Tiny house jako stavba vedlejší

kodu.cz
3 min readDec 19, 2023

--

Česká stavební legislativa je trochu jako bonboniéra, každý si v ní najde co chce. Na jednu stranu je to výhoda, pakliže najdete osvíceného úředníka, ale může tomu být i naopak, pokud narazíte na někoho, kdo vašemu záměru nepřeje. V našem výkladu se opíráme o názory různých odborníků a jejich zjištění vám v následujícím článku shrnujeme:

Na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci v zastavitelném území, kde již hlavní stavba stojí (rodinný dům nebo rekreační) lze bez dalšího papírování postavit stavbu vedlejší, do 25m2 (od 1.7.2024 do 40m2) zastavěné plochy.

Dle ustanovení paragrafu 103 odst. 1 platí, že stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžaduje:

…stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci… …je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci…

Z výše citovaného zákona nemusí být každému jasná důležitá podmínka pro možnost umístění stavby do 25 m2 na Váš stavební pozemek. Důležité je slovo „stavební“ a stejně důležité je to, aby na daném pozemku již stál rodinný dům nebo stavba pro rodinnou rekreaci. Z toho vyplývá, že například na louku nebo do sadu jen tak umístit stavbu do 25 m2 nelze. Alespoň ne na základě litery tohoto zákona.

Od 7/2024 bude taková stavba možná až do rozměru na 40m2.

Jednoznačnou výhodou vedlejší stavby je to, že nemusíte žádat o stavební povolení či stavbu ohlašovat, nepotřebujete tedy čekat na rozhodnutí stavebního úřadu. Nemusíte zařizovat dokumenty potřebné k žádání o rozhodnutí stavebního úřadu. Rozhodně si ale ověřte věcná práva k pozemku (vlastnická práva a věcná břemena), taktéž musíte o svém záměru obeznámit přímo dotčené osoby.

V každém případě se dříve, než uděláte první reálné kroky ke stavbě bez nutnosti stavebního povolení (koupě pozemku, shánění projektové dokumentace apod.) informujte na Vašem stavebním úřadě, zda jsou Vašemu záměru nakloněni a zda Vám nebudou stát v cestě. Pokud s tímto chcete pomoci, obraťte se na nás.

Stavební zákon 183/2006 Sb.,

stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení nebo chovu zvířat, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů a nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderná zařízení

Výše citované odstavce stavebního zákona nám umožňují postavit poměrně širokou škálu domů bez stavebního povolení. Ty mohou sloužit pro rekreaci. Problém nastává u termínů “obytné a pobytové místnosti, hygienické zařízení a vytápění” a jejich výkladu. V České Republice obecně chybí legislativa, která by se zabývala typologií chat. Například minimální výška obytné místnosti je 2,3 m. Budete-li mít tedy chatu se světlou výškou místností menší než 2,3 m nebude se jednat o obytnou a pobytovou místnost. V zákoně také nejsou blíže specifikované termíny hygienické zařízení a vytápění. Platí to také pro chemické záchody a nebo pro suchý záchod? Je elektrický přímotop vytápění.”

Možnost stavby domu bez stavebního povolení či ohlášení se nevztahuje na kulturní památky, budovy v památkové rezervaci, ochranném pásmu kulturní památky atd. (§ 79 odst. 3, s odkazem na zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči). Rovněž nelze bez ohlášení provádět terénní úpravy v archeologicky významných lokalitách.

SHRNUTÍ

tiny dům může bez papírování stát jako vedlejší stavba na pozemku rodinného domu nebo rodinné rekreace, na kterém již stojí hlavní stavba

jestli tiny dům může na konkrétním pozemku stát, si ověřím v katastru a územním plánu (konkrétní postup níže). V územním plánu se také ujistím, že není povolena pouze 1 budova na pozemku

zastavěnost vedlejší budovy maximálně 25m2 a výška 5m (od 07/2024 až 40 m2)

při umístění musím respektovat možnou míru zastavěnosti pozemku. Tu určuje místní územní plán obce a nebo může být 40% plochy pozemku. Vzhledem k velikosti tiny domu nemusím zastavěnost příliš řešit, je dostačující i při velmi malých pozemcích, např 100–200m2)

při umístění tiny domu potřebuji dodržet vzdálenost 2 m od společných hranic pozemku, případně vzdálenost od ochranného pásma (les, vodní tok, el. vedení)

ideálně informuji sousedy v rámci dobrých sousedských vztahů a dům umisťuji tak, aby pokud možno neclonil

Zdroj:

Stavební zákon ČR

https://www.zivotbeznakladu.cz/domy-bez-stavebniho-povoleni/

--

--

kodu.cz

Affordable and sustainable housing platform providing suitable plots, verified tiny houses, tailor-made financing and add-ons to live more with less