Kodu testuje: Mobile Hut 1+1 na vlastní kůži

kodu.cz
5 min readJan 24, 2024

--

Rozjíždíme seriál, ve kterém postupně na vlastní kůži testujeme všechny domy, které nabízíme, abychom vám o nich mohli říct první poslední:)

V domečku jsme strávily dva dny, jednu noc. Celkově jsme si pobyt náramně užily, protože „parkovací“ místo je prostě dokonalé. Nachází se na hranici dvou chráněných krajinných oblastí, České středohoří a Kokořínsko, na okraji lesa s výhledem do krajiny, luk a lesů. Je velmi těžké se od pohledu do krajiny odtrhnout. Pokud je tiny dobře zaparkován a má dostatek proskleného prostoru, opravdu se cítíte součástí krajiny a o malosti prostoru nemůže být ani řeč. Patřilo nám všechno kolem a pozorovaly jsme to z útulného bezpečí a tepla:)

Co mě velmi mile překvapilo, když jsme poprvé k Mobile Hutu přišly, byla barva fasády. Z fotek jsem měla pocit, že je lesklejší, občas do stříbrna nebo zlata a trochu září v krajině. Ve skutečnosti do ní perfektně zapadá, barva mi přišla spíš olivová a krásně splývala s prostředím.

Nejcennější pro nás byl velmi detailní popis, jak celý systém off-grid funguje. Získala jsem pocit, že Hut je vyřešen velmi profesionálně, kapacitně dostatečný, a hlavně jednoduchý a user friendly. Že i jako ne zrovna technická žena, bych se o tiny house dokázala sama bez obtíží starat.

Tiny má na střeše solární panel, hlavně na svícení, kuchyňské spotřebiče a šťávu do zásuvek. V aplikace se dá sledovat, jak celý systém pracuje, kolik čerpá sluneční energie, jak ji spotřebovává a kdy byla spotřeba vyšší než náboj ze slunce. Taky se dá ovládat na dálku, takže když jsme v prosinci do domku přijeli, byl již vytopen na krásných 21 stupňů.

Celý domeček můžete ovládat přes appku. Nahřát si ho před příjezdem, měnit teplotu, vidět, kolik zbývá energie atp

Plynová bomba zajišťuje vaření, chod spalovací toalety a zmíněné topení. I když bylo v domečku díky nastavené teplotě krásně teplo, topily jsme i v kamínkách, prostě pro tu atmosféru, co oheň dává.

V podvozku si tiny veze nádrže na pitnou vodu, které nejsou vůbec vidět, stejně jako další výše jmenované technické zázemí, které je schované v zadní části domu a tak Hut působí kompaktně a zachovává si čistý design.

Uvnitř je opravdu do detailu promyšlený nábytek, který plnohodnotně vystačí i 4 lidem. My jsme ve 2 využily všechny varianty lavice — gauče — postele. Nejdříve jsme si sklopily stolek, seděly proti sobě, jedna na lavici, druhá na židli, a pracovaly. Pak jsme si každá udělala pohodlí v jednom patře gauče — ten horní je prostě luxusní — a pak už i ten spodní rozložily a tam jsme i spaly. Vůbec jsme nevyužily horní loft.

Kuchyň je naprosto dostatečná a i z ní máte krásný výhled do krajiny.

Protože byla zima, měly jsme „velké“ oblečení a boty, ale i na to se myslelo v rámci úložných prostor, kterých je opravdu dostatek.

Ocenily jsme i více možností osvětlení, nakonec nám zůstala jen malá lampička nad gaučem.

Za co jsme opravdu vděčné, bylo vidět a zakusit naživo spalovací toaletu. Jedná se o toaletu, která funguje sama o sobě. Na první pohled vypadá jako každá jiná toaleta, jen než usednete, vložíte dovnitř speciální papírovou vložku — nejvíc připomíná filtr, která se používá do kávovaru na překapávanou kávu ;-), pak zmáčknete čudlík a celý balíček propadne do dolní části, kde se zažehne spalování a z čehokoliv, co jste tam poslali, je za nějakou dobu popel.

Celkové spalování trvá poměrně dlouhou dobu, více jak 30 minut. Ale i po tuto dobu můžete toaletu používat. Jen vnímáte, kolik energie je potřeba, na likvidaci jedné i malé potřeby, protože spalování slyšíte. Zároveň na každou potřebu se použije jeden kus „filtru — vložky“ a do malé potřeby, je nutné vhodit více toaletního papíru, aby změnila konzistenci na poněkud tužší. Je to tedy permanentní spotřeba něčeho — plyn, toaletní papír, vložky, energie. Na druhé straně je tato technologie dost pokročilá a absolutně samostatná a použitelná mimo civilizaci. Pokud však vše vezmeme detailně, tak spotřeba plynu v průměru 160g/1 použití není rozhodně nijak závratná a odpovídá cca hodinovému vaření na velkém kempingovém vařiči, nebo ujetí 3km autem na plyn. Odběr elektrické energie je celkem zanedbatelný.

Je tedy nutné „soudit“ tuhle toaletu i v porovnání s jinými off-grid možnostmi. Pokud zůstaneme uvnitř, (a nepůjdeme do kadibudky), nabízí se chemická toaleta, která je za nás naprosto nevyhovující, nebo kompostovací toaleta, která zas nemusí vyhovovat všem, protože potřebuje naši větší součinnost. Buďme však i kritičtí k naší domácí toaletě, která denně splachuje litry pitné vody.

(Už brzy navštívíme showroom všech variant těchto toalet a napíšeme o nich detailnější rozbor!:)

Kdyby bylo léto, více bychom využily i dřevěnou terasu, která je sklopná a krásně prodlužuje vnitřní prostor a ladí se zbytkem domu.

Mobile Hut je prostě vymazlený do posledního detailu a to jak po estetické, tak technické stránce. Uvnitř zapomenete na všechno, můžete se soustředit jen na důležité věci a v klidu pracovat, relaxovat nebo jen být. Uvědomíte si, kolik věcí a kolik prostoru vlastně potřebujete a jak ho můžete doplnit přírodou kolem. A jak a kolik energie a vody využíváte. Být off-grid vám dá skvělý pocit samostatnosti a možnosti být kdekoli, ale také pocit zodpovědnosti.

Glampování v prosinci

Více informací najdete TADY. Nebo se podívejte na 3 videa architekta Adama Gebriana, ve kterém je Mobile Hut představen do puntíku:) 1. video, 2. video a 3. video

Jitka z Kodu

ZPÁTKY NA KODU

--

--

kodu.cz

Affordable and sustainable housing platform providing suitable plots, verified tiny houses, tailor-made financing and add-ons to live more with less