního nájmu, což bývá částka např. 3–5 000 Kč.
- Pokud si na dům beru úvěr — při nezajištěném spotřebitelském úvěru načerpám plnou částku rovnou na svůj účet. Při hypotéce (spotřebitelský úvěr na bydlení se zástavou nemovitosti) záleží na konkrétní bance, buď načerpám rovnou celý úvěr nebo záleží na hodnotě pozemku a předem dohodnutého schématu dokončenosti stavby domu. V takovém případě spolu scénář úhrady domu dokážeme upravit.
Vaši konkrétní situaci vám rádi spočítáme a vyřídíme, stačí nám napsat:)
ZA JAK DLOUHO BUDU MOCT BYDLET?
Určitě doporučujeme pročíst si příběhy stavitelů před vámi, záleží, jestli budete mít koncentrovaný čas a k ruce nějakého kamaráda (nebo víc:), můžete stavět rok, ale taky můžete za 3 měsíce bydlet. Pokud byste si hrubou stavbu objednali u výrobce, pak i dříve a podle toho naplánovat výpověď z nájmu.
Pokud nad tiny domem uvažujete, doporučujeme si projít hlavní otázky a možnosti, které vás mohou nasměrovat dál. PDF ke stažení najdete TADY.
K DOMU SE MI MŮŽE HODIT
Doporučujeme rovnou zvážit pořídit k domu třeba:
- mobilní terasu (nemusíte ji složitě přichycovat a snadno ji složíte i rozložíte. Z jednotlivých částí lze také vytvořit nájezdovou plošinu a další prvky, které se vám případně můžu hodit.
- chytrá klika, kdybyste dům chtěli i pronajímat třeba na glamping
- off-grid řešení pro místa bez připojení na sítě (elektřina, voda, odpady)
- vyvýšený záhon
- domek na nářadí a další úložné prostory
Pokud nad tiny domem uvažujete, doporučujeme si projít hlavní otázky a možnosti, které vás mohou nasměrovat dál. PDF ke stažení najdete TADY.
Odpovědi na nejčastější otázky kolem tiny bydlení najdete TADY. A pokud ne, napište nám!