Değerli Öğretmenlerimiz,

Biz kimiz?

Köy okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerimize “ihtiyaç duydukları iş başı desteğini sağlamak” amacıyla bir araya gelmiş öğretmen ve STK çalışanlarından oluşan bir grup eğitim gönüllüsüyüz. İsmimizi; iş birliğini, ortak çalışmayı ve “bir elin nesi var, iki elin sesi var” atasözümüzün gücünü yansıtan “İMECE” kelimesinden alıyoruz.

Neyi, nasıl yapacağız?

İlk aşamada, öğretmenlere mesleki gelişim, bürokratik işler, köyde yaşam, akran dayanışması konularında destek sağlamayı amaçlıyoruz.

Nisan ayı içerisinde projemize başlamış olacağız. İlk etapta #köydeilk1ay sloganı ile sosyal medya platformları üzerinden deneyim paylaşımı kampanyası başlatacağız. Daha önce köylerde görev yapmış ya da şu an köyde görev yapmakta olan değerli öğretmenlerimizin “#köydeilk1ay” sloganıyla köy tecrübelerini ve karşılaştıkları sorunları paylaşımlarını istiyoruz. Yapacağınız paylaşımlar sayesinde köyde görev yapan öğretmenlerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını tespit ederek bir yol haritası çıkarmış olacağız.

Mesleki gelişim, bürokratik işlemler ve rehberlik kategorilerinde sınıflandırarak gerekli “AKRAN-UZMAN” desteğini sağlayacağız. Bu başlıklara istinaden makaleler ve videolarla köy öğretmenleri için aktif bir online kaynak oluşturacağız ve yeni atanan öğretmenler için sosyal yaşamdan bürokratik gerekliliklere kadar #köydeilk1ay’larında ihtiyaç duyacakları bir çok konuyu içeren bir “yapılacak işler listesi” oluşturacağız.

Siz ne yapabilirsiniz?

Projemizin daha çok öğretmene ulaşması, etkili bir fayda sağlayabilmesi için tanıtım çalışmalarına başlıyoruz. Bunun için çok sayıda yeni atanan, deneyimli veya emekli köy öğretmenleri ile iletişime geçme konusunda desteğinize ihtiyacımız var. Siz öğretmenlerimizden çevrenizde bu platformu duyurmanızı, yazılı veya video şeklinde köy öğretmenliği ve köyde ilk aylar ile ilgili konularda bilgi ve deneyimlerinizi, #köydeilk1ay sloganı üzerinden aktif olarak paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Sizleri hep birlikte;

MÜDÜR, ÖĞRETMEN, SOSYAL HİZMETLİ vasıflarına sahip fedakâr ve becerikli köy öğretmenlerimiz ile güç birliği yapmaya davet ediyoruz!

İMECE, Köy Öğretmenleri için El Ele Grubu

Facebook: İmece Köy Öğretmenleri

Facebook Sayfası: İMECE — Köy Öğretmenleri için El Ele

Medium(Blog): İmece Köy Öğretmenleri için El Ele

E-posta: koydeilk1ay@gmail.com

#köydeilk1ay