Analiza kosztów masek przeciwpyłowych

Kraków, przeleciałem parę liczb i źródeł w kwestii masek przeciwpyłowych i doszedłem do paru w miarę pewnych wniosków. W związku z tym, że rzmask ma teraz żniwa i nie wyrabia z dostawami, szukałem jakiejś alternatywy w postaci masek przeciwpyłowych z Casto. W skrócie, są one opisane normami FFPx, gdzie X to liczba od 1 do 3, które mają różne maksymalne stężenie pyłów.

Z jednego źródła [1] dowiedziałem się, że norma FFP2 chroni przed “ aerozolami stałymi i/lub płynnymi (9 x NDS lub wilekośc cząsteczki 1,0–0,5 μm)”. Przeleciałem aktualne jednogodzinne stężenia pyłu [2] i założyłem, że norma stężenia dla PM10 to 40um, a PM2.5 to 25um [3] (stężenie roczne), więc patrząc na godzinne wykresy pyłów [4] przyjąłem, że te normy na chwilę obecną rzadko kiedy są przekroczone więcej niż 10-krotnie. Aplikacja z google play wydaje się to potwierdzać. Wynikałoby z tego, że maseczki z normą FFP2 dałyby radę ogarnąć pył PM 2.5 jaki obecnie mamy w Krakowie.

Drugie źródło [5] powiedziało mi, że maski FFP2 są polecane do pyłów, których rozmiary też są w granicach są nieco większe niż te w pyle PM2.5 (krzemionka, pyły metali). Z drugiej strony podaje informację, że jako pył drobny definiuje się materiał “przeważnie mniejszy niż 2,5 μm średnicy aerodynamicznej ziaren”, a dużo sprzedawców maseczek FFP2 mówi, że chronią przed drobnym pyłem. Nie udało mi się znaleźć źródeł wykazujących na ile to prawdziwa informacja, a na ile marketingowy bullshit.

Trzecie źródło [6] sugeruje, że maski FFP2 całkiem nieźle radzą sobie z dymami żelaza i metali, a pobieżne przeszukiwanie pokazało mi, że nie do końca da się określić rozmiar tych pyłów — rozkład jest od 0.25um do 10um. Dowiedziałem się też stamtąd, że norma EN 149 określa przepuszczalność masek FFP2 na 94%. Nie jestem w stanie określić na ile te maski spełniają tę normę.

Czwartek źródło [7] nie daje jednoznacznych odpowiedzi, bo analizowany jest strasznie duży zakres rozmiaru cząsteczek — zakres od 70 do 10000 nm. Jednak ze względu na zakres wydaje mi się, że wykazana przez nich przepuszczalność daje nadzieję, że w smogu miejskim maski FFP2 są w miarę dobrym rozwiązaniem.

Wniosek jest taki, że nie udało mi się jednoznacznie określić czy maski FFP2 skutecznie ogarniają pyły PM2.5, natomiast powinny dobrze chronić przed PM10. Poziom NDS dla tych masek określany jest na jeden dzień roboczy, więc należy założyć, że w Krakowie ich żywotność nie będzie większa niż osiem godzin. Są jeszcze maski FFP3, które są projektowane pod dwudziestokrotne przekroczenie NDS i pyły 0.3–0.5um [1], więc zakładam, że to daje całkiem spoko zakres pewności i całkiem swobodnie powinny sobie poradzić.

Z aukcji na allegro wynika, że maski FFP2 kosztują koło sześciu złotych od sztuki, FFP3 jest chyba mniej, ale kosztują parę złotych więcej. rzmask kosztują 125 złotych, filtry do nich to 8.50, starczają na 20–50 godzin (wyczytałem to gdzieś, już nie wiem gdzie). Czeka nas około 3 msc takiego cholernego zatruwania. Dla kogoś, kto spędza w dni powszednie ok dwie godziny dziennie i w weekendy, powiedzmy, sześć, oznacza to około 260–270 godzin, w czasie których wymienia się filtry. Część z nas lubi szybciej chodzić, albo jeździć na rowerze, więc wymyślmy sobie wpływ przyspieszonego oddechu i szybszego zużywania filtrów — niech będzie to w takim razie 300 godzin na cały okres trucia. 300/8 ~= 38 masek FFP2/FFP3, czyli 228zł (liczę po sześć złotych). Dla masek rzmask uśredniam trwałość filtra do 35 godzin, więc trzeba by było kupić dziewięć kompletów po 17złotych, doliczając koszt maski wynosi to 278 złotych.

Wniosek nr 1: za przywilej oddychania powietrzem które w miarę nie zatruwa, trzeba wydać co najmniej 230 złotych od osoby.

Wniosek nr 2: różnica w koszcie pomiędzy maskami roboczymi, a dobrymi przeciwpyłowymi nie jest bardzo duża i wynosi około 50 złotych. Nie mogę na 100% powiedzieć, że będą się nadawały na pył PM 2.5, ale spokojnie powinny sobie poradzić z pyłem PM10. Jeśli kupujecie hurtem, to oczywiście różnica będzie większa i może już mieć znaczenie.

Mam nadzieję, że to pomoże osobom, które dalej w głowie kalkulują sobie za i przeciw kupnem maski przeciwpyłowej na tę zimę. Ja swoją biorę kiedy tylko będzie to możliwe i radzę wszystkim zrobić to samo jak najszybciej.

[1] — http://www.icd.pl/upload/wysiwyg/eBHP/SPERIAN/ODDECH/Ochrona-drog-oddechowych-sperian.pdf strona 7

[2] — http://www.malopolska.pl/Obywatel/EKO-prognozaMalopolski/Krakow/Strony/PylPM25.aspx

[3] — http://powietrze.krakow.pl/pyly-zawieszone-pm10-i-pm2-5/

[4] — http://www.malopolska.pl/Obywatel/EKO-prognozaMalopolski/Krakow/Strony/PylPM25.aspx

[5] — http://www.eng.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=517:pyy-praca&catid=36:bhp&Itemid=57

[6] — http://www.worktex.pl/EN149

[7] — http://inzynieria-aparatura-chemiczna.pl/pdf/2011/2011-5/InzApChem_2011_5_86-87.pdf