Çocuklarınızın sahip olunması gereken 8 beceri

Standford’ın eski dekanı 18 yaşına gelmiş herkesin sahip olması gereken 8 beceriden bahsediyor.

Bu makele orijinal olarak Julie Lythcott-Haims’ın “18 yaşındaki birinin sahip olması gereken beceriler nelerdir?” sorusuna cevaben Quora’da yayınlanmıştır.

1.18 yaşında biri yabancılarla konuşabilmelidir.

Fakülte görevlileri, dekanlar, danışmanlar, ev sahipleri, mağaza görevlileri, işe alım uzmanları, iş arkadaşları, banka memurları, sağlık görevlileri, otobüs şoförleri, ustalar — gerçek hayattaki herkes…

Sorun: Çocuklarımıza birkaç kötü yabancıyı çoğunluğu iyi olan insanlardan ayırmayı öğretecek yetenekleri katmak yerine onlara yabancılarla konuşmamalarını öğütlüyoruz. Bu yüzden de, çocuklarımız saygılı bir şekilde, göz teması kurarak yabancılara nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğrenmiyor.

2.18 yaşındaki biri nasıl yolunu bulacağını bilmeli.

Kampüs ya da yaz stajını yapacağı yer ya da çalışacağı veya okuyacağı şehir.

Sorun: Çocuklarımızı kendileri otobüsle, bisikletle ya da yürüyerek gidebilecekleri her yere götürüyor ya da onlara eşlik ediyoruz. Bu yüzden, çocuklarımız bir yerden nasıl başka bir yere gidilir, seçeneklerle ve problemlerle nasıl başa çıkılır, ne zaman ve nasıl benzin alınır ya da nasıl toplu taşıma kullanılır bilmiyor.

3.18 yaşındaki biri ödevlerini, iş yükünü ve bitirme tarihlerini yönetebilmeli.

Sorun: Çocuklarımıza, ödevlerinin bitirme tarihlerinin ne zaman olduğu ve ne zaman ödevlerini yapmaları gerektiğini hatırlatıyoruz- bazen ödevlerini yapmalarına yardım ediyor, bazen de onlar için ödevlerini yapıyoruz. Bu yüzden de, çocuklar hangi işleri önceliklendireceklerini, iş yükünü nasıl yöneteceklerini ya da bitirme tarihlerine nasıl uyacaklarını bizim hatırlatmalarımız olmadan yapmayı öğrenmiyorlar.

4.18 yaşındaki biri evle ilgili işlere yardımcı olabilmeli.

Sorun: Çocuklarımızdan, akademik veya müfredat dışı aktiviteler dışındaki herhangi bir şey için gün içerisinde çok az vakitleri kaldığı için ev işleri ile ilgili yardım beklemiyoruz. Bunun sonucunda, çocuklar ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını, başkalarına nasıl saygılı olacaklarını ve bir bütünün iyiliği için kendi paylarına düşenleri nasıl yapacaklarını bilmiyorlar.

5.18 yaşındaki biri bireysel problemlerini çözebilmeli.

Sorun: Yanlış anlaşılmaları çözmek ve kırıldıklarında onları teselli etmek için müdahale ediyoruz; bu da çocuklarımızın bizim müdahalemiz olmadan çatışmaları nasıl çözeceklerini öğrenememlerine neden oluyor.

6.18 yaşındaki biri hayatın iniş çıkışları ile başa çıkabilmeli.

Dersler, iş yükü, üniversite hayatı, rekabet, zorlu öğretmenler, patronlar ve diğerleri…

Sorun: İşler zorlaştığında, işi tamamlamaları gerektiğinde yetişkinlerle konuşup bitirme tarihinin uzatılması için müdahele ediyoruz; bu yüzden çocuklarımız hayatın normal süreçlerinde her şeyin istedikleri gibi gitmeyeceğini ve yine de bu durumlarla başa çıkamayacaklarını öğrenemiyorlar.

7.18 yaşındaki biri para kazanmayı ve parayı idare edebilmeli.

Sorun: Bizlerden ne zaman isterlerse ve ne zaman ihtiyaçları olursa para alabileceklerini bildikleri için yarı zamanlı işlerine sarılmıyorlar. Bu yüzden, çocuklar işteki görevleri tamamlayabilmek için sorumluluk sahibi olmayı, kendilerini sevmeyen patronlara yine de yükümlü hissetmeyi ya da parayı idare edip aldıkları şeylerin değerini bilmeyi öğrenmiyorlar.

8.18 yaşındaki biri risk alabilmeli.

Sorun: Bütün bir hayat yollarını çiziyor, bütün güçlükleri önlüyor ya da bütün hatalarına onlar için engel oluyoruz. Bu yüzden de, çocuklarımız başarının deneyip başarısız olduktan sonra tekrar deneyerek geldiğini ya da işler sarpa sardığında güçlü olarak geldiğini anlayamıyor.

Unutmayın, çocuklarımız bütün bunları anne-babalarını aramadan yapabilmeliler. Eğer bizi arayıp nasıl yapacaklarını soruyorlarsa, yeterli yaşam becerilerine sahip değillerdir.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/former-stanford-dean-shares-the-8-skills-everyone-should-have-by-age-18-2016-4?utm_content=buffer44f18&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı geçtiğimiz senelerde ilk 1000'e girmiş eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor