Chcesz współdzielić samochody?

Nie chcesz mieć samochodu, bo poruszasz się po mieście przeważnie komunikacją publiczną? Jak potrzebujesz zrobić większe zakupy to pożyczasz samochód na minuty, a jak wracasz po imprezie to łapiesz taksówkę? Do innego miasta jedziesz pociągiem lub blablacarem? Czasami zdarza się jednak, że przydałby Ci się samochód? Może nawet już jeden posiadasz, choć rzadko używasz. Jeżeli odpowiedziałeś lub odpowiedziałaś tak na przynajmniej jedno z tych pytań to może kooperatywa, w której byśmy współdzielili samochody jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem.

CC-BY-NC 2.0 https://www.flickr.com/photos/telstar/5483446630

Tydzień temu puściłem w świat ankietę badającą zainteresowanie założeniem kooperatywy współdzielącej samochody. Jak jeszcze nie wypełniliście ankiety to zachęcam do zrobienia tego i pozostawienia kontaktu do siebie. Dziękuję wszystkim 70 osobom, które ankietę wypełnili, a w szczególności tym którzy ją szeroko udostępnili. Poniżej prezentuję zebrane wyniki.

Połowa z Was posiada samochód. Co istotniejsze jednak, połowa posiadaczy rozważa współdzielenie swojego prywatnego samochodu!

Z samochodu “prawie codziennie” korzysta 13 osób (19%). Ciekawe, że 9 spośród nich rozważa przystąpienie do kooperatywy i 4 osoby rozważają współdzielenie swojego samochodu. Warto zauważyć, że nawet jak ktoś posiada samochód to kooperatywa może zaoferować dostęp do szerszej gamy pojazdów, pomijając niemierzalną satysfakcję z tego, że własny jest efektywniej wykorzystywany.

Przed zrobieniem ankiety wydawało mi się, że kooperatywa byłaby adresowana raczej do tych co korzystają rzadziej z samochodu. 39% korzysta raz lub dwa razy w tygodniu, zaś 33% raz lub dwa razy w miesiącu. Rzadziej korzysta 10%.

To najważniejsze pytanie ankiety: w jakich sytuacjach oferty dostępne obecnie na rynku nie wystarczają. Wyniki są bardzo pozytywne, 21% osób było w takiej sytuacji raz lub dwa razy w tygodniu, 36% raz lub dwa w miesiącu, 21% kilka razy w roku, 9% raz lub dwa razy w roku. To wskazuje na to, że nie interesują nas wyłącznie wyjazdy na wakacje, co było moją, i waszą główną obawą.

54 osoby opisały sytuacje, w których potrzebowało samochodu, a dostępna oferta rynkowa nie była zadowalającym wyjściem.

67% powiedziało, że potrzebują samochodu na dniową lub kilkudniową wycieczkę, wypad, wyjazd. Wymienione były zarówno wyjazdy w ciągu tygodnia, jak i weekendowe. Te ostatnie wydają się przeważać, ale ponieważ nie pytałem o to wprost to ciężko jest jednoznacznie stwierdzić.

35% potrzebuje auta na wyjazdy wakacyjne (dłuższe).

26% potrzebowało auta do przeprowadzki, przewozu gabarytów, dużej ilości rzeczy, lub kwiatów/roślin.

20% odbywa przejazdy “rodzinne”. W większości przypadków obejmowało to przewiezienie dzieci (foteliki muszą być na wyposażeniu!), ale także zawiezienie np. starszej osoby do lekarza.

20% wykonuje samochodem zakupy — “duże zakupy”, kupno mebli, kwiatów doniczkowych..

Poza tym 11% (6 osób) wymieniło jako powód nietypową porę podróży (noc), a 8% (5 osób) chce przewozić zwierzaki.

Jak sobie radzimy w tych sytuacjach?

46% osób posiadaja, prawdopodobnie z wyżej wymienionych powodów, własny samochód.

40% osób pożyczyło samochód od rodziny, a 21% od znajomych. (61% w sumie).

23% wynajęło samochód komercyjnie, połowa auto na minuty, a połowa wynajem wielodniowy.

19% zrezygnowało z uczestnictwa w wydarzeniu/sytuacji wymagającej samochodu.

Przy czym opcja “mały miejski” nie była domyślnie do wyboru. Chętnych może być więcej.

Jak częsta jest negatywna motywacja?

34% osób powiedziało, że miało pewne negatywne doświadczenia z wynajmem. Spośród nich połowa wskazała na zbyt wysokie koszty wynajmu komercyjnego. Albo na tyle wysokie, że zrezygnowały z wynajmu, albo po wynajmie okazało się, że były jakieś “ukryte” koszty. Oprócz tego przeszkadzała Wam niezgodność z obiecaną ofertą (np. inny samochód), dużo formalności przy wynajmie, daleki odbiór, brak fotelików, brak zgody na przewożenie zwierzaków.

Tadam! 36% osób deklaruje, że chciałoby przystąpić do kooperatywy! 56% jest niepewne i potrzebuje jaśniejszej sytuacji, co jest zrozumiałe przy tak ogólnej koncepcji jaką mamy obecnie. Tylko 9% osób nie chciało by przynależeć do kooperatywy.

Co bardzo istotne, połowa posiadających obecnie samochody rozważa ich współdzielenie!

Co dalej

Wyzwania przed nami

Zwróciliście uwagę na kilka wyzwań lub pytań, na które będziemy musieli sobie odpowiedzieć przed założeniem kooperatywy. Dorzuciłem do tej listy kilka swoich. Zrobiło się ich wiele, więc spisałem je w osobnym artykule. Zachęcam Was do zaangażowania się w dyskusję nad nimi na liście mailingowej, którą założyłem w tym celu.

Badania

Ruch kooperatywny jest dużo bardziej rozwinięty w krajach takich jak Hiszpania, Niemcy lub Wielka Brytania. Warto skontaktować się z istniejącymi inicjatywami, podpytać na co powinniśmy zwrócić uwagę, czego oni się nauczyli po kilka latach działalności.

Pomożecie mi wyszukać takie inicjatywy, zbadać je i porozmawiać z założycielami? Zapraszam na listę mailingową.