Civciv Sağlığı ve Kuluçka Temizliği

Kuluçka Makinesini temizleme aşamasında kesinlikle kimyasal içerikli temizlik ürünleri kullanmayınız. Kuluçka makinesi portatif yıkanabilir durumda ise sıcak veya ılık su ile yıkayınız. Portatif değil ve böyle bir imkanınız yok ise kuluçka makinesini her kuluçka sonrası sıcak su ile silinmesini öneririz.

Kuluçka makinelerini dezenfekte ederken kimyasal temizlik maddeleri kullanmanızda neden sakınca var diye soracak olursanız, kimyasal katkılı ilaçlar temizlik sonrasında tam çıkarılmaz ise yeni kuluçka döneminde içeride kalan kimyasal artıklar civcivin oluşum esnasında sakat kalması veya boğularak ölmesine neden olabilir, bu nedenle elinizden geldiği kadar kuluçka temizliği esnasında kimyasal ilaçlar kullanmadan temizlemeye özen gösteriniz.

Diğer bir yandan iki kuluçka arasındaki zaman uzunsa yani sürekli üretim yapmıyorsanız makinenizi kimyasal ürünlerle de temizleyebilirsiniz. Havalandırma süresi bir haftayı buluyorsa sorun olmayacaktır. Sizler makineyi aldığınız fabrika yada ürünün kullanma kılavuzuna mutlaka uyunuz, kuluçka makinesi almış olduğunuz üretici, kuluçka makinesi ile ilgili kullanım kılavuzu göndermektedir.

Kuluçka makinesi ile üretimde civciv sağlığı önemli ise çıkım sürecinde asla makine kapağını açmayın, yumurtadan çıkan civcivler 48 saat aç durabilirler, makine kapağını açarsanız diğer yumurtaların sertleşmesine neden olur ve bir çoğunun yumurta içinde boğulup ölmesine neden olursunuz. Civcivler doğaları gereği yumurtadan çıktıkları ilk 3 gün belirli bir ısı ve neme ihtiyaç duyarlar, bu nem ve ısıyı sağlayamaz iseniz bir çoğu yaşamını yitirir. Kuluçkadan yeni çıkan civcivler 3 gün veya 5 gün kadar kuluçka makinesi içinde kalmaları onlar için daha iyidir bu zaman zarfında makinedeki nem olayını bitirmeli sadece ısıtıcı olarak kullanılmalıdır.