Kuluçka da Başarılı Üretim Nasıl Yapılır?

İlk başta tam otomatik kuluçka makinesine koyulacak yumurtaları seçerken, yumurtaların döllü olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca embriyo gelişimi sırasında, embriyoların sağlıklı olarak gelişimlerinin sağlanması için gereken şartların kusursuz yerine getirilmesi gerekmektedir. Bütün bunların hepsi sağlandıktan sonra geriye kalan en önemli unsur civcivlerin sağlam ve sağlıklı bir şekilde zamanında yumurtadan çıkabilmelerinin sağlanmasıdır.

Otomatik kuluçka makinası ile çıkım yapılarak başarılı sonuç elde etmek için gerekli olan 5 ana unsur vardır.

1) Temizlik
2) Sıcaklık
3) Nem
4) Havalandırma
5) Çevirme Sistemi

Dikkat edilmesi gerekenler

Civciv çıkartma makinası her kullanımdan önce iyice temizlenmeli ve sterilizasyonu sağlanmalıdır. Ayrıca kuluçka makinası bulunduğu ortam çok fazla güneş almamalı, hava sirkülasyonundan uzak olmalı ve aynı zamanda temiz hava bulunan bir yerde olmalıdır. Kuluçka makinesinin yakınında bir soğutucu ya da ısıtıcı olmamalıdır.

Tavuk, ördek, hindi gibi kümes hayvanlarının yumurtalarının kuluçkaları için gereken ısı ve nem arasında ufak ufak farklılıklar vardır. Embriyoların yumurta kabuğuna yapışık kalmaması için çevirmeninde çok büyük önemi vardır çünkü çevirme düzenli yapılırsa yapışma sorunu olmayacaktır. Döllü yumurtalar kuluçka makinesine yerleştirilmeden 1 gün önce tam otomatik kuluçka makinesi çalıştırmalı ve yumurtalar için gerekli değerler sağlanmadan yumurta temizliği yapılmadan yumurtalar makineye dizilmemelidir.