Список врятованих від смерті у 1200 життів

Незбагненний випадок призвів до появи роману «Список Шиндлера».

Одного жовтневого вечора 1980 року австралійський письменник Томас Кініллі завершив втомливу автограф-сесію у Беверлі-Хілз, присвячену виходу чергової книги. Дорогою до літака в Австралію автор зайшов у магазин Леопольда Пфефферберга у Каліфорнії, бо йому сподобався портфель з вітрини. Коли продавець дізнався, хто перед ним стоїть, то не відкладаючи показав йому файли, які мав на Оскара Шиндлера. Щоб переконати Кініллі написати про нього книгу, Пфеффербергу знадобилося лише 50 хвилин.

Томас Кініллі

Австралієць не помилився ні з темою, ні з глибиною твору: книга принесла йому Букерівську премію, знакову екранізацію і всесвітнє визнання.

Нас знайомлять з Оскаром Шиндлером, підприємцем, який з мовчазної згоди почав рятувати польських євреїв від нациської машини смерті. На підставі численних свідчень Томас Кініллі ілюструє жахливі спроби Гітлера зробити Європу «вільною від євреїв». Однак це не лише історія життя Шиндлера ― це розповідь про смерть краківського гетто, і про безславний кінець огидного, хоч і помітного життя поодиноких німецьких функціонерів, і про трагічне, як спалах блискавки, кохання приречених на смерть.

Роман «Список Шиндлера» не створений для публічного читання. Принаймні, якщо ви не хочете показувати оточуючим свої сльози, ― вони невмолимо і регулярно з’являтимуться, поки Оскар спускає все багатство і діловий потенціал для порятунку 1200 євреїв ― чоловіків, жінок та дітей. Пізніше Оскара Шиндлера саме за це зачислять до числа праведників народів світу.

Кадр з екранізації «Списку Шиндлера» з одним із найяскравіших книжкових образів — дівчинка в червоному пальто

Кініллі намагається об’єктивно змалювати його образ, але видно, що це вартує зусиль. Шиндлер постає розбещеним плейбоєм з холодною головою і золотим серцем. Ми поглянемо на нього очима багатьох свідків, які допомагали автору оживити історію: друзів, колег, підопічних і навіть недругів. Вади, якими його наділив письменник і якими Шиндлер імовірно володів, роблять його таким живим, об’ємним, що, здавалося, Оскар зараз же зійде зі сторінок і заговорить.

Роман наскрізь напружений, динамічний, інколи сумний і відчайдушний. Томас Кініллі наводить подробиці, від яких холоне кров: не лише цифри, але й імена, і навіть конкретні образи людей, яких зміг (або не зміг) порятувати Шиндлер.

Насамкінець треба відзначити, що Леопольд Пфефферберг пізніше консультував і Стівена Спілберга в роботі над екранізацією «Списку». Мабуть, саме тому фільм ні у чому не програє роману.


Схожі книги: «Хлопчик у смугастій піжамі» Джона Бойта, «Вибір Софі» Вільяма Стайрона, «Людина в пошуках сенсу» Віктора Франкла.