Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler

Uzun ve zor bir sınav maratonunu geride bıraktın. Şimdi sırada geleceğini büyük oranda değiştirecek bir adım daha var : Üniversite Tercihi. Tercihler, 18–26 Temmuz tarihleri arasında ÖSYM sistemi üzerinden yapılacak. Hayallerini en iyi şekilde gerçekleştireceğin meslek ve üniversite tercihini yapman gerek. Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli, Kunduz ekibi olarak senin için derledik.

Sınav Dönemi Geride Kaldı, Kriterler Değişmeli

Öğrenciler sınav döneminde genellikle puan odaklı hedef belirlerler. Meslek ve üniversite hakkında detaylı araştırma yapmadan, sadece belli bir derece yapıp o bölüme girebilmeye odaklanırlar. Ancak tercih döneminde o ana kadar düşündüklerini unutup, tüm detaylarıyla üniversiteyi ve mesleği değerlendirmeye çalışmalısın. “Puanım boşa gitmesin, şu bölümü yazayım.” ya da “İstediğim dereceyi yapamadım. Neresi tutarsa orayı yazacağım.” gibi düşüncelerden kurtulmalısın. Tercih edeceğin programın hayallerinle, ilgi alanınla örtüşmesi çok önemli.

Üniversiteleri İyi Tanı, Tanıtım Günlerini Kaçırma !

Üniversiteleri değerlendirmen için çeşitli kriterler var. Bunlardan bazıları kampüs hayatı, dil eğitimi, akademisyenleri, yurt ve burs olanakları, laboratuvar gibi teknolojik imkanları ve mezunlarının genel durumu olabilir. Tercih etmeyi düşündüğün bölümler hakkında bölümün hocalarından, öğrencilerinden veya mezunlarından bilgi almak kafandakileri netleştirmeye yardımcı olur. Üniversitelerin tanıtım günlerini katılabilirsin, gitme imkanın yoksa da çoğu üniversiteye online olarak ulaşma olanağın var. Ayrıca bölümde okuyan öğrencilere Facebook grupları gibi sosyal ağları kullanarak da rahatça ulaşabilirsin.

Tercih Sırası Önemli. Kendi İsteğine Göre Yapmalısın !

Tercih listesi hazırlarken bir bölümü ‘geçen yıl puanı daha yüksekmiş’ diye üste yazmaktan kaçın. Puanlar ve sıralamalar tabii ki ölçütlerden biri ancak asıl önemli olan hangi tercihini daha çok istediğin. Bölümün bu sıralar çok popüler oluşu veya ailenin bir bölümde ısrarcı olması tercih etmek için yeterli etkenler değil. Gelecekte nerede olmak istediğini iyi belirlemeli ve buna en çok yardımcı olacak bölümü seçmelisin.

Sırf Tercih Yapmış Olmak İçin Tercih Yapmamalısın !

Sınavın beklediğinden kötü geçmiş ve hayal ettiğin yerlerden uzakta kalmış olabilirsin. Bu durumda hemen umudunu kaybetmek yok. Sırf puanın tutuyor diye bambaşka bir bölümü yazmak yerine tekrar sınava girme seçeneğini düşünmelisin. Tabii ki bu durumda maddi olanakları ve motivasyon durumunu iyi ölçmek gerek. Ancak bütün ömrünü istemediğin bir meslekle geçirmektense, bir yılını daha üniversite sınavına hazırlanmak için kullanmak olumlu sonuçlanabilir.

Unutma : Üniversite ve bölüm seçmek, puana göre tercih yapmaktan çok gelecekteki hayat tarzını belirlemektir. Bu süreçte bölümleri daha geniş bir perspektifle düşünmelisin. Aklına takılan her konuda rehberlik eğitmenlerinden destek alabilirsin.

Üniversite bölümleri hakkında seni bilgilendirecek ve rehberlik edecek yazılarımız yolda. Bizi takip etmeye devam et!

Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı profesyonel öğretmenlerden ve geçtiğimiz senelerde LYS’de başarısını kanıtlamış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor