Made with love by Ryan McGuire | CC0 (http://gratisography.com)

Nowy rok, czas kiedy wszyscy solidarnie życzymy sobie szczęścia. Czym zatem ono jest i jak je osiągnąć?

Odpowiedź jest banalnie prosta — nie wiem lub prawie nie wiem. Jeszcze jakiś czas temu mój aparat pojęciowy wydawał się wystarczający by z przekonaniem sprzedać “receptę”. Teraz wiem jak bardzo się myliłem. Obecnie z pomocą przychodzi mi m.in. Bert Hellinger.

Stwierdził on, że niektórzy gonią za szczęściem ale nie mogą go dogonić. Dlaczego tak się dzieje? To szczęście goni za nimi i nie może ich dogonić.

Czym jest szczęście? Dla każdego czymś innym. Może to być chyba uśmiech i bliskość ważnej dla nas…


Trochę ponad tydzień temu ruszyła w USA sprzedaż nietypowych okularów od twórców Snapchata. Jeszcze przed premierą budziły wielkie emocje. Jak wygląda sytuacja po sklepowej premierze?

Snapchata zna już chyba każdy, to ta aplikacja od pieskowych selfie. To ona wprowadziła AR pod strzechy, nie wbijając do głowy użytkownikom — „To AR, zobaczcie musicie tego używać”. Tylko zbudowało o to rozwiązanie wartość dla użytkowników. Najpierw zmieniła się nazwa firmy na Snap Inc. a teraz zmienia się ich cały koncept strategii.

No właśnie, czy ich nowe okulary staną się czymś więcej niż ciekawostką? Wired sugeruje, że to początek nowego trendu „Camera-First”.

Póki co…


photo credit: Magdalena Roeseler CC BY-ND 2.0

iPhone, oczywiście w kolorze Rose Gold, nowe New Balance, torebka od Michaela Korsa u faceta SUV albo terenówka, imprezy rodem z The O.C. lub Gossip Girls oraz podróże o których za 15 lat nie będziesz miał komu opowiedzieć. Przeciw czemu masz się buntować? Oddaj się błogiej konsumpcji barykadując się przed innymi. Być nie znaczy już przeżywać a konsumować chwile. Odhaczając przy tym kolejne punkty checklisty. Udawaj, że Internet wyrównuje szanse i sprzedawaj bełkot rodem od „mentorów sukcesu” opisując swoje życie. Później obudzi Cię bananowy strach.

Żyjemy w świecie nakręcanym przez konsumpcję. W Polsce jest to widoczne jeszcze bardziej. Po dziesięcioleciach…


photo credit: Ajay GoelWhispers of the past CC BY-ND 2.0

O Uberze słyszał niemal każdy. O Tesli Motors oraz Elonie Musku bardzo wiele osób. Rynek motoryzacyjny, który nie tak dawno zmagał się z wielkim kryzysem, stał się areną zaciętej walki. Nie chodzi bynajmniej o niedorzeczne bajki, jakie mówią politycy w Polsce, że za 10 lat w Polsce będzie jeździł milion elektrycznych samochodów. Najbardziej zacięta gra nie toczy się o prymat w przewozach taksówkarskich — Uber, czy o zbawienie naszej planety Ziemi przez elektryczne samochody (które, nawiasem mówiąc, nie są wcale tak ekologiczne jak o nich wiele osób mówi) — Tesla Motors. Prawdziwa gra toczy się o oprogramowanie.

Pamiętam jak w…


photo credit: Craig Sunter — Head d’oeuvre! CC BY-ND 2.0

Każdego dnia z rozkoszą konsumujemy naszych znajomych i przyjaciół. Media społecznościowe, a zwłaszcza Facebook, zmieniły sposób, w jaki wchodzimy w relacje z innymi ludźmi i utrzymujemy z nimi kontakty. Z rozkoszą smakosza konsumujemy nasze relacje, związki i znajomości. Większość z nas praktykuje kanibalizm i nie widzi w tym nic złego.

_Lajk dobry na wszystko

Lajk po przebudzeniu, lajk przy śniadaniu, lajk w tramwaju, lajk w windzie, jadąc do biura (brak zasięgu GSM lub Wi-Fi jest postrzegany jako wielka tragedia), lajk przy porannej kawie, lajk w przerwie na lunch, lajk w drodze do domu, lajk przy kolacji, lajk w łóżku. Lajkiem…


ilustracja: Hannah Conti — copy&paste (https://www.flickr.com/photos/54350263@N07/5034165700) CC BY-NC-ND 2.0

Każdego dnia na Facebooku, Twitterze, LinkedIn czy w newsletterach napotykam na wiele inspirujących, wartościowych oraz często nieoczywistych publikacji. Pozwalają one zrozumieć wciąż zmieniający się świat. Często sami go zmieniamy dlatego warto wykorzystać wiedzę innych podczas tworzenia nowych rozwiązań. CopyPaste to cykl w którym będę zbierał i dzielił się tymi właśnie perełkami z którymi w mojej ocenie warto się zapoznać. Miłej lektury.

Zrozumieć pokolenia

Jakie największe błędy popełnia pokolenie Y w posługiwaniu się kartą kredytową. W Polsce z pozoru demonizowany produkt kredytowy. W rzeczywistości gdy spojrzy się w statystyki banków je wydające, bardzo popularny produkt kredytowy. Z latami zmienia się również kontekst jej…


photo: Georgie Pauwels Break (CC BY-ND 2.0)

Nerwowe spojrzenia, szybsze tętno, pot zaczynający się pojawiać na dłoniach, płytszy i szybszy oddech. To wszystko oznaki jednego. Jednego wydarzenia z branży technologicznej, które wyszło poza jej ramy i stało się oddzielnym bytem — z pogranicza popkultury i występu teatralnego. Już dzisiaj, za kilka godzin wszyscy z niecierpliwością spojrzą w ekrany komputerów, tabletów i smartfonów w oczekiwaniu na to, co pokaże Apple. Niezależnie czy jesteś fanem produktów Apple, Samsunga czy wzdychasz do tego, co zostało po Nokii, bez znaczenia czy jesteś blogerem, dziennikarzem, milionerem czy moim sąsiadem — wobec tego wydarzenia nie przejdziesz obojętnie. Mimo wszystko.

Witamy w teatrze Apple

Niezależnie od tego, do…


fragment okładki albumu Groove is king zespołu Rock Candy Funk

W trzeciej odsłonie cyklu będzie zdecydowanie energetycznie, z soczystymi riffami. Na koniec będzie trochę zabawy z domieszką funkowych zagrywek.

_soczyste riffy

Street Sweeper Social Club — Clap for the Killers
Rapcore wraca co jakiś czas do moich playlist. Zazwyczaj dzieje się to za sprawą Limp Bizkit i P.O.D. Tym razem polecam sięgnąć po efekty eksperymentalnego projektu, który tworzy Tom Morello (Rage Against the Machine oraz Audioslave) z Bootsym Rilleyem (The Coup). Clap for the Killers to klasyka w najlepszym wykonaniu. Aż szkoda że współpraca tych muzyków nie obfitowała w nagranie płyty długogrającej. …


Okładka albumu Far From Alaska — modeHuman

W kolejnej odsłonie cyklu możemy jednego możemy być pewni — będzie pięknie. Stanie się to za sprawą ciekawych damskich wokali, bluesowych ale też i rockowych gitar które zawsze sprawiają, że serce bije szybciej. Nie zabraknie również klasyki gatunku do której warto cały czas wracać.

_gitarowo, bluesowo, damsko ale i nie tylko

MK’s Marvellous Medicine — Chasing Life

Skandynawia to wylęgarnia naprawdę dobrych zespołów. Kolejnym doskonałym tego przykładem jest muzyczne trio pochodzące z Bergen w Norwegii. Jego głosem i gitarą prowadzącą jest Marie Kristin Dale, wspomagana przez Felixa N Rudiego na bębnach oraz Stiana Brungota na basie. Czego więcej potrzeba do szczęścia? Niewiele, tym bardziej że wyraźnie…


Okładka albumu Sólstafir — Ótta

Każdego dnia towarzyszy mi muzyka. Otacza mnie i nadaje nowy wyraz codziennym sytuacjom. Napotkanych ludzi i ich historie, miejsca pamiętam przez pryzmat dźwięków, jakie opisywały daną chwilę. Teraz postanowiłem dzielić się tym co w gra w mojej duszy, bo przecież nie samymi Gunsami czy Purplami żyję. Dlatego zamierzam regularnie dzielić się muzycznymi perełkami. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Na końcu znajduje się przygotowana playlista na Spotify zawierająca wszystkie wymienione utwory.

_perełki

Wovenhand — Dirty Blue

Wovenhand to powstały w Denver w 2001 roku zespół, który ma już na swoim koncie 8 płyt, z czego ostatnią wydał w tym roku. Chciałbym jednak zwrócić…

Tomasz ‘Krelke’ Krela

Tech #Blogger dawniej na Spider's Web i Antyweb | UX, CX & Innowacje & Trendy & Mobile (@BankZachodniWBK — @BancoSantander)

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store