İnternetin yeni adresi izyread.kubilaybayraktar.com

Kubilay Bayraktar
Nov 3, 2018 · 7 min read

Aşağıdaki sorulardan en az birine evet cevabı veriyorsanız, aradığınızı buldunuz demektir.

  • Siz de birçok blogger gibi blog mu yazmak ister misiniz?
  • Bilgi ve tecrübelerinizi insanlarla paylaşmak ister misiniz?
  • Fan sayfası olarak bir web sayfası mı açmak ister misiniz?
  • Sizinde hızlıca açabileceğiniz bir web sayfanız olsun ister misiniz?
  • Kendinize ait bir sosyal medya uygulaması mı oluşturmak istiyorsunuz?
  • İnternette aradığınız bilgiye daha kolay ve hızlı mı ulaşmak istiyorsunuz?
  • İnternette ilgi alanınıza ait içeriklere daha kolay ulaşmak ister miydiniz?
  • İnternette aynı sitelerde gezinmekten sıkıldınız mı?
  • Yeni web sayfaları keşfetmek ister misiniz?
  • İnternete her girdiğiniz yeni şeyler öğrenmek ister misiniz?

İşte bütün bu soruların tek bir cevabı var: http://izyread.kubilaybayraktar.com

Kategorize edilmiş web sayfaları

Image for post
Image for post
Farklı Kategorilerde Sayfalar

Bu uygulama içerisinde yüzlerce web sayfasını barındırıyor. Gün geçtikçe artan web sayfaları daha zengin içeriklere ulaşmanızı sağlıyor. İlgi alanınıza göre filtreleme yaparak o kategorideki sayfaları inceleyebilir ve sayfayı değerlendirebilirsiniz.

Arama

Image for post
Image for post

Aramayı kullanarak aradığınız sayfalara çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. Birkaç anahtar kelime ile bulmak istediğiniz sayfalar tam da karşınıza çıkacaktır. Arama web sayfalarında yapıldığı gibi aynı zamanda içeriklerde de yapılır. Sağ tarafta arama sonucunda bulunan web sayfaları, sol tarafta ise içeriklerde bulunan sonuçlar listelenecektir.

Gözat

Image for post
Image for post

Listelemelerde gezinirken bir sayfaya hızlıca göz atmak isterseniz, sayfanın kapak fotoğrafı üzerinde çıkan göz simgesine tıklamanız yeterli. Bu simgeye tıklamanız halinde sayfa bir popup ta sayfanın anasayfa içeriği görüntülenecektir.

Image for post
Image for post

Buradan içeriği inceledikten sonra eğer ilginizi çektiyse Sayfaya Git butonu ile sayfayı açabilir ve sayfanın tüm içeriklerine göz atabilirsiniz. Eğer ilginizi çekmediyse Kapat butonu ile bu popupı kapatabilir ve sayfalarda gezinmeye devam edebilirsiniz.

Sayfaların Görüntülenmesi

Listeleme sayfalarında gezinirken bir sayfa ilginizi çeker ise o sayfaya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu sizi, oluşturulan o web sayfasına götürecektir.

Image for post
Image for post
Web sayfası görüntüleme

İncelediğiniz web sayfasının anasayfası bir duvar olabilir ya da tek bir sayfa da olabilir. Eğer bir duvar ise karşınıza içerikler listesi gelecektir, eğer tek bir sayfa ise sadece bir sayfa içerik göreceksiniz. Eğer bir duvar anasayfa olarak seçilmiş ise yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere bu sayfanın bu duvar içeriklerinde arama yapabilmek için bir arama çubuğu görünecektir. Buradan bu duvar içerisinde paylaşılmış tüm içeriklerde arama yapabilirsiniz.

Her bir içerik için beğenme butonu ile beğendiğinizi gösterebilirsiniz.

Eğer uzun bir içerik ise “TÜM İÇERİĞİ GÖSTER” butonu görünecektir. Bu butona tıklanarak içeriğin tamamı görüntülenebilir.

Eğer sayfanın sahibi bu duvar içerisinde herkes paylaşım yapabilir seçeneğini işaretlemiş ise yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere “Gönderi Ekle” butonu gözükecektir. Bu butona tıklayarak siz de kendi içeriğinizi ekleyebilirsiniz. Ancak elbette içerik eklemek için sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Sayfa Değerlendirme

Image for post
Image for post
Sayfaların Değerlendirilmesi

Bir sayfayı inceledikten sonra sayfanın içerik kalitesi ve sayfanın içeriklerinin başlık ile uyumluluğu gibi kriterleri de göz önüne alarak sayfayı değerlendirebilirsiniz. Sayfaya 2 ile 5 yıldız arasında bir değerlendirme yapabilirsiniz. Bu değerlendirmeler çok önemlidir, sayfaların üst sıralarda gözüküp gözükmemesini katkısı vardır. Sayfalar ne kadar çok kullanıcı tarafından beğenilirse o sayfanın kullanıcıların karşısına çıkma potansiyeli daha çoktur. Böylece insanların kaliteli olan içeriklerden daha fazla faydalanması hedeflenmektedir.

Arama Sonuçlarının İyileştirilmesi

Image for post
Image for post
Arama Yapılması

Anahtar kelimeler ile arama yapabilir ve çıkan sonuçlardan istediğiniz bir tanesine tıklayabilirsiniz.

Image for post
Image for post
Arama Sonuçlarından Seçim Yapmak

İstediğiniz arama sonucuna tıkladıktan sonra ilgili sayfa açılır. Sayfa açıldıktan sonra size bu sayfanın aradığınız anahtar kelimeler ile ilgili olup olmadığı sorulur. Çok basit ve hızlı bir şekilde ilgili ya da ilgisiz seçimi yapabilirsiniz. Bu şekilde arama sonuçları herkes tarafından iyileştirilmiş olur. Bir sonraki aramalarda daha kaliteli ve isabetli içerikler kullanıcıların karşısına çıkarılmış olur. Elbette bu geri bildirimi verebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

İsterseniz aramalarınızı kaydedebilir ve daha sonra hızlıca bu arama listesinin en güncel haline erişme fırsatı yakalamış olursunuz.

Image for post
Image for post

Duvar

Image for post
Image for post

Duvar menüsüne tıklayarak tüm sayfaların anasayfa içeriklerini listeleyebilirsiniz. Duvar içerikleri her geçen gün yeni ve kaliteli sayfa içerikleri ile güncellenmektedir.

Kayıt Ol

Sisteme kayıt olmak çok kolay ve hızlıdır. Menüden Kayıt Ol menüsü ile kayıt olma süreci başlatılır. Aşağıdaki ekrana email adresinizi girerek onay kodunun mail adresinize gönderilmesi sağlanır. Onaylama Kodu Al butonunu tıkladıktan sonra hemen mail adresinizi kontrol edin.

Image for post
Image for post

Mailinizden onaylama kodunu kontrol edip, buraya girin. Eğer mail hemen ulaşmaz ise isterseniz daha sonra girmek için “Şimdilik Geç” butonunu kullanabilirsiniz.

Image for post
Image for post

Bu adımdan sonra tek bir adım kalıyor, şifre ve adınızın girilmesi.

Image for post
Image for post

Bir şifre belirledikten sonra adınızı da yazarak kaydınızı tamamlayın ve içeridesiniz.

Artık içeridesin istersen kendi sayfanı oluşturabilir istersen de sayfaları takip etmeye başlayabilir ve ilgi alanına ait içerikleri incelemeye başlayabilirsin.

Image for post
Image for post

Beğen simgesi ile sayfaları beğenebilirsin.

Image for post
Image for post

Sayfaları beğendikten sonra;

Image for post
Image for post

Duvarlar menüsü altında Duvarım menüsünden beğendiğin sayfaların tüm içeriklerine erişebilirsin. Ne kadar çok sayfa beğenirse buradaki içerikler de o kadar çok artacaktır. Ayrıca beğendiğin sayfada yeni içerikler geldiğinde de buradan o içerikleri listeleyebileceksin.

Profil

Profil sayfasında oluşturduğun sayfaları ve takip ettiğin sayfaları listeleyebilirsin. Email bildirimlerini buradan açıp kapatabilirsin. Senin sayfaların dışındaki sayfalara girdiğin içerikleri Katkılarım menüsünden görebilirsin.

Sayfa Oluştur

Sayfa oluşturmak çok kolay. Sayfa Oluştur menüsüne tıklaman yeterli.

Burada sayfanın adını girmelisin, sayfanın kullanıcı adını girmelisin, insanların sayfanı daha kolay keşfedebilmesi için birkaç anahtar kelime girmende fayda var, ardından sayfanın kategorisi seçip Sayfa Oluştur butonuna tıkladıktan sonra sayfan hazır.

Image for post
Image for post

Artık sayfan oluştu, şimdi sırada kapak fotoğrafını seçmede. Yukarıdaki adımı tamamladıktan sonra kapak fotoğrafı girmen için buraya yönlendirilirsin.

Image for post
Image for post
Kapak Foroğrafı Yükle

Burada sayfan ile ilgili bir kapak fotoğrafı seç.

Sırada Duvar ayarları var.

Sayfanda duvarı nasıl kullanmak istediğini buradan ayarlayabilirsin.

Liste Görünümü: İçeriklerin tek bir kolon halinde listelendiği görünümdür.

Izgara Görünümü: İçeriklerin 3 kolon halinde listelendiği görünümdür.

Galeri Görünümü: Sadece fotoğrafların ve videoların listelendiği görünümdür.

Gönderi Giriş Kuralı: Bu duvara herkesin gönderi girmesini isteyebilir, ya da sadece editörlerin gönderi girmesini isteyebilirsin. Ya da herkes gönderi girsin ancak benim onayımdan sonra yayınlansın diyebilirsin.

Duvarda resim ve video eklenmesini de açıp kapatabilirsin.

Image for post
Image for post

Menüler ve İçerikler

Şimdi sıra menüleri ve içerikleri organize etmede. Varsayılan olarak 3 menü hazır gelmektedir.

Anasayfa: Kullanıcıların sayfana tıkladıklarında ilk görecekleri sayfa.

Duvar: Az önce ayarlarını yaptığın ve sürekli içerik girişi yapabileceğin sayfa.

İletişim: İletişime geç modülü.

İstersen bu menüleri pasife çekip kendi menülerini oluşturabilirsin, ya da istersen bu menülerin isimlerini değiştirebilirsin.

Menülerden bir tanesi anasayfa olarak işaretli olmalıdır. Anasayfa menüsünü istediğin zaman değiştirebilirsin.

Bir ana menü altında alt menü oluşturabilirsin. İstediğin kadar menü oluşturabilirsin.

Varsayılan olarak oluşturulan menüleri silemezsin sadece pasif hale getirebilirsin. Ancak kendi oluşturduğun menüleri silebilirsin, ancak burada içeriklerin de silineceğini gözden kaçırmaman gerekir.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Menülerin Sayfada Listelenmesi

Menülere içerik eklemek için İçerik Ekle ya da Güncelle menüsünü kullanabilirsin. Buraya tıkladığında içerik editörü açılır. Buradan zengin içerikli bir sayfa oluşturabilirsin.

Alttaki araç çubuğundan içeriğin en altına yeni metin ya da görsel ekleyebilirsin.

İçerik araç çubuğunda;

T düz metin, H1 en büyük başlık, H2 orta boy başlık, H3 küçük boy başlık, tırnak işareti alıntı eklemeni, bağlantı simgesi link eklemeni, tablo simgesi tablo eklemeni, resim simgesi bilgisayarından resim yüklemeni, çoklu resim simgesi daha önce yüklenen resimlerden seçim yaparak resim eklemeni sağlar.

Ayrıca youtube video bağlantısını kopyalayıp buraya yapıştırabilirsin.

Alttaki araç çubuğuna ek olarak sol tarafta her paragrafın hizasında o paragrafta gezinirken bir araç çubuğu menüsü belirir. Bu menünün üzerine gelinirse aşağıdaki gibi bir araç çubuğu belirir. Bu araç çubuğunda alttakine ek olarak sola,sağa ve ortaya hizala seçenekleri vardır. Bunlar metinlerin hizalamaları için kullanılabilir.

Herhangi bir paragrafı komple silmek için en sağdaki X simgesi kullanılabilir.

İçeriğinizi bu editörü kullanarak oluşturduktan sonra Yayınla butonu ile yayınlayabilirsiniz, ayrıca Ctrl+S tuş kombinasyonu ile de içerik yayınlanır.

Image for post
Image for post

İletişim menüsünü aktif edersen insanların sayfandaki İletişim menüsünden seninle iletişime geçmesini sağlayabilirsin. İletişim menüsüne tıklandığında aşağıdaki form açılır. Buradan insanlar seninle iletişime geçmek için mesajlarını gönderebilirler.

Image for post
Image for post

İletişim sayfasından gönderilen geri bildirimleri sayfa ayarlarında Geri Bildirimler menüsünden inceleyebilirsin.

Image for post
Image for post

Sayfan ile ilgili tüm ayarlamaları ve içerikleri tamamladıktan sonra artık sayfan yayınlanmaya hazır olduğunda sayfanı yayınlayabilirsin. Ancak sayfanı yayınlayabilmen için bir kapak fotoğrafı seçmen ve anasayfanın içeriğinin dolu olması zorunludur.

Artık sayfanı da yayınladığına arkana yaslanıp insanların senin bu bilgi ve deneyimlerinden faydalanmasını bekleyebilirsin. Sayfanın ne kadar başarılı olduğu görebilmek için sosyal medya ortamlarında sayfanı paylaşabilir ve farkındalık oluşturabilirsin.

Ancak insanların senin sayfanı aramalarda bulup değerlendirerek üst sıralara çıkarabileceğini de unutma :)

Image for post
Image for post

Özetle, bu uygulama ile kaliteli içeriklerin yine içerik tüketicileri tarafından değerlendirilerek daha ulaşılabilir hale getirilmesi hedeflenmektedir.

Sende ister keşfet, ister keşfedilmek içini yerini al.

http://izyread.kubilaybayraktar.com

http://kubilaybayraktar.com/

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store