Naprawdę musisz mieć własnego samochodu

20% młodych Amerykanów nie ma własnego samochodu. Nie stać ich? Skądże znowu. Zamiast kupować, wynajmują taki, jakiego akurat potrzebują.

Wiele wskazuje na to, że niedługo w Polsce będzie tak samo. Stanie się tak nie tylko z powodu zmian przyzwyczajeń młodych ludzi, którzy wolą żyć niż mieć, ale też dzięki korzystnym zmianom w prawie?

Czy w Polsce można w ogóle wynajmować samochody?

1 lipca 2015 ma wejść w życie kolejna zmiana przepisów dotycząca odliczania VAT od samochodów firmowych i związanych z nimi wydatków, która może znacząco wpłynąć na zyski tysięcy firm. Wciąż niewiele firm wie, że oprócz kupna samochodów na kredyt i leasingu, polskie prawo dopuszcza jeszcze jedną — wyjątkowo korzystną — opcję korzystania z samochodów. Mowa o wynajmie długoterminowym.

25–35% niższe koszty korzystania z samochodu

Wynajem długoterminowy to forma korzystania z samochodów na zasadach takich jak w wypożyczalni samochodowej. Różnice są dwie: samochód wypożyczamy na więcej niż kilka dni, a koszty są zdecydowanie niższe — zwykle o 25–35% względem wynajmu krótkoterminowego. Największą zaletą wynajmu jest jednak precyzyjne i przewidywalne zarządzanie kosztami firmowej floty.

„Podczas gdy większość przedsiębiorców ciągle stresuje się zmianami w przepisach, coraz więcej osób bez stresu jeździ wynajętymi samochodami i nie uje się ani kwestiami prawnymi, ani ubezpieczeniem samochodu, ani wieloletnimi kredytami. Wynajem długoterminowy samochodów to rozwiązanie nie tylko najwygodniejsze rozwiązanie dla przedsiębiorcy, ale również wyjątkowo korzystne finansowo i stabilne prawnie”

— mówi Marek Adamski, Prezes Zarządu Car4Vip (znana wypożyczalnia samochodów w Warszawie specjalizująca się w długoterminowym wynajmie samochodów luksusowych).

Czy to nowy leasing?

Wynajem długoterminowy coraz skuteczniej konkuruje z popularnym leasingiem i zdecydowanie wygrywa z kredytem czy kupnem samochodu za gotówkę. Przede wszystkim, przedsiębiorca nie musi wiązać się umową zawieraną na lata. Pozawala to często zmieniać samochód na nowszy lub korzystać z niego tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne — np. kiedy firma wygra kilkumiesięczny przetarg czy kiedy pracownik otrzymuje samochód w ramach premii uzależnionej od wyników.

Ponadto w cenie wynajmu zawierają się wszystkie opłaty takie jak ubezpieczenie, wymiana opon czy naprawy samochodu, co chroni przedsiębiorcę przed niekorzystnymi interpretacjami podatkowymi wydanymi przez urzędników. Przedsiębiorca opłaca jedną fakturę i nie musi prowadzić oddzielnej ewidencji wymienionych części ani tłumaczyć się z tego przed urzędnikami. Wynajem nie wpływa też na zdolność kredytową, chociaż akurat ta dla młodych osób nie jest szczególnie istotna — i tak wolą wynajmować mieszkanie, często ze znajomymi, niż kupować je na własność.

Skąd mają przecież wiedzieć, gdzie będą mieszkali za rok? Albo za tydzień?

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.