Montara Beach v prosinci

Nejlepší pláže od San Francisca po Big Sur

Většina našich návštěv si nechá na pobřeží Kalifornie málo času, protože chtějí vidět Yosemite, Death Valley, Grand Canyon a další věci známé v Čechách. Přitom hned za kopcem je největší oceán na zeměkouli a fantasticky rozmanité pobřeží s desítkami nádherných pláží. Tichý oceán je divoký živel a není lepší způsob jak pocítit jeho sílu, než strávit den na pláži.

Bohužel, léto není nejlepší doba, kdy vyrazit na pláž. Rozdíl teploty vzduchu a moře způsobuje, že se nad pláží tvoří tzv. nasrávací mrak. Představte si, že je 35 stupňů, takže vyrazíte k moři. Cestou jede klimatizace v autě naplno, abyste se neuvařili. Jak přijíždíte k pobřeží, vidíte, že nad mořem visí mrak, který končí asi 100 metrů nad pevninou. Na pláži je zataženo a zima.

Nasrávací mrak nad Asilomar Beach. Vlevo nad pevninou svítí slunce

Mrak nad pláží se většinou odpoledne rozpadne, ale taky nemusí. Naproti tomu na podzim a na jaře bývá celý den hezky slunečno a díky tomu i teplo. I když teplota vzduchu málokdy přesáhne 30C, pocitová teplota na slunci je mnohem větší. Vzduch ochlazuje pacifik, ale slunce má sílu — San Francisco je zhruba na stejné rovnoběžce jako Sicílie.

Úplně nejhezčí jsou pláže v prosinci. Přes den bývá hezky a západ slunce je brzo, což oceníte hlavně když máte malé děti — i když zůstanete až do západu, jste doma včas a děti stihnou jít brzo spát;)

Západ slunce na Carmel Beach, 27. prosince

Nicméně počasí je velmi subjektivní záležitost, a tak je běžné na jedné pláži vidět někoho se koupat a někoho v zimní bundě a čepici. Záleží odkud přijíždíte.

Half Moon Bay State Beach

S koupáním to není žádná sláva, voda je dost studená. Pokud nejste úplný bačkory, dá se udělat pár temp i bez neoprenu. Pokud vás ovšem nespláchne vlna nebo proud vracák. Před pobřežím nejsou žádné ostrovy, o které by se vlny rozbíjely, takže při přílivu mohou být dost vysoké a mají obrovskou sílu. Díky tomu se také tvoří rip current, silný proud směrem do oceánu. Když vás proud chytne, musíte nejdřív plavat podle pobřeží, pak teprve ke břehu.

Na některých plážích se platí parkování $10 a často nelze platit kartou — vemte si hotovost. Lísteček ze state beach si schovejte, platí celý den na všechny state parky (včetně pláží).

A teď už slibované nejlepší pláže. Předpokládám, že jedete po Highway 1 ze San Francisca na jih.

Grey Whale Cove

Kousek na jih od Pacificy, za tunelem na Devil’s Slide, je jedna z nejhezčích pláží — Grey Whale Cove. Parkoviště je vlevo od silnice, musíte ji přeběhnout a sejít kopec dolů na pláž. Vpravo je nudistická část, ale nahých lidí je málo. Nejzajímavější jsou kraje, kde se vlny rozbíjejí o skály a kde rostou černé škeble.

Bean Hollow / Pebble Beach

Pebble Beach má zajímavou geologii, díky čemuž zde můžete prozkoumat různě barevné kameny, skalní útvary tafoni a přílivová jezírka, tide pools. Nejlépe je přijet za odlivu, kdy z moře vystoupí skalnatý břeh, na kterém zůstávají “kaluže” vody plné života — sasanky, kraby, řasy. Letos snad znovu uvidíte i hvězdice, které v letech 2013/14 zlikvidoval virus. Kdy bude odliv můžete zjistit na internetu, třeba tady.

Team Beach / Panther Beach

Panther Beach

Panther Beach je divoká pláž, doslova i přeneseně. Není zde žádné parkoviště a záchody, jen polní cesta vedle kolejí. Při parkování dejte pozor, konec je spíš pro terénní auta. Po sestupu korytem potoka (voda v něm je jen když prší) se dostanete na menší pláž, ze které projdete skalním tunelem na druhou, větší pláž. Díky hrubšímu písku je zde strmější břeh a silnější vlny. Při přílivu se může stát, že se zpátky nedostanete suchou nohou, tak dávejte pozor.

Manresa a Sunset Beach

Manresa State Beach

Mezi Santa Cruz a Monterey se táhne dlouhá, široká písečná pláž, přerušená jen občas řekou nebo vjezdem do přístavu. Po celé délce má podobný charakter, blízko Santa Cruz je ale moc lidí a voda špinavá. Kousek dál jsou dvě pláže, Manresa a Sunset, kde stojí za to zastavit. Obě jsou si podobné (je to nakonec vlastně jen jedna dlouhá pláž). Vysoký rozpadající se útes, na něm řada domů, široká placatá pláž, kde se někdy za odlivu tvoří jezírka v písku, ideální pro děti.

Sunset State Beach v dubnu, kdy je vegetace ještě zelená

Tyto dvě pláže mají navíc speciální schopnost: Jelikož jsou v zálivu, jsou někdy už mimo nasrávací mrak, který se táhne od Monterey rovně přes oceán do Santa Cruz;) Pozor na žraloky, sice jsme tu viděli zatím jen delfíny, ale Manresa má vysoký “shark index”, ať už to znamená cokoliv.

Asilomar Beach

Asilomar Coastal Trail

Pokud byste měli na pobřeží Pacifiku navštívit jen jednu pláž, měla by to být Asilomar Beach na poloostrově za Monterey. Je zde všechno: Široká vykydávací pláž se světlým pískem ve Spanish Bay, skály, přílivová jezírka, malé pláže v zálivech a zvláštní modrá voda, která má několik odstínů (teda když svítí slunce). Kolem pláže vede dlouhý trail (=stezka), vlastně se dá dojít až do Monterey.

Navíc můžete navštívit Asilomar Conference Grounds, vzácný příklad hezkých staveb v USA, postavený ve stylu Arts and Crafts v letech 1913–1928. Je tam dokonce i bufet, kde si můžete koupit kafe a jídlo, což je u přírodní pláže naprosto mimořádné. Cestou procházíte přes dunu s naučnou stezkou, kde se místní ochránci snaží vysazovat původní rostliny.

Asilomar Beach Boardwalk

Parkovat doporučuju přímo u cesty mezi pláží Spanish Bay a Asilomar Conference Grounds. Tak budete mít po ruce všechno — pláž, skály, písečnou dunu i bufet.

Pfeiffer Beach

Pokud se dostanete až na Big Sur, nenechte si ujít Pfeiffer Beach. Není lehké ji najít a není jisté, že se vám podaří na ni dostat. Je to jedna z mála přístupných pláží na jih od Carmelu, takže se často zaplní už dopoledne, přesto že odbočka z Highway 1 není značená. Potom pod odbočkou stojí ranger s vysílačkou a pustí vás dolů na 2 míle dlouhou přístupovou cestu jen když se dole uvolní místo. Pláž se platí a neberou karty.

Pokud se vám podaří najít odbočku a vystát frontu, určitě nebudete zklamáni. Je to možná nejhezčí pláž mezi San Franciscem a L.A. Na jedné straně je záliv, na druhé dlouhá rovná pláž. Uprostřed jsou skály s tunely, skrz které duní vlny. Díky své poloze, daleko od měst, je příroda divoká a čistá. Někdy je možné najít zvláštní fialový písek.


Hezkých pláží je na jih od San Francisca daleko víc, snažil jsem se vybrat ty nejzajímavější a nejhezčí. Pokud máte pouze jeden den, zkuste dojet až na Asilomar Beach. Pokud nechcete jezdit tak daleko, stavte se na Pescadero, Greyhound Rock nebo Shark Fin Cove. Nebo prostě zastavte tam, kde se vám to líbí:)