Sınavlar bitti, peki şimdi ne yapmalı?

Sınavların bitmesiyle artık aranan cevaplar da değişti. Kunduz Blog’ta bu sorularınıza cevap bulmanıza yardımcı olabilmek için Psikolojik Danışman Buse Özdelice sizlerle bu süreçte tavsiyelerini paylaşacak. Onunkilere geçmeden önce biz hemen ilk önerimizi sunalım: Zorlu bir sene geçirdiniz, tatilin tadını çıkarın:)


2016'ya dair tüm sınavlar sona erdi. Ve durumu açıklayacağını düşündüğüm bu güzel klişe ile sizleri bekleyen süreci en başından özetleyebilirim: Her bitiş yeni bir başlangıçtır. Sınavların bitmesiyle sizler de büyük ihtimalle bu klişenin gerçekliği ile karşılaştınız. Sınavın nasıl geçtiği bir yana artık yepyeni bir hayata adım atıyorsunuz. Yıllardır birlikte vakit geçirdiğiniz arkadaşlarınızdan ve öğretmenlerinizden ve hatta yaşadığınız yerden ayrılma ihtimaliniz yüksek. Yeni insanlar, yeni ortamlar ve beraberinde gelen birçok belirsizlik…

Tüm bunlardan önce seçimlerinizi yavaş yavaş şekillendirmeniz gerekecek. TEOG sonuçları açıklandı ve lise için tercih yapan öğrenciler için kıstaslar biraz daha farklı. Diğer yandan sonuçlarını heyecanla bekleyen üniversite öğrencileri içinse bambaşka faktörler olacak. Sistemin son yıllarda değişmesinin tercihlere de yansıdığını göz önüne alırsak bu durum bazen içinden çıkılmaz hale gelebilir. Ancak durumu kendimizi yormadan sağlıklı bir şekilde atlatmak da yine sizin elinizde! Aslında kurallar basit, bu dönemi en iyi şekilde atlatmak için 3 önerim var.


1. Geçmiş geçmişte kaldı!

Bu noktada aklımızın bir köşesinden çıkarmamamız gereken ve hatta tüm hayatımıza uygulayacağımız bir ipucumuz var. Şöyle ki; geçmiş geçmişte kaldı! Bundan sonra yapabileceklerimize odaklanmamız gerekiyor. Yani, nasıl 3 saniye öncesine geri dönüp yaşananı değiştiremiyorsak ve düzeni baştan yazamıyorsak, bu durum girdiğimiz sınavlar için de geçerli.

Sınava girdik, aşağı yukarı ne seviyede olacağını bildiğimiz bir puan bekliyoruz ve elimizdeki bu puanla bizim için uygun okul seçeneklerine karar vermeye başladık. Bu süreci “Ah keşkeler” ile boğarsak günün sonunda işin içinden çıkamayan bireyler olarak hayatımıza devam ederiz ki bu sizden beklenen en son şey olmalı. Yine “O kadar çalışmanın karşılığı bu olmamalıydı.”, “Ben bunun için mi bu kadar çalıştım?!”, “Hiçbir şey istediğim gibi olmadı.” gibi umutsuzluk içeren birçok cümle ile durumu kendiniz adına zorlaştırabilirsiniz. Soracağım şu ki; bu bize karamsar geçirdiğimiz günler dışında bir şey kazandıracak mı? Cevabı size bırakıyorum çünkü bu noktada nasıl hissetmek istediğiniz de size kalmış bulunuyor. Bu algıda üstüne basacağım tek nokta, bundan sonraki sürece odaklanmanız olacaktır.

2. Kazanımlarınız sadece sınav sonucuyla ölçülmüyor.

Bundan çok bahsedilmese de sınava zamanında sıkı hazırlanmış insanların, hayatlarının ilerleyen aşamalarında çok ciddi ölçüde fark ettikleri bir konudur bu. Sınav her ne kadar içerik olarak iş hayatında karşılaşacaklarınızdan farklı olsa da temelde benzer kurallar üzerinden ilerliyor. Disiplinli çalışma, hedef odaklı olma ve stresli anları iyi yönetebilme. Geçtiğimiz senede bu 3 alanda da çok önemli kazanımlarınız oldu. Kimisinin altından başarıyla kalktınız, kimisindeki hatalarınızdan ders çıkardınız.

Sonuç ne olursa olsun, bu sene sizi geleceğinize çok iyi hazırladı. Bundan sonrasında yapacağınız en iyi şey bu seneki öğrenimlerinizin üzerinden geçip hayatınızın geri kalanında bunu kendinize hatırlatmanız olacak. Emin olun, girdiğiniz bölümlerden çok bu öğrenimlerinizi hayatınızın geri kalanında ne kadar iyi uyguladığınız gerçeği, sizi hayatınızın geri kalanında başarılı kılacak.

3. Artık tercihlere odaklanma zamanı!

Üniversite sınavına girenler için sonuçlar hemüz açıklanmamış olsa da yavaş yavaş tercihler üzerine düşünmeye başlamakta fayda var. Aşağı yukarı puan aralığınızı tahmin ediyorsanız, şimdiden tercihleriniz üzerinde düşünmeye başlamak size karar vermek için daha geniş bir zaman aralığı sunacaktır. Diğer yandan TEOG adaylarının sonuçları açıklandı ve 15–25 Temmuz arasında tercihlerini yapacaklar. Onların için önümüzdeki günler çok daha önemli.

Tercih sürecinde daha somut düşünecek olursak göz önüne alacağımız diğer konuları da bütçe, okulun fiziksel koşulları, uzaklık, eğitim programlarının içeriği olarak düşünebiliriz. Bu noktada aile bireyleri ile yapacağınız toplantılar, sürece dahil olan danışman öğretmenleriniz ve hatta arkadaşlarınız sürece yönelik fikir sahibi olmanızda size yardımcı olacaktır.

Bir TEOG öğrencisi için aile ve aile dinamikleri daha büyük rol oynarken, üniversiteye gitmeye hazırlanan bir öğrenci için durum tabi ki daha farklı yollardan oluşmaktadır. Lise tercihinde iyi bir üniversite kazanmak için okul araştırması yapılırken, üniversiteye girişte amaç istenen mesleğe bir adım daha yaklaşmak olarak düşünülür.

Bununa birlikte bazı durumlarda öğrenciler bölümden çok üniversite seçimine öncelik verir. Kimi okullar akademik eğitim ve yönelime odaklanırken, bazı okullar sundukları sosyal imkanlarla öğrencilerine mesleki formasyon dışında farklı bir kültür sunmayı hedeflerler. Bu noktada, bir üniversiteden beklentinizin ne olduğunu iyi düşünmeniz sizi doğru cevaba bir adım daha yaklaştıracaktır.


Üç öneriyi de dikkatle okuduk, inceledik. Başta bahsettiğim belirsizlik telaşı, stresi ya da heyecanı an itibariyle biraz şekillenmiş ve yolunu olumlu düşünceyle bulmaya başlamış olabilir. İnanıyorum ki önerileri dikkate almanız sadece sınav sonrası süreciniz için değil, aslında henüz yeni başladığınız hayatınız boyunca size fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla yepyeni, güzel başlangıçlar diliyorum.

Son olarak, eminim, hepiniz için yorucu bir seneydi ve güzel bir tatili fazlasıyla hak ettiniz. Sıkı çalışılmış bir senenin acısını çıkarmayı ihmal etmeyin :)


Kunduz nedir?

Kunduz, eğitmenlerle öğrencileri bir araya getirerek öğrencilere çözemedikleri sorularda profesyonel destek sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı geçtiğimiz senelerde ilk 1000'e girmiş eğitmenlerden ve formasyonlu öğretmenlerden oluşmaktadır. Bu yoğun dönemde çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor