Доки сонце зійде — роса очі виїсть

Mr. X-mas
Jul 21, 2015 · 8 min read

У розпал літа схованку від сонця підсвідомо шукаєш скрізь. Якщо ти житель мегаполісу, то тікаєш у затишні прохолодні арт-простори під рятівні кондиціонери. Якщо ж живеш за містом, то маєш куди приємнішу можливість охолодитися в річці або ставку. Останнім часом сонце вражає своєю безжалісністю. Вже змінилась середньорічна температура. За останні 20 років вона зросла на 0,8⁰С, а середня температура січня та лютого — на 1–2⁰С. Експерти передбачають, що зими ставатимуть більш сухими та м'якими, літа ж — спекотними.

Британський уряд звітує, що кліматичні зміни можуть коштувати світові близько 5% ВВП (Валовий Внутрішній Продукт) щорічно. Якщо справдяться найбільш песимістичні прогнози, ця цифра зросте до 20% ВВП. У той же час, вартість зменшення викидів вуглекислого газу може становити близько 1 % світового ВВП.

Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) стверджує, що найбільше на зміну клімату впливає вуглекислий газ, далі йдуть метан, галоїдвуглероди і закис азоту.

Основні фактори забруднення повітря

Основними чинникам забруднення повітря є виділення шкідливих речовин автомобілями та підприємствами. Адже в обох випадках використовуються викопні види органічного палива.

Фото: healthandair.ru.

Група вчених із Університету Онтаріо дійшли висновку, що вихлопні гази автомобілів є причиною загибелі кожного шостого немовляти від так званого синдрому раптової дитячої смерті. Зовні цілком здоровий малюк, найчастіше у віці двох-чотирьох місяців , раптом уві сні тихо помирає.

Ольга Ігнатенко, фахівець з переробки твердих відходів, Інформаційний центр « Зелене досьє» :
« Значні наслідки для всіх біологічних істот столиці представляє транспорт. Суттєву небезпеку для ґрунтів Києва являє завод «Радикал» , а для атмосфери - завод «Енергія», що переробляє тверді побутові відходи ».

Завод “Енергія”

Обирайте собі лиш одного наставника — природу

Тож як же ми, власне, можемо зарадити подібному? Звичайно, тут не обійдеться двома-трьома заходами. Необхідно враховувати сукупність факторів і, відповідно, сукупність методів боротьби, починаючи з переходу на альтернативні джерела енергії і продовжуючи масовим озелененням планети.

Основними альтернативними джерелами енергії є енергія сонячного випромінювання, вітру, моря, рік, теплоти Землі, біомаси.

Плавучі сонячні електростанції. Японія.

В Україні альтернативні джерела енергії розвинуті мало. Вони існують, проте недостатньо серйозний підхід в аспекті технічному, науковому призводить до того, що цим питанням нехтують врешті-решт.

Враховуючи все вищесказане, лишається сподіватися на те, що не потребує фінансування, наукових досліджень та сил. На ліси. Вони, можливо, стали б для нас рятівним колом, проте ліси у нас вирубують.

І великий дуб від малої сокири падає

Почалась активна вирубка українських лісів у XVIII задля військових потреб. Протягом XIX та початку XX століття, площа лісів України зменшилась на 30,5 %.Сьогодні вирубування лісів — одна з найактуальніших екологічних проблем України. Зазвичай, взимку кількість нелегально вирубаних лісів досягає критичної точки. Знімки з космосу теж свідчать не на користь українських лісів. Після аналізу експертами знімків Чернігівської, Харківської областей, Карпат та інших регіонів виявилось, що скорочуються площі першочергово старих, зрілих лісів.
Але попри це, ми ще й один із найбільших експортерів лісу у Європі. Щороку з України вивозять ліс на суму близько 272 млн доларів, як повідомляє Держмитслужба.

Захисник зелених зон Євгеній Овчаренко постраждав унаслідок боротьби із забудовниками. Ірпінський район.

Звучить дуже добре. Насправді, звичайно ж, не так. Захищати ліси намагаються й самі громадяни.

А цього року на Закарпатті розпочали кримінальне провадження за фактом зловживання владою. Протягом листопада-грудня 2014 року та січня-лютого 2015 року було незаконно вирубано 84 дерева. Збитки ж оцінюють у розмірі 230 тис. гривень.

Подібне ж трапилось у Надвірянцях. Вирубка відбувається масово між селищами Перерісль та Парище.

“Громада с. Парище Надвірнянського району звернулася до правоохоронних органів на предмет масового вирубування лісу між селами Перерісль та Парище. Саме з цього масиву була відібрана ялинка для встановлення на новорічні свята в Києві 2014 р.” — пише Михайло Андрійович у мережі Фейсбук.

Проте не все так погано, іноді вдається відстояти лісові території.
Наприклад, рік тому на Міжгірщині вдалося повернути державі понад 2 тисячі га земель лісового фонду.

http://igormelika.com.ua/shhodennik-mandrivnika/prixodit-osin-vdyagnena-v-tuman-18-19-09-10

Загалом ситуація з лісами лишається вкрай сумною.

Велика Зелена стіна

У Китаї глобальний проект озеленення розпочали в сімдесятих роках і мають намір продовжувати до 2050 року. Площа, що її збираються засадити — 350 000 кв. км. За законом, кожен китаєць має посадити протягом року 3–5 дерев, інакше — сплатити відповідний податок.

Схожий проект почали реалізовувати в Африці, де пустеля Сахара не припиняє просуватися своїм південним кордоном, збільшуючи площу. У зв'язку з цим, Африканський союз запропонував програму:висадити стіну з дерев шириною в дев'ять миль від Сенегала до Джибуті (близ. 4000 миль).

У Сенегалі вже висаджено 50 000 акрів.http://predko.ru/blog/?p=128

У той час, як у Китаї висаджують 66 млрд дерев, а Африку рятують від пустелі, ми можемо похвалитися парком “Позняки”.

Парк “Позняки”

Повінь та гнів народу не стримаєш

Проблема масового вирубування лісів критично постала на Закарпатті, коли у 1998 році під час повені загинуло 17 людей. Тоді з берегів вийшли ріки: Тиса, Теребля, Тересва, Боржава, Латориця та інші, які затопили 120 населених пунктів.

Експерти акцентують увагу на тому, що величезні напливи води від дощу або від танення снігів повільно стікають із гір в річки. Так відбувається, коли в гірських районах є ліс, і тому такий нормальний стан процесів не викликає катастрофи. Але коли гори “ лисі” і вода з величезною швидкістю стікає гірськими схилами по каменях у річки, ніде не затримуючись, то річки, швидко наповнюючись, виходять із берегів.

Музей лісосплаву, що на той час був єдиним у Європі, захоплює повінь.
Повінь 1998 року зруйнувала більшу частину споруди, а також дерев'яний міст із дахом.

Повені, що до того були скоріше рідкістю, на західних теренах України стали набувати характеру періодичного. Вони траплялися пізніше у 2001, 2008 та 2010 роках.

2001 рік.
2001 рік.
2008 рік.
2010 рік.
2010 рік.

Після закінчення війни йшли масові вирубки лісів, і повінь не змусила на себе чекати, у 1948 році вона захопила Українські Карпати. Із 1940–50-х років повені відбувалися приблизно раз на 10 років, у 1970–80 -х — раз на вісім років, тепер же вони трапляються ще частіше. У результаті лиха загинуло близько 30 людей, а збитки складають не менше 10 мільярдів гривень. На жаль, винищення лісів може призводити не лише до підвищення рівня води у водоймах, але й до засухи. Це відбувається тому, що волога, яка надходить до річок, майже не випаровується назад у повітря. Тож ось вони глобальні наслідки винищення лісів.

Як зарадити?

Система електронного обороту сировини, на думку експертів, сьогодні є одним із найдієвіших методів боротьби з незаконним вирубуванням. Алгоритм такий: у деревину при заготівлі забивають чіп, який містить необхідну інформацію про походження деревини та її характеристику; і у будь-який момент усю інформацію можна перевірити. Такий спосіб контролю робить порушення практично неможливими.

Електронний облік деревини на Житомирщині.

Після введення спеціальних сертифікатів на експортну деревину об'єм нелегальних вивезень зменшився на 80%. Проте з часом варвари навчились обходити й таку систему.

ua.racurs.ua

За офіційними даними, проблем з лісами в Україні практично не існує. За мапами Global Forest Watch, корпорації Google, втрати України за 2000–2013 роки склали 565,6 тис. га, приріст за 2000–2012 роки всього 352,9 тис. га.

Щоб припинити знищення лісового фонду, фахівці пропонують низку заходів:
· скоротити промислову розробку лісів;
· поставити питання про глибоку переробку сировини;
· зарезервувати землі для природоохоронних територій;
· створити в Карпатах систему Національних парків;
· проводити роботу з формування екологічно спрямованої суспільної думки в місцевих мешканців.

«Передвістя не існує. Природа не надсилає нам вісників — для цього вона надто мудра або надто безжалісна».

Оскар Уайльд

Ну і, власне, про те, що ми маємо зробити локально (обов'язково маємо), доки ще не стало надто пізно.

Національний екологічний центр України у своїй “Оцінці вразливості та заходах з адаптації до зміни клімату міст” радить насамперед збільшувати площі зелених насаджень усіма можливими способами.
Від ярусних парків до вертикальних клумб та контейнерного озеленення.

Вертикальні клумби на будинках.

Як повідомляє НЕЦУ, «вже є ціла низка компаній, що готові надавати послуги зі створення «зелених дахів», а науковці з Луцького національного технічного університету ще в 2013 р. під час робочої зустрічі з підготовки Стратегії розвитку міста Луцька до 2020 року запропонували здійснити озеленення окремих будівель у місті. Ця пропозиція була підкріплена конкретними фінансовими розрахунками вартості робіт, терміну їх окупності, були представлені переваги від реалізації проекту».

Хай-Лайн. Зелений дах Манхеттена.

Посадити дерево може кожен, проте снаги для цього багатьом бракує. Так, дерева не виростають за 1–2 роки на три метри у висоту; так, за ними певний час треба доглядати (люди ж бо завжди прагнуть зламати, наступити, влучити м'ячем чи взагалі в’їхати в ту тростинку заради зайвого куточка для паркування), але якби хтось міг одразу побачити результат, то, напевне, не відмовився б посадити зайвий дуб.

Тому пропоную подивитися на результат.

У Бразилії теж існує проблема вирубування лісів. Там лишилось тільки 8% від початкової території атлантичного лісу.
Ця проблема торкнулася родини Сальгадо. Себастьяо Сальгадо — відомий соціальний фотожурналіст, родом із Бразилії. Він разом зі своєю дружиною став ініціатором відновлення лісу.

До відновлення.

У документальному фільмі “Сіль Землі” Лейла Сальгадо каже: “Я пам'ятаю першу посадку. Кілька разів мені снилося, що все померло. Тому, що земля була настільки жахлива тут, настільки деградована, що я запитувала себе, чи це все прийметься. У нормі Мата Атлантіка (атлантичний ліс*) має 400 видів. Звичайно, ми не мали 400 видів. Проте щоразу ми саджали 100–150 видів. І це правда, що після першої посадки ми втратили 60%. Після другої ми знову втратили 40%. У нас не було довідника, як відновлювати Мата Атлантіка”.

Технологія сім'ї Сальгадо

Попри всі нюанси, Сальгадо вдалось частково відновити ліс. Вони посадили 2 млн дерев (600 га).

Після відновлення.

Звернемо увагу на те, що вони все це зробили за 10 років. Що таке десять років?

Десять років — це час, за який можуть вимерти білі ведмеді.

Десять років — це 5 метрів Веймутової сосни.

Десять років — це 600 га територій, засаджених 2 млн дерев.

І десять років не буде прийомів до Євросоюзу, на який усі завжди сподіваються.

  Mr. X-mas

  Written by

  Mr. X-mas

  Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
  Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
  Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade