כאן גרים בכיף- איך מצרפים חיה נוספת הביתה

הרמוניה בבית זה דבר נפלא. השקט הזה כשהכל כשורה, כולם כבר מכירים ומכילים את השטויות של כולם והמגזימים שבינינו אפילו למדו לאהוב את החינניות שבדבר. אבל מה לעשות, הרמוניה זה דבר נזיל ולפעמים גם אירועים חיוביים יכולים לטלטל אותה. קחו למשל התרחבות של המשפחה, מעבר דירה או טיול שורשים לרומניה בהובלת הדודה המפנקת רגינה, שהפעם דאגה שתכירו טוב טוב את 30 בני המשפחה הכי קרובים בשבוע צפוף..
עכשיו נוסיף למשוואה את העובדה שלא כל בני המשפחה יודעים לדבר או ללכת על 2 רגלים, אבל גם להם יש הגיון משלהם וצרכים שמשפיעים על שיווי המשקל העדין הזה שנקרא הרמוניה. לא תמיד נוכל לשבת ולהסביר להם שעכשיו מצטרף עוד חתול הביתה ואנחנו מצפים מהם לגלות בגרות וסובלנות או להגיד שהם עוד יראו שזה לטובה. אז נכון, זה לא עניין טרוויאלי, אבל אם נערכים אליו נכון ופועלים עם תוכנית ואהבה, יש סיכוי טוב שתשדרגו את ההרמוניה בבית. מה שבטוח, סיפורים מצחיקים הולכים להיות לכם בכמויות! זה זמן טוב להוריד מהבוידעם את מלאי האינטליגנציה הרגשית, הסבלנות והנחישות שלנו ובואו נלמד איך עושים את זה נכון:

קובי ואיילת הם שני חברים טובים שלי, לשניהם יש חתולים. רצה קופידון והם מצאו את עצמם יחד בזוג! קולולו! 
 הגיע שלב המעבר לגור יחד, ממנו כולנו התרגשנו וחששנו גם יחד. ג’וני של איילת משוכנע שהוא לא פחות מטיגריס בסוואנות הקשוחות של אפריקה וריינה של קובי רואה עצמה בת אצולה בריטית ולא מתחברת לגינונים של כח. כולם צריכים לעבור לגור יחד בבית של קובי וריינה… צו השעה קרא לכולנו להתכנס ולתכנן אסטרטגיה. כזו שתדע להכיל את המרקם המגוון והעדין שיש פה. גבר, אישה, חתולה וחתול הופכים למשפחה.

חתולים הם חיות טריטוריאליות והם מרגישים מאוימים כשחתול חדש נכנס להם לטריטוריה ומאיים על המזון והמרחב שלהם. כך החתול הותיק ירגיש. החתול חדש, שמכיר את כללי המשחק, מבין שהוא בטריטוריה של מישהו אחר, הוא ירגיש מפוחד וחסר בטחון (ובצדק!). שניהם יהיו מאוד דרוכים וחסרי שקט בהתחלה, אך זה צפוי להתמתן ולהשתפר מיום ליום. לכן, חשוב לעשות הכל בהדרגה ולאט, לתת מספיק תשומת לב לחתול הוותיק ותמיכה ואהבה לחדש. להקשיב לקצב שלהם. בכל פעם שהם מפגינים אגרסיביות או חוסר נוחות לאור ההתקדמות בתהליך, יש לחזור אחורה שלב אחד ולנסות שוב.

התוכנית!

בשלב ראשון מארגנים את הבית כך שיהיו בו שתי טריטוריות (חדרים) נפרדות, בכל אחת יהיה חתול אחד. בכל טריטוריה יהיו מקום לישון, להסתתר, ארגז צרכים, כלי אוכל ומים, מקומות מרבץ, משחק, גירוד ובכללי סביבה נעימה ורגועה ככל האפשר. עדיף להביא לכל חתול את הציוד שלו, המוכר לו, זה יוצר לו תחושה של סביבה צפויה ובטוחה יותר, דבר שיעזור לו להרגע. הדבר נכון במיוחד לגבי החול בארז הצרכים- עדיף להתמיד בחול שהוא רגיל אליו. יש להקפיד שהחדר סגור והחתול לא יכול לברוח דרך הדלת או החלון. הם יריחו ויהיו מודעים לקיום אחד של השני, אך לא יראו זה את זה

בשלב השני, נערוך היכרות ראשונית בהרחה- ניקח שני בדים ונלטף כל חתול עם אחד מהם, כך שיהיה מלא בריח שלו/ה (איזורים עם ריבוי בלוטות המפרישות ריח הם הפנים והלחיים). ואז נחליף- נניח כל בד בטריטוריית האחר, שיתחילו להתרגל לריח זה של זה. אפשר לשים ליד הבד חטיף טעים כדי לעודד התקרבות אל הבד וליצור קונוטציה חיובית. אם החתול מגיב באגרסיביות לריח החתול השני, יש לשהות בשלב זה עוד ולבצע עוד החלפות עד שאינם מגיבים יותר

בשלב השלישי, נתקדם לקרבה פיזית בהדרגה- נקרב את צלחות המזון שלהם לגבול בין הטריטוריות, שיריחו וירגישו בנוכחות זה של זה בזמן האוכל. בהמשך נאפשר להם גם לראות זה את זה כשביניהם חיץ שלא מאפשר מגע (לדוגמא דרך חלון או רשת דקה).

בשלב הרביעי, נתחיל להחליף בין הטריטוריות. כל חתול ייחשף אל ריחו של החתול השני ויתחיל להכיר את האיזור הנוסף בבית (זה בעיקר נכון לחתול החדש). מומלץ להקדיש תשומת לב לחתול הוותיק, שתהיה לו חוויה חיובית. נבצע את ההחלפות כל יום, למשך שבוע לפחות.

בשלב החמישי, נערוך את האיחוד המרגש. נפתח את המרחב ונאפשר להם להתקרב בקצב שלהם, תוך בקרה ותשומת לב שלנו. תחילה מפגשים קצרים ובהדרגה נאריך כל מפגש. אם מופיעה התנהגות תוקפנית, נפרידם בשקט וללא דרמה. ניתן לנסות לשחק איתם כדי להפוך את האוירה לנעימה יותר. באם המפגש עובר בשלווה יחסית, נאריך את המפגש הבא.

משך תהליך ההיכרות משתנה מחתול לחתול ובעיקר תלוי בהם. יש להשמע לקצב הנינוח להם ולא להאיץ בהם. בכל פעם שמופיעים סימני תוקפנות, נחזור שלב אחד אחורה ונמשיך משם

חשוב! כשמתכננים את השגרה שלנו לאחר האיחוד- עדיף שלכל חתול יהיו כלי אוכל וארגז צרכים משלו ומספיק מרחב להסתתר או לתפוס מרחק כשהוא רוצה. בחלק מהמקרים הם באמת יהפכו לחברים טובים ויבלו הרבה ביחד (ולכם ייצאו תמונות שובות לב!), אחרים יסתדרו אבל יעדיפו לשמור מרחק (סטטוס קוו למען שלום בית) ויהיו גם כאלה שמידי פעם עדיין יכפכפו זה את זה. כך או כך, עדיף לאפשר להם זאת ופשוט לצפות בטבע עושה את שלו :)

***כאן ייכנס סרטון של 2–3 דק על החוויה של השמרלרים***

שאלות לשמרלרים:

  1. מה היו התחושות לפני?
  2. האם נצמדתם להנחיות? היה קל או קשה?
  3. האם הייתה תקיפה כלשהי שגרמה לפציעה?
  4. איך התחושות עכשיו
  5. ספרו לנו על התהליך שעברתם