Tavuk ve Civciv Neler Yemeli

Tavuklar kışın ne yemeli? Açıkta yetiştirilen tavuklar bulabildikleri birçok küçük canlıları yiyerek protein ihtiyaçlarını karşılarlar. Fakat kışın o canlılar yok denecek kadar azalır. Siz tavuklara kıyma, haşlanmış yumurta, kavrulmamış ay çekirdeği, soya ve çiğ balık verin. Balık tavuklara çok faydalıdır. Tavuklarınızı kapalı yerlerde tutuyorsanız sadece kışın değil her zaman bunlardan verebilirsiniz. Yumurta tavukları yemi de protein için iyi kaynaklardandır.

Kelp: Amerika’da okyanus kıyılarında çok bulunan geniş yapraklı kahverengi bir deniz yosun türüdür. Sadece tavuklar için değil bizim için de hayati önem taşıyan birçok minerallere sahiptir. Kapalı alanlarda yetiştirilen ve yumurtlayan tavuklara verilmesinde büyük yarar var.

Özel Yemler:
1- Civciv yemi: Özellikle civcivlerin ilk 6 haftasında sadece bundan vermek yeterli olabiliyor.

2- Yumurtlayan tavuklar için, onların bünyelerinden yumurtalara giden hayati maddeleri telafi edecek “yumurta yemi” yapılmış. Gerçi hiç de telafi edemiyor. Ayrıca uzun vadede zararı çok büyüktür. Ani çökmeler, ani yaşlanmalar olur ve üç yıldan fazla yaşayamazlar.

3- Etlik cinsler için Yem: Sadece civcivlerin kesim zamanına kadar verilir. Kimseye hiçbir amaçla tavsiye etmem.

Tavsiyeler: Çok kişiler tarafından denenmiş ve büyük faydası görülmüşse onlardan da verebilirsiniz. Yalnız dikkatli olun hiçbir zaman tavukları sadece bir iki çeşit şeyle beslemeyin. Ne kadar zengin çeşitte yiyecek, o kadar sağlıklı tavuk demektir.

Tavuk ve Civciv Neler Yemeli

Küçük civcivler için: 6 haftalık oluncaya kadar özel civciv yemi verseniz daha iyi olur. Su asla eksik olmamalı. Özel civciv yeminin ve suyun yanı sıra salata yaprakları, haşlanmış yumurta ve temiz toprak verebilirsiniz.

Su: Su içmek tavuklar için bizden çok daha önemlidir. Birkaç saat susuz kalan tavukların sindirim sistemlerinde bozulmalar, ölüme sebep olan zehirlenmeler gözlemlenmiş. Civcivlere de tavuklara da her an gözlerinin önünde temiz su sağlamalısınız.

Tavuklara ve 6 haftayı aşmış civcivlere neler verilebilir?
Aşağıdaki 4 madde her gün olmalı, tavuklar bunlardan hiç mahrum kalmamalı.