Nitratlı gübre muhtar ve aza denetiminde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 81 ile gönderdiği talimat ile kırsaldaki tarım teşkilatının yanı sıra kooperatif, birlik, ziraat odaları, muhtar ve azaların nitratlı gübrelerin tarlaya uygulamasında görev yapacağını bildirdi. Terör örgütlerinin patlayıcı yapımında kullandıkları için önce yasaklanan sonra da kontrollü olarak kullanılmasına izin verilen nitratlı gübre konusunda deyim yerindeyse kırsalda seferberlik ilan edildi.

Tarımsal Haberler Burada; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Vekili Mesut Akdamar imzası ile 81 İl’e gönderilen talimat ile nitratlı gübrelerin tarlaya uygulanmasında Tarım Bakanlığı teşkilatının yanı sıra ziraat odaları, birlikler, kooperatifler, muhtar ve azaların görevlendirilmesi istendi. Patlayıcı yapımında kullanıldığı için Bakanlar Kurulu kararı ile 26 Haziran 2016 tarihinden itibaren satış ve dağıtımı yasaklanan nitratlı gübrelerin satış ve dağıtımına bu ayın başında izin çıktı. Amonyum nitratlı gübrelerin tarımda kullanımı tamamen yasaklanırken, kalsiyum nitratlı gübrelere e-reçete ile satışına izin verildi. Potasyum nitratlı gübrelerin satışı ise tamamen serbest bırakıldı.

Nitratlı gübre muhtar ve aza denetiminde

E- reçete ile satışına izin verilen Kalsiyum Amonyum Nitrat CAN 21 ve CAN 26 gübrelerinin tarlaya uygulanmasına sıkı denetim getirildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri personelinin gözetiminde bu gübrelerin tarlaya uygulanmasına karar verildi. Ancak, üreticilerin ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinin bu iş için personelin yetersiz kalacağı uyarısını dikkate alan Bakanlık, yeni bir talimat yayınlayarak kırsalda seferberlik ilan etti. Tarımsal Haberler