Kolabo MAG w/ Marek Vlček

KOLABO
3 min readDec 19, 2021

--

Tyto mini rozhovory vznikají v rámci newsletteru Kolabo MAG. Pokud ještě neodebíráte, můžete se tady přihlásit. Děkujeme. 🙏

Marek Vlček je designér. Co konkrétně dělá, to se dozvíte o pár řádků níž. Mě na jeho práci ovšem baví, jak dokáže propojovat UI/UX se značkou a do jaké hloubky ve své práci jde.

Marek Vlček — marekvlcek.cz

Ondra na Marka: Marku, čím se zabýváš a proč?
Marek: Zabývám se tvorbou firemních identit. Navrhuji loga a vše s nimi spojené. A taky jsem často v roli konzultanta a ukazuji směr, kudy se vydat a co zlepšit. Proč? Jsem přes 15 let v oboru a vím, že jednotnost propagace zvyšuje povědomí o značce. Zvyšuje tržby, buduje důvěru a pro zákazníky je celkově přístupnější. V jednotném brandu se lépe orientují.

Ondra na Marka: Kolik hodin denně pracuješ a kdy?
Marek: Pracuji cca 8 hodin denně. Začínám obvykle v 7 ráno. Končím odpoledne, když přijde žena z práce domů a s ní děti.

Ondra na Marka: Kde bereš inspiraci?
Marek: Sleduji zahraniční i české firemní identity, které zrovna vycházejí a pročítám si diskuze k nim. Čtu odborné články, sleduji přednášky. Pokud chceš slyšet zdroje, tak adsoftheworld je skvělá vizuální studna prací od printu až po digital. Mám předplatné na Medium. Tam hltám převážně články o UX/UI (protože ačkoliv se to nezdá, tento obor se dá aplikovat i mimo webové prostředí) a mám rád marketingové case studies. Sleduji i Behance, kde mám své oblíbené tvůrce. A z českých médií sleduji Unii grafického designu nebo Czech design, který se často stará o výběrovky na loga. Nejlepší přednášky za poslední dobu, co jsem slyšel, byly od Filipa Blažka (v pořadu ux monday), Honzy Charváta (rozhovor v Design talk Lukáše Veverky) nebo Lumíra Kajnara (v Kreativních kreaturách).
Je fajn si najít idoly ve svém oboru a ty sledovat. A prostudovat si podrobně jejich práce. Z knižních publikací pro začínající designéry doporučuji Logo od Davida Aeiryho. Samozřejmě inspiraci se snažím vnímat všude kolem sebe. Dost fotím mobilem, hodně věcí jen pro sebe, často se pak k tomu ale vracím a spoustu věcí recykluju v prezentacích nebo ve vlastní propagaci.

Ondra na Marka: Jaké musí mít designer znalosti?
Marek: Záleží na specifikaci, co daný designér tvoří. Ale pokud tvoříš brand, tak bys měl mít široké znalosti z mnoha oborů. Prošel jsem si všemi odvětvími v reklamě a ze všeho používám trochu. Největší znalosti jsem získal klasickou praxí. Výrobou reklamy, přípravou polepů, tvorbou triček apod. Nezdá se to, ale tam si člověk uvědomí, jak se navrhované věci připravují a aplikují. Dává to jasný feedback, co udělat příště jinak, jednodušeji, aby výroba a aplikace nebyla zbytečně složitá.
Designér je taky psycholog, měl by pracovat s daty. Data nám dávají skvělou uživatelskou zpětnou vazbu. Tohle mě naučilo právě UX/UI a kdysi tvorba webdesignu. Designér je taky marketér, měl by se orientovat v základních věcech kolem propagace. Jak v online médiích, tak v offlinu. Obojí má svá specifika při navrhování. A designér je taky trochu textař. Dobrý grafik by se měl vždycky zamýšlet nad tím, proč danou věc navrhuje, případně se pídit po tom, jaká je strategie. No a nakonec ovládat grafické programy, to beru jako samozřejmost.

Ondra na Marka: PC nebo Mac?
Marek: V kanceláři jedu Windows, pro mobilní práci používám Macbook.

Ondra na Marka: Kafe nebo čaj?
Marek: Kafe.

Ondra na Marka: Nejlepší rada, co jsi dostal?
Marek: Ta byla nedávno od Daniela Moryse, ředitele Dopravního podniku Ostrava. Říkal, že kompromis není dobrý. Zpravidla znamená, že jsou naštvané obě strany. Lepší je dělat věci win win.

Ondra na Marka: Nejlepší rada, co bys dal?
Marek: Pro designéry: Projít si praxí, osahat si realitu. A dodržovat termíny! Pro firmy: Budovat si značku :)

Díky Marku!

Jsme skupina lidí z různých odvětví kreativního byznysu, která se vám postará o prezentaci a komunikaci vaší značky nebo projektu.

Zjistěte o Kolabu více na 👉 kolabo.cz 👈

--

--

KOLABO

Kreativní label. Jsme skupina lidí z různých odvětví kreativního byznysu, která se vám postará o prezentaci a komunikaci vaší značky nebo projektu.