Nokia vstala z mŕtvych v (takmer) plnej zbroji

Okamih, na ktorý čakal svet, sa odohral na tohtoročnom MWC 2017 (Mobile World Congress). Fínska spoločnosť HMD Global, ktorá má licenciu na produkciu mobilných telefónov Nokia, prezentovala v katalánskej Barcelone trio smartónov s OS Android a dočkali sme sa novej Nokie 3310.

Nokia 3310 je moderný retro mobil


Tiež vás chytila nostalgia? Históriu Nokie 3310 začala písať jej staršia sestra Nokia 3210 — prvý mobil, ktorému netrčala z tela anténa.

Z pohľadu predaja bola “tridvadesiatka” (~160 miliónov predaných kusov) úspešnejšia, než Nokia 3310 (~126 miliónov predaných kusov).

Mala napríklad T9, teda prediktívne dopĺňanie slov pri písaní správ, 5-riadkový monochromatický displej a (teraz sa podržte) tri hry, z ktorých si minimálne kultovú Snake [Háďa] pamätá takmer každý. Chvíľu na to uviedli Fíni na trh vylepšenú Nokiu 3310. Tá ponúkla navyše napríklad vibračné zvonenia.

Na trh sa už chystá Nokia 3310 (2017) vo verzii single aj dual sim. Má pekný farebný displej, kvalitnú konštrukciu, moderný retro dizajn, multimediálne funkcie, pričom sľubuje výdrž okolo dvoch týždňov. A cenovku by mala mať okolo 60 EUR.

Trio s panenským Androidom

V tieni “hlúpej” Nokie 3310 sme sa dočkali aj smartfónov. Nokia 6 je namakaný a kvalitne spracovaný smartfón s veľkým displejom. Výkon je jej druhé meno napriek tomu, že ide “len”/ o vyššiu strednú triedu. Nokia 5 má rovnako prémiové telo vyrobené z hlinníka a prekvapivo solídne parametre. Zaujímavá je aj polykarbonátová Nokia 3. Tá nieje o nič zásadne ukrátená, pričom 150 EUR je za ňu mimoriadne prijateľný peniaz. Toto trio fascinuje novinársku IT obec aj celý svet. Okrem kvalitnej konštrukcie a ponúknutých parametrov sa môžu nové smartfóny od Nokie pochváliť aj panenským OS Android Nougat od Googlu bez akýchkoľvek úprav. Tlieskam v stoji. Toto je Nokia ako sme ju poznali a teraz je späť. Neuveriteľné.

Porazí Apple iPhone 8 a Samsung Galaxy S8?

Vrabce čvirikali, že na trh v tomto roku príde aj premiová rada, ktorá by mala konečne vypáliť rybník americkému iPhonu od Apple a kórejskému Samsungu.

Už teraz urobila Nokia rozruch a zatienila všetko ostatné na kongrese v Barcelone. A eso z rukáva pritom ešte nevytiahla.

Nokia je synonymom mobilného priemyslu a roky definovala a udávala trendy. Po páde z poriadnej výšky po príchode iPhonu je konečne spať v hre.