Yapay Zeka Ne Kadar İleri Gidebilir?

Image for post
Image for post

Direk cevabı vereyim: Bir insan zekasına sahip olabileceğine inanmıyorum.

Elbette teknoloji çok hızlı ilerliyor, bundan 30 sene önce ile şimdiyi kıyasladığımızda epey yol kat ettik. Ancak şurası da bir gerçek teknolojinin daha çok başındayız, yani bundan 50 yıl önce teknoloji dediğimiz şey ile şimdiki teknoloji dediğimiz şey arasında uçurumlar var. Dolayısı ile teknolojiye dair henüz yolun başında olduğumuz bir gerçek.

Bundan yıllar önce birçok kişinin hayal bile edemeyeceği ya da hayalini kursa dahi gerçekleşmesine inanamayacağı birçok düşünce hayat buldu. Kim bilir ilerleyen zamanlarda aklımızı başımızdan alacak ne gibi gelişmeler olacak. Bunlardan merakla beklediğim listemde ilk sıradaki gelişme ise hologramın hayatımıza girmesi olacak. Yani bir spor müsabakasını, bir oyunu hologram olarak üç boyutlu olarak izlemek ve oynamak. Gayet olsaı gördüğüm bu teknolojiyi umarım deneyimleme fırsatı bulurum. Bu konuda da epey yol alınması gerekiyor ancak neden olmasın.

Gelelim yapay zeka konusuna;

Yapay zeka, gördüğüm kadarı ile makine öğrenmesinden başka birşey değil gibi duruyor. Makine öğrenmesi elbette çok faydalı ve insanların yaptığı birçok işi insanlardan yüzlerce binlerce kat daha hızlı yapabilecek potansiyele sahip. Ancak sonuç olarak baktığınızda siz neyi kodlarsanız yani yazılıma hangi koşulda ne yapacağını kodlarsanız, ya da hangi koşulda hangi seçimlerden birini yapacağını kodlarsanız o da onu yapar. Yani sizin kodlamadığınız, ona öğretmediğiniz birşeyi ondan beklemeniz pek normal değil. Ben yapay zeka deyince beynin tam anlamda bir simülasyonu gibi anlıyorum ve böyle birşey bekliyorum. Bu kapsamda düşündüğümüzde yapay zeka için daha çok yol var. Ancak olayları kendi bilgisi dahilinde yorumlama ve yine kendi listesi içerisinden çıkarım yapma olarak indirgersek, elbette bunları yapmasını beklerim bunlar çok üstün bir hesap kitaba gerek duymadan yapılabilecek şeylerdir.

Daha google translate bile tam anlamıyla doğru çeviri yapamıyor iken hangi yapay zekadan bahsediyoruz.

Her gün belki milyonlarca kullanıcı google translate kullanıyor, böylesine büyük bir veri akışı da var iken neden google translate tam istenen sonucu veremiyor.

Ne zaman yapay zeka tamamdır deriz?

Çokça örnek verilebilir ancak bir örnekle bu soruya cevap verebiliriz.

Yapay zeka bir roman yazdığında işte tam anlamıyla bir yapay zekadan söz ediyoruz diyebiliriz.

Buna benzer çalışmalar yapılmış olabilir ancak benim kastettiğim ile uzaktan yakından alakası yok bunların. Yazacağı romanda dair hiçbir girdi vermeden onun kendi yaratıcılığı ile bir roman yazdığını düşünmeye çalışın.

Düşündüyseniz artık benimle aynı fikirdesiniz.

Bugün mümkün olacağını düşünmüyorum ama yarın nelere gebe bilmiyoruz.

Merak edelim ve araştıralım…

Written by

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store