Üniversite tercihlerinde son kulvar: Nelere dikkat edilmeli?

Tercih döneminde son kulvara girildi! Psikolojik Danışman Buse Özdelice Kunduz Blog’da bu süreçteki tavsiyelerini üniversite adayları ve velileriyle paylaşıyor. Bu yaz biraz telaşlı geçiyor olabilir ancak ha gayret, son günler. Atılan doğru adımların meyvesini hayatınızın geri kalanında alacaksınız.


Merhaba, üniversite tercih dönemimi dün gibi hatırladığım için heyecanını ve akıl karışıklığını çok iyi anlıyorum. Başta, üniversite adayı olarak artık bir yetişkinsin ve bu süreçte kararı önce sen veriyor olacaksın; ailen ise görüşleri ve yorumlarıyla sana bilgi ve destek veriyor olacak. Bu süreci en verimli şekilde ilerletmek ve istediğin bölüme bir adım daha yaklaşabilmen için neler yapabiliriz, birlikte bakalım!


1. Kapsamlı bir araştırma

2016 — ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu tercih yapmadan mutlaka incelemelisin!

Bunu mutlaka inceliyorsun arkadaşım! Birçoğumuz için çoktan 2016 yaz aylarının başucu kitabı haline gelse de aslında hepimizin bu kılavuzu dikkatle incelemesi gerekiyor. Sağdan soldan toparlanan bilgilerle kuyuya inersen çıkışın sağlıklı olmayacaktır. Tüm süreci detaylarıyla açıklayan ve tercih döneminde neye göre/nasıl bir sıralama yapacağına yardımcı olan kılavuz, kafandaki tüm soru işaretlerini de giderecektir. Yine altını çiziyorum, “Nasılsa öğretmenim/danışmanım okumuştur, bana yardım eder.” deme ve mutlaka bu kılavuzun üzerinden geçmiş ol.


2. İlgi ve Yetenek

En çok hangi bölümde okumak istiyorsun? Kendini hangi alanda daha iyi ifade edeceğine inanıyorsun?

Samimiyetle söylüyorum; bu sorulara verdiğin cevaplarla çok alakasız bir bölüm okuman dünyanın en güzel üniversitesinde bile seni mutlu etmeyebilir. Öncelikle ne yapmak istediğine karar vermen gerekiyor. O yüzden istediğin bölümleri tek başına ve kendini bol bol sorgulayarak listele. Büyük ihtimalle ileride okuduğun bölümle alakalı bir işte çalışmayı da hedefleyeceksin. Bunu örnekliyorum; çocuklarla aran iyi değil ancak puanın Boğaziçi’ne yetiyor diye Okul Öncesi bölümüne girdin. Ve öğretmen olmayı asla düşünmemiştin. Bölüme başlayınca aklındaki soru şu: “O 4 sene nasıl bitecek?”. O yüzden önce okumaya heveslendiğin bölümlere bir bakalım.


3. Üniversitenin kültürü

Tercih edeceğin üniversitenin kültürü senin aradıklarını sunuyor mu? Orada kendini hayal edebiliyor musun?

Çoğu aday için üniversitenin işlevi yalnızca bir meslek vermekten ibaret olmayabilir. Üniversitenin öğrencilerine aşıladığı değerler, sosyal ortamı ve kazandıracağı sosyal beceriler hem iş hem de sosyal hayatınızda sizi çok farklı noktalara getirebiliyor.

Senin için sunacağı kültürle öne çıkan üniversiteler varsa, o okulda yaptığın tercihlerde öncelikli olarak hedeflediği bölüme yakın olan diğer bölümleri yazabilirsin. Örnek olarak Boğaziçi Psikoloji’yi hedef olarak belirlemişsen, Boğaziçi’ndeki Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Sosyoloji gibi bölümleri de tercih listene ekleyerek hem ilgi duyduğun alana yakın bir eğitim alır hem de Boğaziçi’nin sunacağı sosyal ve kültürel imkanlardan faydalanma şansın olacaktır.

Kunduz kurucu ortaklarından Başar Başaran “bölüm mü üniversite mi” ikileminin Kunduz kullanıcıları tarafından sıkça dile getirildiğini belirtiyor ve ekliyor: “ Birçok adayın üniversite yıllarında izledikleri yolda görüyoruz ki öğrencilerin çift ana dal, yan dal, yatay geçiş veya seçmeli ders haklarıyla ilgi duyduğu başka bölümlerle çok daha yakından ilgilenme şansı olabiliyor. Adaylara eğer istedikleri bölümü istedikleri okulda kazanamayacaklarını düşünüyorlarsa, okulun sunduğu bu tip akademik fırsatları tercih döneminde iyi araştırmalarını ve ona göre bir liste çıkarmalarını öneriyoruz. Ayrıca, ileride yüksek lisans düşünenlerin bu noktada daha özgür davranma şansları olacaktır. Eğer önceliğe koyduğunuz üniversite yurtiçi ve yurtdışındaki prestijiyle öne çıkıyorsa öncelikli olarak hedeflediğiniz bölüme geçişi yüksek lisansta yapmanız çok daha mümkün olacaktır.”

Diğer yandan, her üniversite yaşam koşulları sebebiyle hayat tarzına uygun olmayabilir. Üniversitelerin mevcut öğrencileriyle ve mezunlarıyla konuşmak veya kulüplerini araştırmak size bu konuda fikir sahibi verecektir.

Üniversite kadar şehrin senin için uygun olması da önem kazanıyor. Sorumluluk almayı öğrenmen için üniversiteyi başka şehirde okumanı tavsiye edebilirim ancak kendini rahat hissetmeyeceğini ya da kültürüne uyum sağlayamayacağını düşündüğün bir şehir ve üniversite alışman zaman alacağı için yorucu olabilir.

4. Puan Değil Sıralama

Tercih yaparken puanından ziyade sıralamada kaçıncı olduğun tercih edeceğin puan kategorisine göre daha önemli!

Puan aralıkları her okul için her sene değişiklik gösteriyor ancak okulların kaçıncı sıradan aldığı her sene aşağı yukarı belli. O yüzden, örneğin, Kimya Mühendisliği geçen sene istediğin üniversiteden 13 bin ve civarı olan öğrencileri almışsa tercih listeni oluştururken buna dikkat etmen gerekecek. Kontenjan artışları veya azalması olup olmadığını bilmek de kritik önem taşıyor. Son olarak, tercih edeceğin bölümün hangi puan türüne dahil olduğuna dikkat etmen gerekiyor ki bölümünü ona göre belirleyebilesin

5. Uzman görüş almayı unutma!

Hangi üniversiteye ve hangi bölüme gitmek istediğine kesinlikle senin karar vermen konusunda hem fikiriz! Ancak ebeveynlerimiz ve öğretmenlerimiz de bu yollardan geçti ve seni yakından tanıyorlar. Dolayısıyla senin nasıl bir üniversitede hangi bölümde mutlu olabileceğine dair fikir sahibi olabilirler. Bir aile toplantısı yaparak ve bir başka zamanda öğretmeninle tüm opsiyonları tartışarak yine “kendi kararlarına öncelik vererek” bir liste oluşturabilirsin.


Tercih listesi oluştururken göz önüne alman gerekenleri tecrübelerime de dayanarak iletmeye çalıştım. Umarım istediğin üniversiteye ve bölüme girme şansın olur. Heyecanı yukarıda tutabilirsin çünkü hayatının en güzel zamanlarını geçireceğin üniversiteye başlamana sayılı zaman kaldı!


Kunduz nedir?

Kunduz, eğitmenlerle öğrencileri bir araya getirerek öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel destek sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı geçtiğimiz senelerde ilk 1000'e girmiş eğitmenlerden ve formasyonlu öğretmenlerden oluşmaktadır. Bu yoğun dönemde çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor