2017 yılında sınavlara girecek olan öğrencilere müjde: Yaz bitti!

Yaz tatili bitmek üzere, önümüzdeki sene sınava girecek olan üniversite adayları da yavaştan çalışmaya başlıyorlar. Psikolojik Danışman Buse Özdelice Kunduz Blog’da bu süreçteki tavsiyelerini üniversite adayları ve velileriyle paylaşıyor. Ağustos ayında kitapların başına oturmak çok cezbedici olmayabilir, fakat ha gayret. Attığınız doğru adımların meyvesini hayatınızın geri kalanında alacaksınız.


Bu ifadeyle birlikte sınavı ciddiye almadığımı düşünüyor olabilirsiniz ancak gerçek şu ki sınav maratonuna start verildi. Dolayısıyla saatlerce TV/bilgisayar başında geçirdiğiniz o günlerle vedalaşma vaktiniz de geldi. Artık zaman, tüm hazırlıkları tamamlayıp güzel güzel ders çalışma zamanı!

Sınava motive olan arkadaşlarınızın “Ben çoktan başladım çalışmaya!” dediğini duyar gibiyim. Kendilerini tebrik ediyorum. Yaz aylarında ders çalışmak çok da kolay bir mesele değil. Ama henüz kitap kapağı açmamış olan arkadaşlarımız için de hiçbir şey geç değil. Ayrıca sizlerden 7/24 ders çalışmanızı beklemiyoruz. Aksine kendinize de zaman ayıracağınız ve yaz aylarının son demlerini değerlendirebileceğiniz ve fakat günün sonunda startı vermiş olduğunuz sürece girmeniz önemli!

Buraya bir ders çalışma programı yansıtmayacağım çünkü hepinizin bambaşka hayatları var ve program öğrencinin kendisine özel olmalıdır. Dershanenizden ya da okul rehber öğretmeninizden bir program isteyebilirsiniz. Ancak verdiğim ipuçlarıyla ders çalışma programı hazırlamanın altından kalkabileceğinize inanıyorum.

Öyleyse verimli ders çalışma metotları üzerinde duralım:

1. Öncelikle bir önceki seneyi tekrar etmekle başlamamız gerekiyor.

Dersler — hangi ders olursa olsun- kümülatif bir yapıya sahip. Her konu öncekiyle bağlantılı. Birini öğrenmeden üstüne diğerini koyamazsınız. Örneğin, matematikte en başta denklemlerde sorun yaşıyorsanız, bolca denklem alıştırması yapmadan türev öğrenmeye çalışmak makul olmaz. Türkçe’de paragraf okumada sorun yaşıyorsanız bol bol örnekler üzerinden ilerlemelisiniz.

2. Bir konuyu tam olarak bitirdiğinize emin olun!

Bir dersin bir konusunu ünite tekrarı yaparak ya da üniteyi baştan ele alarak, özet çıkararak çalıştınız. Üstüne testini çözdünüz. Testten yapamadıklarınız oldu. Ve fakat ünite burada bitmiyor! Yapamadığınız soruları mutlaka öğretmeninize ya da bilen birine sorun ve size anlatmasını isteyin! Anlamadığınız yer üstünde durun. Gerekirse bu konuda birçok test çözün! Zira yukarıda bahsettiğim gibi bir konuyu tamamlamadan diğerine geçmeniz sağlıklı olmayacaktır.

3. Konu ile ilgili çok soru çözmekten ziyade soruları anlayarak çözmelisiniz!

Bir ünite ile ilgili 500 soru çözdünüz diyelim. Ancak yapamadığınız/anlamadığınız soruları anlama gayretinde bulunmadınız ve başka üniteye başladınız. Doğruyu söylemek gerekirse o ünite çöpe gitti, o 500 soru da uzay boşluğuna… O ünite ile ilgili 100 soru çözün ancak çözdüğünüz soruları tam olarak anlayın ki ünite anlaşılsın, sindirilsin. 100 soru yetersiz geliyorsa ek olarak test çözebilirsiniz.

4. Ders çalışıyoruz diye kitap okumayı ihmal etmeyin!

Kitap okumayı zaten bir yaşam biçimi haline getirdiğinize inanmak istiyorum. Aynı zamanda kitap okumak muhakeme yeteneğinizi güçlendirecek, soruları daha hızlı okumanıza yardımcı olacak ve beyninizi zinde tutacaktır.

5. Dinlenmeyi unutmuyoruz!

Saatlik ders çalışma programlarında mutlaka 15’er dakikalık aralarla birlikte gün içinde kendinize ayıracağınız vakitler de oluşturmanız önemli. Günün sonunda hiç birimiz robot değiliz ve erkenden yorulmak istemeyiz. O yüzden ara vermeyi atlamamalısınız.


Gördüğünüz gibi ders çalışmak da birbiriyle bağlantılı bir mesele. Bir konuyu anlamadan diğerine geçmemek, anlamak için nitelikli soru çözme ve anlamadıklarını bir bilene sorma ders çalışmanın iskeletini oluşturuyor. Ders çalışma sisteminizi bunun üzerine kurduğunuz takdirde hepinizin istediği yerleri kazanacağına inancım sonsuz çünkü başarıya giden yol bundan geçiyor. Şimdiden hepinize kolay gelsin!


Kunduz nedir?

Kunduz, öğrencilere çözemedikleri sorularda eğitmen desteği sunan bir mobil platform. Kunduz eğitmen ağı geçtiğimiz senelerde derece yapmış eğitmenlerden oluşmaktadır. Sınava hazırlık döneminin yoğunluğunda çözemediği soruları biriken herkes Kunduz’u Google Play’den ve Apple App Store’dan indirebilir.

www.kunduzapp.com

www.facebook.com/kunduzasor

www.twitter.com/kunduzasor

www.instagram.com/kunduzasor

Like what you read? Give Kunduz App a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.