Na jakie pytania musimy sobie odpowiedzieć przed założeniem kooperatywy?

Krzysztof Madejski
4 min readFeb 26, 2019

--

Zwróciliście uwagę na kilka wyzwań lub pytań, na które będziemy musieli sobie odpowiedzieć. Dorzuciłem do tej listy kilka swoich. Zachęcam Was do zapoznania się z nimi poniżej i zaangażowania się w dyskusję na liście mailingowej, którą założyłem w tym celu.

Jak bardzo członkowie kooperatywy będą rozproszeni?

W problemach z komercyjnym wynajmem długoterminowym zwracaliście uwagę na problem dojazdu do daleko położonego miejsca odbioru. Wybrzmiało to też w oczekiwaniach: “Taka kooperatywa lepiej by działa, kiedy członkowie mieszkają bliżej siebie”, “To chyba musi być inicjatywa bardzo lokalna, wręcz sąsiedzka”. Czy uda się osiągnąć małe klastry dzielnicowe, czy raczej będziemy musieli rozpocząć od wynajmu miejsc parkingowych w centrum i tam odbierać i zostawiać auta? To także wpłynie na sposób przekazywania samochodów między sobą. Sporo z Was mówiło, że bardziej to widzi jako inicjatywę sąsiedzką i dane pokazują pole do jej zainicjowania.

Ankieta trafiła, głównie do Warszawiaków, choć widać też mocny odzew z Poznania.

Rozłożenie względem dzielnic Warszawy sugeruje Kooperatywę Mokotowską jako potencjalny mocny start. ;-) 17 Mokotowian jest zainteresowanych udziałem w kooperatywie, spośród których 5 rozważa współdzielenie swojego samochodu.

Dzielenie się samochodami

Będziemy mieć skończoną ilość samochodów, oraz dosyć zmienne potrzeby członków. W pewnych okresach możemy mieć większe zapotrzebowanie, na co zwróciliście uwagę “Kolejna kwestia to popularne terminy, święta, majówka — każdy będzie chciał wziąć samochód.”; “Problem jest taki, że auta mogą być potrzebne w tym samym czasie — np. Na ferie zimowe, święta lub Wielkanoc.”

Wydaje mi się, że będzie to największe wyzwanie. Jakie macie pomysły na uregulowanie wynajmu, które nie byłyby wykluczające finansowo?

Warto pewnie będzie wprowadzić roczną składkę / zobowiązanie, żeby uniezależnić się też od trendów wynajmu sezonowego: w lecie będziemy mieć pewnie dużo większe zapotrzebowanie. Nie rozwiązuje to jednak problemu pojedynczych punktów.

Ubezpieczenie

Samochody będą musiały być ubezpieczone na dowolnego kierowcę. Może nam też zależeć na silnym ubezpieczeniu AC. Firmy już teraz oferują firmowe auta, więc sposób na to na pewno jest. Trzeba będzie jednak zbadać możliwości oraz koszty.

Koszty

Zanim zaczniemy prace nad powołaniem kooperatywy trzeba porządnie policzyć koszty.

Będziemy mieć koszty związane z samochodami:

  • Jednorazowe: wykup od właścicieli lub wkład własny w przypadku leasingu
  • Czasowe: ubezpieczenie
  • Per-km: amortyzacja, benzyna, itp.

Do tego dochodzą koszty osobowe:

  • Finanse i księgowość
  • Koordynacja (grafiki, itp.)
  • Utrzymanie: monitorowanie eksploatacji, wykrywanie usterek, wymiana opon

Czy jakieś jeszcze koszty nam dojdą? Które koszty osobowe możemy rozdystrybuować na społeczną pracę członków kooperatywy?

Prywatne samochody członków

Wygląda na to, że mamy szansę odpalić kooperatywę opierając się wyłącznie na samochodach posiadanych już przez członków założycieli. To wspaniała wiadomość! Zastanawiam się teraz w jaki sposób będziemy mogli takim członkom zwrócić włożoną inwestycję? Czy wspólne utrzymanie samochodów (a więc znacząco niższe koszty) będzie już wystarczającym ułatwieniem? Czy może kooperatywa kupiłaby od tych członków samochody spłacając je ratalnie? Zachęcam tutaj do dyskusji szczególnie tych, którzy samochody już posiadają.

Leasing

Jeżeli kolektyw kooperatywy by miał zapotrzebowanie na więcej samochodów, niż członkowie już aktualnie posiadają ciekawym rozwiązaniem wydaje się leasing.

Do plusów należą: płatności rozłożone na raty, ubezpieczenie, serwisowanie, przechowywanie opon zimowych, auto zastępcze w przypadku stłuczki.

Do minusów należą odsetki, które zwiększają koszty i generują sztuczny pieniądz. Inwestycja pieniężna niektórych członków w kupno samochodu dla kooperatywy mogłaby być bardziej efektywniejszą formą. Pytanie także, czy kooperatywie zostanie udzielony leasing ze względu na nietypową formę prawną i większe ryzyko spłaty zobowiązania?

Technologie

Ktoś pytał o aplikację mobilną do wynajmu. Wydaje mi się, że na początek w zupełności wystarczy tabelka online do koordynowania grafiku.

Odpowiedzialność

Co wy sytuacji gdy “ktoś zużywa samochód więcej, ktoś mniej”? Nie wydaje mi się, żeby to było dużym problemem. Będziemy współwłaścicielami tych samochodów, nikt ich z premedytacją nie będzie zarzynał, bo by tylko ograniczał dostępność aut. A normalne zużycie trzeba będzie jakoś średnio oszacować i wliczyć w koszty użytkowania.

Opłaty za członkostwo i wynajem

Jaki model przepływów finansowych byłby optymalny?

Pewnie złożą się na niego następujące elementy:

  1. Opłaty za członkostwo pozwolą nam pokryć koszty stałe i zapewnią płynność finansową. Wprowadzenie rocznego członkostwa może nas uniezależnić od zmiennego zapotrzebowania zależnego od pór roku.
  2. Opłata za dzień / godziny odpowiadająca za to, że inni nie mogą korzystać w danej chwili z wynajętego samochodu.
  3. Opłata kilometrowa za amortyzację: przeglądy, naprawy, wymiany oleju, klocków hamulcowych, itp.

Co dalej?

Zaangażuj się w dyskusję na temat powyższych wyzwań na liście mailingowej lub w komentarzach poniżej.

--

--

Krzysztof Madejski

Uwielbiam morze, góry i prędkość. Zależy mi na równości, środowisku, zrównoważonym rozwoju i zaangażowaniu obywatelskim. In English on https://bit.ly/2SlP2c8