Bycie sobą jest takie fajne.

Czasami mam wrażenie, że jestem człowiekiem sukcesu, któremu nic się nie udaje. Człowiekiem, który odnajdzie się w każdej sytuacji, ale nigdzie nie odnajduje się zbyt dobrze na dłużej. Od lat zmagam się z takim właśnie sobą i dwoma dość irytującymi atrybutami. Jestem nadpobudliwy i nadwrażliwy, często zdarza się, że nie potrafię nadać rzeczom i sprawom priorytetów, odróżnić co jest ważne a co nie.

Mówiąc prościej, często się gubie. Ale nie tak, żebym nie wiedział gdzie jestem. Akurat orientację w terenie mam genialną. Gubie się w priorytetach. I to grubo. Częściowo podchodze pod klasyfikację ludzi z ADHD, mimo to nigdy nie uważałem się adhadowca. Poza tym niektórzy twierdzą, że ADHD to sciema. Mimo kilkunastu lat wytężonej pracy, setek godzin terapi z różnymi teraputami, neurologami i nawet psychiatrą nic się nie zmieniło. Oczywiście nie raz udało mi się rozwiązać wiele doraźnych kwestii, wyjść z kilku poważnych kryzysów. Jednak z żalem stwierdzam, że w dalszym ciągu w istocie nic się nie zmienio i jestem sobą. To musi być karma.

Niebawem skończę 34 lata. To poważny wiek, kiedy powinno się dokonać jakiegoś bilansu życiowych sukcesów i porażek. Widzę jak wielu moich znajomych własnie wypływa na szerokie wody w swoich dziedzinach. Dostają pierwsze nagrody, wyróżnienia, niektórzy zarabiają pierwsze miliony. Odnoszą sukcesy, na które sumiennie pracowali przez lata. Ja natomiast z jednej strony mogę się pochwalić bogatym i ciekawym zawodowym życiorysem, z drugiej nie ma w nim ani jednej rzeczy która trwała by dłużej niż 3–4 lata. I sam nie wiem co o tym myśleć. Co więcej każdy kolejny punkt w moim życiorysie to coś zupełnie innego, nowego. Jakbym za każdym razem chciał zaczynać od zera. Właściwie to od zera już nie mogę zacząć ze względu na życiowy bagaż, który przez lata zrobił się dość złożony i skomplikowany. Jednak mimo wszystko próbuję. Są momenty kiedy myślę sobie, że to jednak porażka, że nie zbudowałem dotąd nic trwałego i stabilnego. Jednak prawda jest taka, że nic tak mnie nie kręci jak zaczynanie od zera i budowanie czegoś od fundamentów. Później, kiedy projekt albo firma już działa, najzwyczajniej w świecie się nudze. Niestety w moim przypadku znudzenie się czymś oznacza, że choćby mi ktoś przystawił pistolet do głowy to nie będę w stanie dalej tego robić. Wychodzi na to, że już zawsze będę tak żyć. A skoro taki mój los, to musi być jakiś sposób, żeby odnaleźć w nim radość i szczęście.

Wierze, że każdy może być szczęśliwy jeżeli tylko wyzwoli się z wszystkiego co niezgodne z jego temperamentem, przeznaczeniem i osobowością. Dla mnie to wyzwolenie wiąże się de facto z odrzuceniem wielu ideałów za którymi podążałem przez ostanie kilkanaście lat. To bardzo dziwny i momentami bolesny proces. Ostatnio dużo myślę o tym jak coś co dotychczas powodowało w moim życiu jeden kryzys za drugim, może stać się moją największą siłą. Jedym ze sposobów takiej właśnie pracy nad sobą jest ten blog. Miejsce, w którym dzielę się tym co najcenniejsze, czyli moją wiedzą. W końcu mało jest tematów w których moja wiedza jest tak rozległa jak moje własne życie. Moja wrażliwość to także talent, którego pewnie pare osób może mi pozazdrościć. Jeżeli zatem za sukces uznamy robienie cegoś przez dłuższy czas w taki sposób, że owoce naszych działań będą cenne nie tylko dla nas samych ale także dla szerszego grona ludzi, to dla mnie źródłem sukcesu powinno być dzielenie się moją wrażliwością i wiedzą o tym jak się z nią obchodzić.

Piszę to wszystko po to, żeby powiedzieć wam, że im mniej bronie się przed byciem sobą, tym więcej radości pojawia się w moim życiu. I to nie takiej chwilowej radości, tylko takiej zwyczajnej, codziennej. Po prostu lepiej mi się żyje. Wiem, że niektórym samo zajmowanie się taką kwestią wyda się absurdem ale tak już jest, że są na tym świecie osoby takie jak ja, które z prostym byciem sobą muszą “radzić” sobie całe życie. Co wcale nie jest takie proste. To niestety nie jest kolejny projekt z którego można się wycofać, kiedy się znudzi. Także chcąc nie chcąc brnę coraz dalej. I nawet jeżeli momentami bywa ryzykownie i trudno, to wiem już na pewno, że bycie sobą to najfajniejszy i najbardziej spektakularny lifehack jaki odkryłem. Polecam wszystkim.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.