Postanowienia noworoczne — dlaczego jest z nimi problem i jak je skutecznie realizować?

Nowy rok bieży… A wraz z nim różnego rodzaju postanowienia. Wielu z nas chce coś zmienić z każdym kolejnym rokiem.

Czy miałeś/aś kiedyś taką sytuację, że Twoje noworoczne postanowienie brało w łeb? Nie udało Ci się go zrealizować?

Mówi się, że niecałe 10 % populacji ludzkiej zrealizuje swój plan na kolejny rok. A przecież można tę statystykę poprawić. I to bardzo łatwo.

Załóżmy, że postanowiłeś/aś sobie, że w tym roku schudniesz. Może się tak zdarzyć, że Ci się to nie uda. Dlaczego?

Odpowiedź numer 1: Sformułowałeś/aś postanowienie zbyt abstrakcyjnie. Człowiek z natury przyswaja pewne treści, gdy są one konkretne. Mówiąc konkretne, mam na myśli mierzalne. Jeśli chcesz schudnąć, to ustal ile. Im coś konkretniej sformułowane, tym łatwiej nam się za to zabrać. Jeszcze lepiej, jak będziesz zmieniać zachowania, a nie abstrakcyjne koncepcje. Zamiast „schudnąć” postanów sobie, że „odstawisz słodycze”, „będziesz ćwiczyć 30 minut dziennie” itp.

Odpowiedź numer 2: Masz zbyt słabą silną wolę. Ale wola to „mięsień”, który można trenować. Zacznij od małych kroków, stopniowo poszerzając swój cel. Najpierw schudnij jeden kilogram w ciągu miesiąca, później dwa. Jeśli uda Ci się zrealizować jakiś mikroskopijny plan, to gwarantuję Ci satysfakcję i zadowolenie z siebie. Każdy z nas powinien sobie wyznaczyć odpowiednią miarę.

Odpowiedź numer 3: Jesteś wzrokowcem i nie zapisałeś/aś sobie swojego postanowienia na kartce (lub komputerze -> jak kto lubi). Ludzka pamięć jest zawodna. Gdy nasz wzrok trafia na jakąś informację wielokrotnie to lepiej wchodzi nam do głowy. Bardzo mnie ciekawi jak to działa u słuchowców. Być może nagranie siebie, mówiącego swoje postanowienie, dałoby pozytywny efekt.

Odpowiedź numer 4: Nie powiedziałeś/aś nikomu o tym, co zamierzasz zrobić w nowym roku. Podzielenie się swoimi planami z innymi dobrze motywuje. 
Odpowiedź numer 5: Odkładasz swoje postanowienie na później. Pewien wielki Polak powiedział, że „przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”. Jeśli chcesz coś naprawdę zrealizować, to zacznij od teraz!

Każdy jest w stanie spełnić swoje postanowienie, np. noworoczne. Trzeba się przede wszystkim zastanowić nad tym, czy jest ono fizycznie do zrealizowania i jakie konkretnie kroki należy podjąć, by osiągnąć sukces.

Życzę Wam wszystkim udanego rozpoczynającego się roku. Niech każdy z Was będzie w stanie pod koniec grudnia powiedzieć „udało się”. ;)