Jak se žije v Křemíkovém údolí

Hned jak jsme dostavěli kůlnu, sbalili jsme všech pět švestek a vyrazili bydlet za oceán, do Silicon Valley. Kůlna se do letadla nevešla, ale stejně by to bylo nošení dříví do lesa, protože většina domů tady je postavena stejným způsobem. Nakonec v jedné takové kůlně bydlíme (akorát je dvoupatrová).

Že se v Silicon Valley inovuje jak o život asi tušíte. Taky možná víte, že tu sídlí známé firmy (Intel, Google, Facebook, Apple, Netflix…), že je tu kupa startupů, inkubátorů, investorů a hipsterů. Co ale asi nevíte, je jak Silicon Valley vypadá.

Budete překvapeni, ale Silicon Valley je opravdu údolí. Z obou stran ho svírají hřebeny, které jsou poměrně vysoké (přes 1000m), když uvážíme, jak blízko je oceán. Z druhé strany je obrovská mořská zátoka (San Francisco Bay), spojená s Tichým oceánem úzkou Golden Gate, přes kterou se klene onen slavný most.

Image courtesy of the U.S. Geological Survey

Silicon Valley (na mapě červeně) je vlastně oblast kolem města San Jose, ale nedá se říct, že je nějak striktně geograficky vymezené. Na severozápadě na něj navazuje úzký poloostrov, na jehož severním konci je San Francisco. Mezi těmito dvěmi městy je kontinuální, i když velmi úzký pás osídlení. Jo a taky se tu hodně používá Comic Sans.

Většinu osídlení tvoří nízké (1–2 podlažní) domky a apartmánové komplexy a menší obchodní střediska nebo kancelářské budovy. Průmyslové budovy jsou tu samozřejmě také, ale vzhledem k celkové ploše Silicon Valley nejsou dominantní a jsou soustředěné na severozápadu San Jose. Všude je plno zeleně (stromořadí, parky, zahrady) a téměř všude jsou chodníky. Na mnoha hlavních ulicích jsou vyznačené pruhy pro cyklisty.

Hodně mě překvapilo, jak krásná je příroda v bezprostředním okolí. Santa Cruz Mountains na západě jsou zalesněné, Diablo Range na východě tvoří travnaté kopce. Téměř odkudkoliv z údolí vidíte aspoň malý kousek hor. Kopce přilehlé k údolí jsou řídce osídlené (jsou zde nejdražší domy a vinice). Časté jsou turistické trasy různé obtížnosti i cyklotrasy. Žijí zde medvědi a pumy (mountain lion). Pumy jsou docela problém, protože se sice dospělých bojí, ale na děti nebo psy si klidně troufnou (a proto máme rádi ostrovy).

Pro nás vnitrozemce je úžasné jak blízko je Tichý oceán. Hodinu cesty autem se dostanete na tři různá místa na pobřeží: Santa Cruz, Half Moon Bay a Pacifica/San Francisco. Pobřeží je rozmanité, divoké a z části opuštěné.

Když vás omrzí příroda, necelou hodinu autem je velkoměsto s mrakodrapy, mosty, přístavem, obchody, restauracemi a kavárnami, kopcemi, tramvajemi a trolejbusy (české výroby), plné úžasných míst a výhledů. Přitom si díky geografickým limitům zachovalo rozumnou velikost, můžete ho celé objet za den na kole. A pokud máte rádi espresso, je tu několik vynikajících pražíren.

Silicon Valley je zkrátka ideálním místem pro život. Má to ale jeden háček: Myslí si to další tři miliony lidí. A tak je tu dost draho. Pronájem dvouložnicového bytu (v Čechách by se řeklo 3+1) vyjde zhruba na 3ooo USD měsíčně. Ale o tom někdy příště.