Чотири прийоми сторітеллінгу, які варто винести з «Людини-павука: Повернення додому»

Людина-павук — віддавна синонім невдалої франшизи. Персонажу 55 років. Протягом 15 років його грали двоє несхожих акторів у п’яти фільмах. Останні три виводять з себе навіть прихильників супергероя. І ось з’являється «Людина-павук: Повернення додому». Стрічка привнесла свіжість у жанр, — погоджуються критики і фанати.

«Марвел» вдалося подивитися на себе збоку і створити новий тип героя. Упізнати себе в надлюдині тепер легше. Чого ми можемо навчитися у авторів фільму?

Оновіть застарілі формули

Джерело: www.playbuzz.com

В усього є своя формула. За нею впізнають жанри, руку режисера і авторський стиль. Навіть інді-твори мають формулу успіху. Сторітеллінг не змінювався з часів Арістотеля.

Перекроювати архетип — завжди ризик. Проте старі ідеї з часом набридають, а передбачуваний сюжет переконує більше не витрачати час та гроші на консервативного автора.

Ось у чому проблема супергероїчних сюжетів: персонажі взяті з історії та міфів, вони йдуть відомим шляхом. Робити інновації в таких умовах важко. Згадайте, як нас бісять екранізації, що відступають від букви! «У книзі було не так», — але це не завжди значить, що у ній було краще.

«Людина-павук: Повернення додому» відмовляється від супергероїчних формул на кожному кроці. Пітер Паркер — хороший хлопець з розбишацьким духом. Щось подібне ми бачили у «Дедпулі», але попри іронізацію над темою головний персонаж там все ж класичний «герой».

Окремо відзначу, що сценаристи вміло і за короткий час розповіли нам про павучка і створили зовсім інше ставлення до нього. Складне завдання з огляду на те, що ми уже тричі з ним знайомилися.

Знайдіть ентузіаста, який оживить персонажа

Джерело: www.comicbook.com

Том Голанд — найкращий актор, що грав Людину-павука. Це правильний вибір на роль Пітера Паркера. Він незграбний і кумедний, сором’язливий, але сміливий. І це правильний вибір, щоб продати павучка аудиторії.

Крім того, Голанд дуже медійний. Фани жартують, що насправді він зіграв Людину-павука, тільки щоб засвітитися з пародією на «Umbrella» Ріанни. Голанд просував себе, просуваючи цим фільм.

Покажіть різноманіття без пафосу

Джерело: www.theroot.com

Ще одне свідчення «жанрової втоми» — це одні і ті ж типажі, які однаково діють. Навчившись на досвіді «Привида в броні», який критикували за «відбілення» персонажів, «Повернення додому» змішав різних героїв, уникаючи пафосу.

Ще минулого року фанати обговорювали «жахливе» призначення Зендайї на роль Мері Джейн — класичної дівчини Пітера Паркера. «Марвел» підписав з нею контракт, пережив конфлікт, а натомість отримали лише переваги. Той факт, що у коміксах «Мері Джейн ніколи не була смаглявою», не підстава не брати на її роль смагляву дівчину. Яке ж це перезавантаження історій та персонажів, яким уже понад півстоліття, без змін їх ідентичності?

Зендайя повністю підходить для цієї ролі. А якщо не показувати мультикультурність світу, автори застрягнуть у минулому.

Зробіть злодія людяним

Майкл Кітон so ironic. Джерело: www.radiotimes.com

Завжди приємно дивитися, як марвелівські злодії програють. Все тому, що фільми зосереджені навколо супергероїв, а не їхніх противників. Як можна показати багатосторонність злодія, єдина функція якого — отримувати на горіхи?

І все ж Стерв’ятник не такий. Він цілком зрозумілий персонаж і на сторінках коміксів, і у грі Майкла Кітона. «Марвел» зробили персонажа дуже об’ємним. Можливо, тому, що Майкл Кітон сам долучився до написання свого персонажа.

Стерв’ятник здається таким глибоким, бо він близький до звичайної людини. Він у тяжкому становищі і намагається його змінити. Сценарист Джон Воттс перетворив коміксного персонажа на боса організованої злочинності, який обкрадає Тоні Старка після «великого прибирання» у пентхаусі мільярдера. Адріан Тумз походить з низів і досягає висот — що перекликається з його образом стерв’ятника. Він розвив інопланетні технології, збудував собі літаючий костюм, створив кілька видів зброї і знайшов ринок, де її збувати. Він став злодієм, роблячи абсолютно те ж, що і Тоні Старк, просто у менших кількостях.

Більш коректно сказати, що він антагоніст, а не злодій. Ми можемо поставити себе на його місце, але хочемо вірити, що зробили б інший вибір. На відміну від злодіїв, якими рухає безглузда жадоба грошей та влади (навіть той самий Локі), Адріан Тумз просто хоче забезпечувати свою родину і створити для доньки світ, де її ніхто не образить.

Одним словом, у Пітера Паркера достойний суперник.

Змішуйте гумор і небезпеку

Джерело: www.gizmodo.com

Точаться дискусії щодо того, якими повинні бути супергероїчні сюжети: кумедними чи серйозними. Відповідь: і такими, і такими. Гоголь це ще у 19 столітті просік.

Гумор робить сюжети людяними. Це допомагає глядачам і читачам поставити себе на місце персонажів, краще розуміти їхні мотиви і співчувати їм.

Але коли ідеться про смерть та розруху і хочеться, щоб люди це сприйняли всерйоз, потрібно показати наслідки і вплив на героя. «Повернення додому» — не обтяжливий, але й не легковажний. Ніхто не помирає, коли Пітер Паркер стає Людиною-павуком (а можливість була). Та через нерозсудливість він втрачає свою ідентичність.

Взагалі, «Повернення додому» майже позбавлений тематики смерті, або ж не наголошує на ній. Друзі Пітера майже помирають, він сам майже помирає, а Людина-павук майже вбиває. Тим не менш, напруга зберігається.

***

Головне — знайти баланс. І тоді про вашу історію не скажуть «ми це вже бачили».