Доктор Хто регенерує у жінку. В головній ролі тепер буде Джоді Вітакер.

Зміни не страшні. Чого підприємці можуть повчитися у «Доктора Хто»?

Якщо уявити, що Доктор Хто — це бренд, у персонажа можна дечому навчитися. Ви змінили логотип? У компанії нове обличчя? Не біда, беріть приклад з Доктора. Це актуально для брендів, створених навколо відомої постаті.


Деякі речі не змінюються. Я познайомилася з Доктором Хто у 2006-ому. Це досі найцікавіший серіал з усіх, які бачила. За кожним сценарієм — всесвіт. Тут можна почерпнути знання у будь-якій галузі: стосунки, психологія, переговори чи маркетинг.

Найцікавіше спостерігати за головним героєм — власником машини часу, ексцентричним і харизматичним чоловіком. А віднедавна Доктор Хто став жінкою.

Головна особливість персонажа — здатність реінкарнувати. На моїй пам’яті це вже шоста іпостась Доктора Хто, а за останні 55 років їх було чотирнадцять. Як йому вдається зберігати купу прихильників та друзів в усьому всесвіті, хоча він виглядає, поводиться й одягається по-різному?

Моя перша серія «Доктора Хто» — «Дівчина у каміні» (2 сезон, 4 епізод)

1. Він вірний принципам та цінностям.

У Доктора може змінитися особистість, але ніколи не змінюються принципи, за якими він живе і діє.

Компанія, коли стає брендом, окреслює принципи роботи — хоча б для внутрішнього користування. Є місія, задля якої вона працює, і гасло, з яким бренд виходить до своєї аудиторії. І от, коли в неї приходять зміни, важливо зберегти й принципи, і місію, і гасло.

Мабуть, найяскравішим прикладом бренду, створеного навколо відомої постаті, я б назвала «Channel». Засновниця модного дому Коко Шанель померла 47 років тому, та коли ми думаємо про моду, то відразу згадуємо жінку і її дім. Сьогодні компанією володіють інші люди, а ключовий дизайнер ззовні й близько не нагадує Коко.

Та принципи залишилися такими ж: «Мода ніщо — стиль усе»; «В одязі не може бути нічого надмірного». Стиль Шанель простий, елегантний і функціональний: якщо на піджаку є ґудзик, він обов’язково застібається. Тому одяг, парфуми й прикраси від «Channel» впізнають, хто б не очолював цю імперію моди.

Доктор зустрічає попереднього себе і ставить незручні питання. Один з його принципів — діти не повинні страждати. І коли він бодай трохи його порушує, то гнівається сам на себе.

2. Про нього поширюють хороші відгуки.

Про Доктора знають в усьому всесвіті, хоча ніхто не бачив в обличчя. Причина у його вчинках: він врятував багатьох істот і навіть цілі раси.

Кожному воздасться. Цю думку підтримують і Папа Римський та Далай Лама: особи, які займають ці титули, змінюються, але довіра і лояльність вірян залишаються. Взагалі, якщо й порівнювати образ Доктора Хто з кимось реальним, на думку спадає саме Папа Римський (який, до слова, також був у кількох серіях).

Кожен Папа несе на собі слід діяльності попередників. І хоча ми розуміємо, що посаду займають різні люди, та віряни залишаються прихильниками цього бренду. Спадок добрих справ Ісуса Христа, апостолів та Пап настільки сильний, що посилює прихильність вірян до Франциска. Одним словом, відгуки у них хороші й рейтинг — п’ять зірочок.

Тому робіть добрі продукти та якісні послуги — і хай про це говорять. Може, на початку вам і доведеться попрацювати на відгуки, але потім відгуки працюватимуть на вас.

Доктор — знаний в усьому всесвіті.

3. Він зберігає стиль і провідні риси характеру.

Доктор залишається впізнаваним. Хоча він і змінює зовнішній вигляд та особистість, у нього залишається той самий стиль і манери.

Компанії з багаторічною історією, коли змінюють айдентику, залишають якусь наскрізну особливість: колір, форму, «героя». «Ford» може робити будь-який дизайн своїх авто, але знак на капоті завжди вказує, хто їх виробник. Та й у зовнішньому вигляді автомобілів найчастіше є риса, яка передається з моделі у модель.

Цікаво, що не тільки зовнішній вигляд, але й суть автомобілів «Ford». Це обов’язково практичне надійне авто, яке може собі дозволити американець із середнім достатком.

Всі регенерації Доктора, крім останньої. Кожна цілком нова, але всі впізнавані.

4. Він нарощує пул прихильників.

У Доктора завжди є адвокати бренду — його супутники й друзі, що залишаються на його боці.

Брендам варто створювати пул прихильників — людей, які полюблять компанію і залишатимуться з нею навіть коли вона стрімко змінюватиметься. Наприклад, «Adidas». Компанія починалася, як спільний бізнес братів Адольфа та Рудольфа Дасслерів. Після чергової суперечки вони розділили бізнес. Щоб уникнути подальших сварок і розставити крапки над «і», Адольф створив «Adidas», а його брат — «Ruda», яку потім перейменував у «Puma».

«Dassler» свого часу була найпопулярнішим брендом спортивного взуття: олімпійські чемпіони та найвидатніші спортсмени ставили рекорди саме у її кросівках. Не дивно, що Адольф Дасслер, порушивши обіцянку не використовувати символіку компанії, взяв її емблему й домалював — так виник знак «Adidas», який знає весь світ. Безсумнівно, це теж повпливало на те, що пул прихильників «Dassler» перейшов саме до «Adidas», залишивши «Puma» далеко позаду.

Всі компаньйони Доктора Хто з 1963 року по 2013.

5. Він зберігає свою нішу і залишається в ній.

У Доктора Хто є ніша, яку більше ніхто не займе. І про це знає весь всесвіт. Він покровитель планети Земля. У цьому всесвіті кажеш Доктор — думаєш земля, кажеш земля — думаєш Доктор.

Якщо бренд хоче залишатися стійким, навіть коли йому притаманні зміни, варто працювати у своїй ніші й не впускати туди нікого, захищати своїх покупців та клієнтів. Подивіться на компанію «Disney». Це передусім казковий кінематограф — світ, створений для дітей.

Коли «Disney» купив права на дорослі «Зоряні війни», він щонайменше викликав сумніви, чи вони розуміють, що роблять. Розширяти компанію — це добре. Але розпиляти фокус — не дуже. Втім, досі ніхто не переплюне «Disney» у створенні казки. У цьому секрет успіху компанії.

Доктор Хто — Президент Землі.

6. Доктор Хто завжди розв’язує конфлікти до кінця.

Брендам варто взяти на озброєння цю тактику й у внутрішніх бізнесових процесах, і в зовнішніх комунікаціях. Розв’язаний конфлікт — це задоволений клієнт, а задоволений клієнт — адвокат бренду.

Як на мене, з цього переліку найкраще над своїм іміджем працює Папа Римський і бренд, який він уособлює. Історія знає кілька випадків, коли на Церкву падала тінь через дію її «співробітників». Тим не менш, завдяки внутрішнім службам ці конфлікти вдавалося вирішувати.

Другий у цьому рейтингу, мабуть, «Ford». Як промисловий гігант, цей бренд неухильно забруднює навколишнє середовище, стикається з конфліктами на виробництві, змушений долати маркетингові проблеми. Та чи багато ми пригадаємо випадків, коли «Ford» не виходив сухим із води? Навіть на початку формування бренду йому вдавалося долати конфлікти, залучаючи найкращих фахівців з маркетингу та комунікацій.

Найдовша арка серіалу: сім сезонів пішло на те, щоб СПОЙЛЕР! показати, що насправді стало з рідною планетою Доктора і звільнити його від провини.

Будьте як Доктор Хто або найміть піарника, якщо сумніваєтеся.

Запам’ятати

1. Зберігати принципи та цінності.
2. Збирати й поширювати хороші відгуки.
3. Зберігати стиль і провідні «риси характеру».
4. Нарощувати пул «адвокатів бренду».
5. Оберігати свою нішу і залишатися в ній.
6. Розв’язувати конфлікти до кінця.